Display: 21.45 in, VA, W-LED, 1920 x 1080 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 250 cd/m²
Static contrast: 3000 : 1
Refresh rate: 48 Hz - 75 Hz
NTSC: 72 %
Dimensions: 504.26 x 295.38 x 49.21 mm
Weight: 2.34 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | Dell |
| Model | SE2222H |
| Model year | 2021 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 21.45 in (inches) |
| Diagonal | 544.83 mm (millimeters) 54.483 cm (centimeters) 21.45 in (inches) 1.7875 ft (feet) |
| Width | 478.66 mm (millimeters) 47.866 cm (centimeters) 18.8449 in (inches) 1.5704 ft (feet) |
| Height | 260.28 mm (millimeters) 26.028 cm (centimeters) 10.2472 in (inches) 0.8539 ft (feet) |
| Panel type | VA |
| Panel bit depth | 8 bits |
| Colors | 16777216 colors 24 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels Full HD / 1080p |
| Pixel pitch | 0.249 mm (millimeters) 0.0249 cm (centimeters) 0.0098 in (inches) 0.0008 ft (feet) |
| Pixel density | 102 ppi (pixels per inch) 40 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 83.64 % (percent) |
| Backlight | W-LED |
| NTSC (1953) | 72 % (percent) |
| Brightness | 250 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 3000 : 1 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Minimum response time | 8 ms (milliseconds) 0.0080 s (seconds) |
| Average response time | 12 ms (milliseconds) 0.0120 s (seconds) |
| Coating | Anti-glare/Matte (3H) |
| Response time - 8 ms (fast) Response time - 12 ms (normal) Pixel pitch - 0.249 mm x 0.241 mm |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Horizontal frequency (digital) | 30 kHz - 83 kHz (kilohertz) |
| Vertical frequency (digital) | 48 Hz - 75 Hz (hertz) |
| 1920 x 1080 @ 60 Hz |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Electric current (A) | 1.5 A (amperes) |
| Power consumption (off) | 0.3 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.3 W (watts) |
| Power consumption (eco) | 14.1 W (watts) |
| Power consumption (average) | 14.2 W (watts) |
| Power consumption (maximum) | 22 W (watts) |
| Power consumption (annual) | 45.25 kWh (kilowatt-hours) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 504.26 mm (millimeters) 50.426 cm (centimeters) 19.8528 in (inches) 1.6544 ft (feet) |
| Height | 295.38 mm (millimeters) 29.538 cm (centimeters) 11.6291 in (inches) 0.9691 ft (feet) |
| Depth | 49.21 mm (millimeters) 4.921 cm (centimeters) 1.9374 in (inches) 0.1615 ft (feet) |
| Weight | 2.34 kg (kilograms) 5.16 lbs (pounds) |
| Width with stand | 504.26 mm (millimeters) 50.426 cm (centimeters) 19.8528 in (inches) 1.6544 ft (feet) |
| Height with stand | 384.08 mm (millimeters) 38.408 cm (centimeters) 15.1213 in (inches) 1.2601 ft (feet) |
| Depth with stand | 178.81 mm (millimeters) 17.881 cm (centimeters) 7.0398 in (inches) 0.5866 ft (feet) |
| Weight with stand | 2.89 kg (kilograms) 6.37 lbs (pounds) |
| Box weight | 4.4 kg (kilograms) 9.7 lbs (pounds) |
| Stand width | 240.42 mm (millimeters) 24.042 cm (centimeters) 9.4654 in (inches) 0.7888 ft (feet) |
| Stand height | 173.93 mm (millimeters) 17.393 cm (centimeters) 6.8476 in (inches) 0.5706 ft (feet) |
| Stand depth | 178.81 mm (millimeters) 17.881 cm (centimeters) 7.0398 in (inches) 0.5866 ft (feet) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | No |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 5 ° (degrees) |
| Backward tilt | 21 ° (degrees) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x HDMI 1.4 1 x D-sub |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) 1.4 |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | Dell ComfortView Flicker-free technology |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | TUV RoHS |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 0 °C - 40 °C (degrees Celsius) 32 °F - 104 °F (degrees Fahrenheit) |
| Operating humidity | 10 % - 80 % (percent) |
| Operating altitude | 5000 m (meters) 16404.2 ft (feet) |
| Storage temperature | -20 °C - 60 °C (degrees Celsius) -4 °F - 140 °F (degrees Fahrenheit) |
| Storage humidity | 5 % - 90 % (percent) |
| Storage altitude | 12192 m (meters) 40000 ft (feet) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | HDMI cable |
Additional features
Information about other features.
| Additional features | Security lock slot |