Display: 25 in, AH-IPS, W-LED, 2560 x 1440 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 350 cd/m²
Static contrast: 1000 : 1,
Dynamic contrast: 2000000 : 1
Refresh rate: 56 Hz - 76 Hz
sRGB: 99 %,
Adobe RGB: 65 %
Dimensions: 567.6 x 331.5 x 49.2 mm
Weight: 3.44 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | Dell |
| Series | UltraSharp |
| Model | UltraSharp U2518D |
| Model year | 2017 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 25 in (inches) |
| Diagonal | 634.4 mm (millimeters) 63.44 cm (centimeters) 24.9764 in (inches) 2.0814 ft (feet) |
| Width | 552.96 mm (millimeters) 55.296 cm (centimeters) 21.7701 in (inches) 1.8142 ft (feet) |
| Height | 311.04 mm (millimeters) 31.104 cm (centimeters) 12.2457 in (inches) 1.0205 ft (feet) |
| Panel manufacturer | LG Display |
| Panel model | LM250WQ3-SSA1 |
| Panel type | AH-IPS |
| Panel bit depth | 8 bits |
| FRC | No |
| Colors | 16777216 colors 24 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels Quad HD (QHD) / 1440p |
| Pixel pitch | 0.216 mm (millimeters) 0.0216 cm (centimeters) 0.0085 in (inches) 0.0007 ft (feet) |
| Pixel density | 117 ppi (pixels per inch) 46 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 91.41 % (percent) |
| Backlight | W-LED |
| sRGB | 99 % (percent) |
| Adobe RGB (1998) | 65 % (percent) |
| DCI P3 | 79.3 % (percent) |
| Brightness | 350 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 1000 : 1 |
| Dynamic contrast | 2000000 : 1 |
| HDR | HDR10 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Minimum response time | 5 ms (milliseconds) 0.0050 s (seconds) |
| Average response time | 8 ms (milliseconds) 0.0080 s (seconds) |
| Input lag | 5 ms (milliseconds) 0.0050 s (seconds) |
| Coating | Anti-glare/Matte (3H) |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Horizontal frequency (analog) | 30 kHz - 88 kHz (kilohertz) |
| Horizontal frequency (digital) | 30 kHz - 144 kHz (kilohertz) |
| Vertical frequency (digital) | 56 Hz - 76 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Electric current (A) | 1.6 A (amperes) |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (eco) | 23.81 W (watts) |
| Power consumption (average) | 28 W (watts) |
| Power consumption (maximum) | 110 W (watts) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 567.6 mm (millimeters) 56.76 cm (centimeters) 22.3465 in (inches) 1.8622 ft (feet) |
| Height | 331.5 mm (millimeters) 33.15 cm (centimeters) 13.0512 in (inches) 1.0876 ft (feet) |
| Depth | 49.2 mm (millimeters) 4.92 cm (centimeters) 1.937 in (inches) 0.1614 ft (feet) |
| Weight | 3.44 kg (kilograms) 7.58 lbs (pounds) |
| Width with stand | 567.6 mm (millimeters) 56.76 cm (centimeters) 22.3465 in (inches) 1.8622 ft (feet) |
| Height with stand | 397.2 mm (millimeters) 39.72 cm (centimeters) 15.6378 in (inches) 1.3031 ft (feet) |
| Depth with stand | 200.1 mm (millimeters) 20.01 cm (centimeters) 7.878 in (inches) 0.6565 ft (feet) |
| Weight with stand | 6.24 kg (kilograms) 13.76 lbs (pounds) |
| Colors | Silver |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 130 mm (millimeters) 13 cm (centimeters) 5.1181 in (inches) 0.4265 ft (feet) |
| Landscape/portrait pivot | Yes |
| Left pivot | 90 ° (degrees) |
| Right pivot | 90 ° (degrees) |
| Left/right swivel | Yes |
| Left swivel | 45 ° (degrees) |
| Right swivel | 45 ° (degrees) |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 5 ° (degrees) |
| Backward tilt | 21 ° (degrees) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x USB 3.0 (upstream) 2 x USB 3.0 (downstream) 2 x USB 3.0 (charger - 5V/2.0A) 1 x HDMI 2.0 1 x DisplayPort 1.2 (Output MST) 1 x DisplayPort 1.2 (Input mini) 1 x DisplayPort 1.2 1 x 3.5 mm Audio Out |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | Flicker-free technology Low Blue Light |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | ENERGY STAR Epeat Gold RoHS Compliant TCO Certified Displays |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 0 °C - 35 °C (degrees Celsius) 32 °F - 95 °F (degrees Fahrenheit) |
| Operating humidity | 10 % - 80 % (percent) |
| Operating altitude | 5000 m (meters) 16404.2 ft (feet) |
| Storage temperature | -20 °C - 60 °C (degrees Celsius) -4 °F - 140 °F (degrees Fahrenheit) |
| Storage humidity | 5 % - 90 % (percent) |
| Storage altitude | 12192 m (meters) 40000 ft (feet) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | DisplayPort cable - mini-DP to DP Factory calibration report USB 3.0 upstream cable |
Additional features
Information about other features.
| Additional features | Anti-theft stand lock slot Security lock slot |