Display: 30 in, IPS, W-LED, 2560 x 1600 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 350 cd/m²
Static contrast: 1000 : 1
Refresh rate: 50 Hz - 86 Hz
sRGB: 99 %,
Adobe RGB: 99 %
Dimensions: 686.9 x 447.1 x 58 mm
Weight: 6.49 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | Dell |
| Series | UltraSharp |
| Model | UltraSharp UP3017 |
| Model year | 2016 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 30 in (inches) |
| Diagonal | 756.2 mm (millimeters) 75.62 cm (centimeters) 29.7717 in (inches) 2.481 ft (feet) |
| Width | 641.3 mm (millimeters) 64.13 cm (centimeters) 25.248 in (inches) 2.104 ft (feet) |
| Height | 400.8 mm (millimeters) 40.08 cm (centimeters) 15.7795 in (inches) 1.315 ft (feet) |
| Panel type | IPS |
| Panel bit depth | 10 bits (8 bits + FRC) |
| FRC | Yes |
| LUT | 3D LUT 14 bits |
| Colors | 1073741824 colors 30 bits |
| Aspect ratio | 1.6:1 16:10 |
| Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Pixel pitch | 0.251 mm (millimeters) 0.0251 cm (centimeters) 0.0099 in (inches) 0.0008 ft (feet) |
| Pixel density | 101 ppi (pixels per inch) 39 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 83.69 % (percent) |
| Backlight | W-LED |
| sRGB | 99 % (percent) |
| Adobe RGB (1998) | 99 % (percent) |
| DCI P3 | 99 % (percent) |
| Brightness | 350 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 1000 : 1 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Minimum response time | 6 ms (milliseconds) 0.0060 s (seconds) |
| Average response time | 8 ms (milliseconds) 0.0080 s (seconds) |
| Coating | Anti-glare/Matte (3H) |
| REC 709 - 99% |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Horizontal frequency (digital) | 30 kHz - 113 kHz (kilohertz) |
| Vertical frequency (digital) | 50 Hz - 86 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Electric current (A) | 1.6 A (amperes) |
| Power consumption (off) | 0.3 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.3 W (watts) |
| Power consumption (eco) | 38.2 W (watts) |
| Power consumption (average) | 54 W (watts) |
| Power consumption (maximum) | 108 W (watts) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 686.9 mm (millimeters) 68.69 cm (centimeters) 27.0433 in (inches) 2.2536 ft (feet) |
| Height | 447.1 mm (millimeters) 44.71 cm (centimeters) 17.6024 in (inches) 1.4669 ft (feet) |
| Depth | 58 mm (millimeters) 5.8 cm (centimeters) 2.2835 in (inches) 0.1903 ft (feet) |
| Weight | 6.49 kg (kilograms) 14.31 lbs (pounds) |
| Width with stand | 686.9 mm (millimeters) 68.69 cm (centimeters) 27.0433 in (inches) 2.2536 ft (feet) |
| Height with stand | 482.3 mm (millimeters) 48.23 cm (centimeters) 18.9882 in (inches) 1.5823 ft (feet) |
| Depth with stand | 217 mm (millimeters) 21.7 cm (centimeters) 8.5433 in (inches) 0.7119 ft (feet) |
| Weight with stand | 9.59 kg (kilograms) 21.14 lbs (pounds) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 150 mm (millimeters) 15 cm (centimeters) 5.9055 in (inches) 0.4921 ft (feet) |
| Landscape/portrait pivot | Yes |
| Left pivot | 90 ° (degrees) |
| Right pivot | 90 ° (degrees) |
| Left/right swivel | Yes |
| Left swivel | 30 ° (degrees) |
| Right swivel | 30 ° (degrees) |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 5 ° (degrees) |
| Backward tilt | 21 ° (degrees) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x USB 3.0 (upstream) 2 x USB 3.0 (downstream) 2 x HDMI 1.4 1 x DisplayPort 1.2 (Output MST) 1 x DisplayPort 1.2 (Input mini) 1 x DisplayPort 1.2 1 x 3.5 mm Audio Out |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | Picture-by-Picture Picture-in-Picture |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | CECP CEL ENERGY STAR 6.0 Epeat Gold RoHS Compliant TCO Certified Displays |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 0 °C - 35 °C (degrees Celsius) 32 °F - 95 °F (degrees Fahrenheit) |
| Operating humidity | 10 % - 80 % (percent) |
| Operating altitude | 5000 m (meters) 16404.2 ft (feet) |
| Storage temperature | -20 °C - 60 °C (degrees Celsius) -4 °F - 140 °F (degrees Fahrenheit) |
| Storage humidity | 5 % - 90 % (percent) |
| Storage altitude | 12192 m (meters) 40000 ft (feet) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | DisplayPort cable - mini-DP to DP Factory Calibration Report USB 3.0 upstream cable |
Additional features
Information about other features.
| Additional features | Security lock slot |