Display: 28 in, TN, W-LED, 3840 x 2160 pixels
Viewing angles (H/V): 170 ° / 160 °
Brightness: 300 cd/m²
Static contrast: 1000 : 1
Refresh rate: 24 Hz - 85 Hz
sRGB: 97 %,
Adobe RGB: 66 %,
NTSC: 72 %
Dimensions: 661.3 x 381.7 x 56.2 mm
Weight: 5.19 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | Dell |
| Model | P2815Q |
| Model year | 2014 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 28 in (inches) |
| Diagonal | 711.2 mm (millimeters) 71.12 cm (centimeters) 28 in (inches) 2.3333 ft (feet) |
| Width | 620.93 mm (millimeters) 62.093 cm (centimeters) 24.4461 in (inches) 2.0372 ft (feet) |
| Height | 341.28 mm (millimeters) 34.128 cm (centimeters) 13.4362 in (inches) 1.1197 ft (feet) |
| Panel manufacturer | Innolux |
| Panel model | M280DGJ-L30 |
| Panel type | TN |
| Panel bit depth | 10 bits (8 bits + FRC) |
| FRC | Yes |
| Colors | 1073741824 colors 30 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels Ultra HD (UHD) / 4K / 2160p |
| Pixel pitch | 0.162 mm (millimeters) 0.0162 cm (centimeters) 0.0064 in (inches) 0.0005 ft (feet) |
| Pixel density | 157 ppi (pixels per inch) 61 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 83.95 % (percent) |
| Backlight | W-LED |
| sRGB | 97 % (percent) |
| Adobe RGB (1998) | 66 % (percent) |
| NTSC (1953) | 72 % (percent) |
| Brightness | 300 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 1000 : 1 |
| Horizontal viewing angle | 170 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 160 ° (degrees) |
| Minimum response time | 5 ms (milliseconds) 0.0050 s (seconds) |
| Average response time | 18 ms (milliseconds) 0.0180 s (seconds) |
| Maximum response time | 25 ms (milliseconds) 0.0250 s (seconds) |
| Input lag | 120 ms (milliseconds) 0.1200 s (seconds) |
| Coating | Anti-glare/Matte (3H) |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Horizontal frequency (digital) | 31 kHz - 114 kHz (kilohertz) |
| Vertical frequency (digital) | 24 Hz - 85 Hz (hertz) |
| DisplayPort; HDMI - 3840 x 2160 @ 30 Hz MHL - 1920 x 1080 @ 60 Hz |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Electric current (A) | 1.5 A (amperes) |
| Power consumption (off) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (average) | 75 W (watts) |
| Power consumption (maximum) | 100 W (watts) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 661.3 mm (millimeters) 66.13 cm (centimeters) 26.0354 in (inches) 2.1696 ft (feet) |
| Height | 381.7 mm (millimeters) 38.17 cm (centimeters) 15.0276 in (inches) 1.2523 ft (feet) |
| Depth | 56.2 mm (millimeters) 5.62 cm (centimeters) 2.2126 in (inches) 0.1844 ft (feet) |
| Weight | 5.19 kg (kilograms) 11.44 lbs (pounds) |
| Width with stand | 661.3 mm (millimeters) 66.13 cm (centimeters) 26.0354 in (inches) 2.1696 ft (feet) |
| Height with stand | 435.3 mm (millimeters) 43.53 cm (centimeters) 17.1378 in (inches) 1.4281 ft (feet) |
| Depth with stand | 204.1 mm (millimeters) 20.41 cm (centimeters) 8.0354 in (inches) 0.6696 ft (feet) |
| Weight with stand | 7.2 kg (kilograms) 15.87 lbs (pounds) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 115 mm (millimeters) 11.5 cm (centimeters) 4.5276 in (inches) 0.3773 ft (feet) |
| Landscape/portrait pivot | Yes |
| Left pivot | 90 ° (degrees) |
| Right pivot | 90 ° (degrees) |
| Left/right swivel | Yes |
| Left swivel | 45 ° (degrees) |
| Right swivel | 45 ° (degrees) |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 5 ° (degrees) |
| Backward tilt | 21 ° (degrees) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x USB 3.0 (upstream) 4 x USB 3.0 (downstream) 1 x HDMI 1.4 (MHL) 1 x DisplayPort (Output MST) 1 x DisplayPort 1.2 (Input mini) 1 x DisplayPort 1.2 1 x 3.5 mm Audio Out |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | ENERGY STAR 6.0 Epeat Gold RoHS TCO Certified Displays |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 0 °C - 40 °C (degrees Celsius) 32 °F - 104 °F (degrees Fahrenheit) |
| Operating humidity | 10 % - 80 % (percent) |
| Operating altitude | 5000 m (meters) 16404.2 ft (feet) |
| Storage temperature | -20 °C - 60 °C (degrees Celsius) -4 °F - 140 °F (degrees Fahrenheit) |
| Storage humidity | 5 % - 90 % (percent) |
| Storage altitude | 12192 m (meters) 40000 ft (feet) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | DisplayPort cable - mini-DP to DP USB 3.0 upstream cable |
Additional features
Information about other features.
| Additional features | Security lock slot |