Display: 29.77 in, H-IPS, CCFL, 2560 x 1600 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 370 cd/m²
Static contrast: 1000 : 1,
Dynamic contrast: 100000 : 1
Refresh rate: 56 Hz - 86 Hz
sRGB: 100 %,
Adobe RGB: 99 %,
NTSC: 117 %
Dimensions: 694.5 x 453.3 x 94.4 mm
Weight: 9.3 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | Dell |
| Series | UltraSharp |
| Model | UltraSharp U3011 |
| Model year | 2010 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 29.77 in (inches) |
| Diagonal | 756.2 mm (millimeters) 75.62 cm (centimeters) 29.7717 in (inches) 2.481 ft (feet) |
| Width | 641.28 mm (millimeters) 64.128 cm (centimeters) 25.2472 in (inches) 2.1039 ft (feet) |
| Height | 400.8 mm (millimeters) 40.08 cm (centimeters) 15.7795 in (inches) 1.315 ft (feet) |
| Panel manufacturer | LG Display |
| Panel model | LM300WQ5-SLA1 |
| Panel type | H-IPS |
| Panel bit depth | 10 bits |
| FRC | No |
| Colors | 1073741824 colors 30 bits |
| Aspect ratio | 1.6:1 16:10 |
| Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Pixel pitch | 0.251 mm (millimeters) 0.0251 cm (centimeters) 0.0099 in (inches) 0.0008 ft (feet) |
| Pixel density | 101 ppi (pixels per inch) 39 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 81.64 % (percent) |
| Backlight | CCFL |
| sRGB | 100 % (percent) |
| Adobe RGB (1998) | 99 % (percent) |
| NTSC (1953) | 117 % (percent) |
| Brightness | 370 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 1000 : 1 |
| Dynamic contrast | 100000 : 1 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Minimum response time | 7 ms (milliseconds) 0.0070 s (seconds) |
| Average response time | 12 ms (milliseconds) 0.0120 s (seconds) |
| Maximum response time | 17 ms (milliseconds) 0.0170 s (seconds) |
| Input lag | 24 ms (milliseconds) 0.0240 s (seconds) |
| Coating | Anti-glare/Matte (3H) |
| CIE1976 - 117% |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Horizontal frequency (analog) | 30 kHz - 99 kHz (kilohertz) |
| Horizontal frequency (digital) | 30 kHz - 112.5 kHz (kilohertz) |
| Vertical frequency (analog) | 56 Hz - 86 Hz (hertz) |
| Vertical frequency (digital) | 56 Hz - 86 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Electric current (A) | 2.5 A (amperes) |
| Power consumption (off) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 2 W (watts) |
| Power consumption (eco) | 85 W (watts) |
| Power consumption (average) | 110 W (watts) |
| Power consumption (maximum) | 250 W (watts) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 694.5 mm (millimeters) 69.45 cm (centimeters) 27.3425 in (inches) 2.2785 ft (feet) |
| Height | 453.3 mm (millimeters) 45.33 cm (centimeters) 17.8465 in (inches) 1.4872 ft (feet) |
| Depth | 94.4 mm (millimeters) 9.44 cm (centimeters) 3.7165 in (inches) 0.3097 ft (feet) |
| Weight | 9.3 kg (kilograms) 20.5 lbs (pounds) |
| Width with stand | 694.5 mm (millimeters) 69.45 cm (centimeters) 27.3425 in (inches) 2.2785 ft (feet) |
| Height with stand | 481.3 mm (millimeters) 48.13 cm (centimeters) 18.9488 in (inches) 1.5791 ft (feet) |
| Depth with stand | 211.3 mm (millimeters) 21.13 cm (centimeters) 8.3189 in (inches) 0.6932 ft (feet) |
| Weight with stand | 14.46 kg (kilograms) 31.88 lbs (pounds) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 90 mm (millimeters) 9 cm (centimeters) 3.5433 in (inches) 0.2953 ft (feet) |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | Yes |
| Left swivel | 30 ° (degrees) |
| Right swivel | 30 ° (degrees) |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 3 ° (degrees) |
| Backward tilt | 19 ° (degrees) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x USB 2.0 (upstream) 4 x USB 2.0 (downstream) 2 x HDMI 1.3 1 x DisplayPort 1.2 2 x DVI-D Dual Link 1 x D-sub 1 x AV Component In (YPbPr + L/R) 1 x 3.5 mm Audio In 1 x 3.5 mm Audio Out |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | ENERGY STAR 5.0 Epeat Silver |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 5 °C - 35 °C (degrees Celsius) 41 °F - 95 °F (degrees Fahrenheit) |
| Operating humidity | 10 % - 80 % (percent) |
| Operating altitude | 3657.6 m (meters) 12000 ft (feet) |
| Storage temperature | -20 °C - 60 °C (degrees Celsius) -4 °F - 140 °F (degrees Fahrenheit) |
| Storage humidity | 5 % - 90 % (percent) |
| Storage altitude | 12192 m (meters) 40000 ft (feet) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | D-sub cable DisplayPort cable DVI-D cable Factory calibration report USB 2.0 upstream cable |
Additional features
Information about other features.
| Additional features | 7 in 1 media card reader Anti-theft stand lock slot - Kensington |