Display: 21.45 in, VA, W-LED, 1920 x 1080 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 250 cd/m²
Static contrast: 4000 : 1
Refresh rate: 48 Hz - 100 Hz
sRGB: 105 %,
Adobe RGB: 73 %
Dimensions: 492.9 x 283.2 x 53.4 mm
Weight: 1.96 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | Cooler Master |
| Model | GA22FC |
| Model alias | CMI-GA22FC |
| Model year | 2024 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 21.45 in (inches) |
| Diagonal | 544.846 mm (millimeters) 54.4846 cm (centimeters) 21.4506 in (inches) 1.7876 ft (feet) |
| Width | 478.656 mm (millimeters) 47.8656 cm (centimeters) 18.8447 in (inches) 1.5704 ft (feet) |
| Height | 260.28 mm (millimeters) 26.028 cm (centimeters) 10.2472 in (inches) 0.8539 ft (feet) |
| Panel manufacturer | HKC |
| Panel model | PN215CT02-3 |
| Panel type | VA |
| Panel bit depth | 8 bits (6 bits + FRC) |
| FRC | Yes |
| Colors | 16777216 colors 24 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels Full HD / 1080p |
| Pixel pitch | 0.249 mm (millimeters) 0.0249 cm (centimeters) 0.0098 in (inches) 0.0008 ft (feet) |
| Pixel density | 102 ppi (pixels per inch) 40 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 89.25 % (percent) |
| Backlight | W-LED |
| sRGB | 105 % (percent) |
| Adobe RGB (1998) | 73 % (percent) |
| DCI P3 | 75 % (percent) |
| Brightness | 250 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 4000 : 1 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Minimum response time | 4 ms (milliseconds) 0.0040 s (seconds) |
| Coating | Anti-glare/Matte (3H) |
| Response time - 1 ms (MPRT - Motion Picture Response Time) |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Vertical frequency (digital) | 48 Hz - 100 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.3 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (maximum) | 24 W (watts) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 492.9 mm (millimeters) 49.29 cm (centimeters) 19.4055 in (inches) 1.6171 ft (feet) |
| Height | 283.2 mm (millimeters) 28.32 cm (centimeters) 11.1496 in (inches) 0.9291 ft (feet) |
| Depth | 53.4 mm (millimeters) 5.34 cm (centimeters) 2.1024 in (inches) 0.1752 ft (feet) |
| Weight | 1.96 kg (kilograms) 4.32 lbs (pounds) |
| Width with stand | 492.9 mm (millimeters) 49.29 cm (centimeters) 19.4055 in (inches) 1.6171 ft (feet) |
| Height with stand | 370.8 mm (millimeters) 37.08 cm (centimeters) 14.5984 in (inches) 1.2165 ft (feet) |
| Depth with stand | 199.9 mm (millimeters) 19.99 cm (centimeters) 7.8701 in (inches) 0.6558 ft (feet) |
| Weight with stand | 2.31 kg (kilograms) 5.09 lbs (pounds) |
| Box width | 559 mm (millimeters) 55.9 cm (centimeters) 22.0079 in (inches) 1.834 ft (feet) |
| Box height | 361 mm (millimeters) 36.1 cm (centimeters) 14.2126 in (inches) 1.1844 ft (feet) |
| Box depth | 118 mm (millimeters) 11.8 cm (centimeters) 4.6457 in (inches) 0.3871 ft (feet) |
| Box weight | 3.1 kg (kilograms) 6.83 lbs (pounds) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | No |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 5 ° (degrees) |
| Backward tilt | 20 ° (degrees) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x HDMI 1.4 1 x D-sub |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | Adaptive-Sync technology Crosshair FPS Counter Low Blue Light Motion Clearness Overdrive |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | FCC RoHS |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 0 °C - 40 °C (degrees Celsius) 32 °F - 104 °F (degrees Fahrenheit) |
| Operating humidity | 10 % - 80 % (percent) |
| Storage temperature | -20 °C - 60 °C (degrees Celsius) -4 °F - 140 °F (degrees Fahrenheit) |
| Storage humidity | 5 % - 85 % (percent) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | HDMI cable (optional) D-sub cable (optional) |
Additional features
Information about other features.
| Additional features | Anti-theft stand lock slot - Kensington |