Display: 27 in, IPS, W-LED, 2560 x 1440 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 350 cd/m²
Static contrast: 1000 : 1
Refresh rate: 48 Hz - 180 Hz
sRGB: 99 %,
Adobe RGB: 91 %
Dimensions: 614.5 x 368.2 x 58.5 mm
Weight: 4.18 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | Cooler Master |
| Model | GM2711S |
| Model alias | CMI-GM2711S |
| Model year | 2023 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 27 in (inches) |
| Diagonal | 684.66 mm (millimeters) 68.466 cm (centimeters) 26.9551 in (inches) 2.2463 ft (feet) |
| Width | 596.736 mm (millimeters) 59.6736 cm (centimeters) 23.4935 in (inches) 1.9578 ft (feet) |
| Height | 335.664 mm (millimeters) 33.5664 cm (centimeters) 13.2151 in (inches) 1.1013 ft (feet) |
| Panel type | IPS |
| Panel bit depth | 8 bits |
| FRC | No |
| Colors | 16777216 colors 24 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels Quad HD (QHD) / 1440p |
| Pixel pitch | 0.233 mm (millimeters) 0.0233 cm (centimeters) 0.0092 in (inches) 0.0008 ft (feet) |
| Pixel density | 109 ppi (pixels per inch) 42 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 88.53 % (percent) |
| Backlight | W-LED |
| sRGB | 99 % (percent) |
| Adobe RGB (1998) | 91 % (percent) |
| DCI P3 | 95 % (percent) |
| Brightness | 350 cd/m² (candela per square meter) |
| Peak brightness | 400 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 1000 : 1 |
| HDR | DisplayHDR 400 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Minimum response time | 2 ms (milliseconds) 0.0020 s (seconds) |
| Coating | Anti-glare/Matte |
| Response time - 1 ms (MPRT - Motion Picture Response Time) AUO Advanced Reflectionless Technology (ART) AUO Dual Drive design |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Vertical frequency (digital) | 48 Hz - 180 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.3 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (average) | 23 W (watts) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 614.5 mm (millimeters) 61.45 cm (centimeters) 24.1929 in (inches) 2.0161 ft (feet) |
| Height | 368.2 mm (millimeters) 36.82 cm (centimeters) 14.4961 in (inches) 1.208 ft (feet) |
| Depth | 58.5 mm (millimeters) 5.85 cm (centimeters) 2.3031 in (inches) 0.1919 ft (feet) |
| Weight | 4.18 kg (kilograms) 9.22 lbs (pounds) |
| Width with stand | 614.5 mm (millimeters) 61.45 cm (centimeters) 24.1929 in (inches) 2.0161 ft (feet) |
| Height with stand | 434.4 mm (millimeters) 43.44 cm (centimeters) 17.1024 in (inches) 1.4252 ft (feet) |
| Depth with stand | 204.3 mm (millimeters) 20.43 cm (centimeters) 8.0433 in (inches) 0.6703 ft (feet) |
| Weight with stand | 6.58 kg (kilograms) 14.51 lbs (pounds) |
| Box width | 699 mm (millimeters) 69.9 cm (centimeters) 27.5197 in (inches) 2.2933 ft (feet) |
| Box height | 484 mm (millimeters) 48.4 cm (centimeters) 19.0551 in (inches) 1.5879 ft (feet) |
| Box depth | 145 mm (millimeters) 14.5 cm (centimeters) 5.7087 in (inches) 0.4757 ft (feet) |
| Box weight | 8.33 kg (kilograms) 18.36 lbs (pounds) |
| Stand depth | 204.3 mm (millimeters) 20.43 cm (centimeters) 8.0433 in (inches) 0.6703 ft (feet) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 130 mm (millimeters) 13 cm (centimeters) 5.1181 in (inches) 0.4265 ft (feet) |
| Landscape/portrait pivot | Yes |
| Left pivot | 90 ° (degrees) |
| Right pivot | 90 ° (degrees) |
| Left/right swivel | Yes |
| Left swivel | 45 ° (degrees) |
| Right swivel | 45 ° (degrees) |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 5 ° (degrees) |
| Backward tilt | 25 ° (degrees) |
Audio
Information about the audio system - number and power of the built-in speakers, supported audio technologies.
| Speakers | 2 x 2 W (watts) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x USB 3.0 (Type-B; upstream) 1 x USB 3.0 (Type-A; downstream) 2 x HDMI 2.0 1 x DisplayPort 1.4 1 x 3.5 mm Audio Out 1 x 3.5 mm Audio Out |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | Adaptive-Sync technology AMD FreeSync Premium Flicker-free technology Low Blue Light Overdrive |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | TUV Rheinland Flicker-free Certified TUV Rheinland Low Blue Light Certified |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | DisplayPort cable (optional) HDMI cable (optional) USB Type-C cable (optional) USB Type-A to Type-B cable (optional) |
Additional features
Information about other features.
| Additional features | Anti-theft stand lock slot - Kensington |