Display: 27 in, AHVA IPS, Mini LED, 3840 x 2160 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 600 cd/m²
Static contrast: 1000 : 1,
Dynamic contrast: 10000 : 1
Refresh rate: 48 Hz - 160 Hz
Adobe RGB: 99 %
Dimensions: 617.8 x 364.2 x 64.8 mm
Weight: 3.53 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | Cooler Master |
| Model | Tempest GP27U |
| Model alias | GP27-FUS CMI-GP27-FUS |
| Model year | 2022 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 27 in (inches) |
| Diagonal | 684.66 mm (millimeters) 68.466 cm (centimeters) 26.9551 in (inches) 2.2463 ft (feet) |
| Width | 596.736 mm (millimeters) 59.6736 cm (centimeters) 23.4935 in (inches) 1.9578 ft (feet) |
| Height | 335.664 mm (millimeters) 33.5664 cm (centimeters) 13.2151 in (inches) 1.1013 ft (feet) |
| Panel manufacturer | AU Optronics |
| Panel type | AHVA IPS |
| Panel bit depth | 10 bits (8 bits + FRC) |
| FRC | Yes |
| LUT | 8 bits |
| Colors | 1073741824 colors 30 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels Ultra HD (UHD) / 4K / 2160p |
| Pixel pitch | 0.16 mm (millimeters) 0.016 cm (centimeters) 0.0063 in (inches) 0.0005 ft (feet) |
| Pixel density | 163 ppi (pixels per inch) 64 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 89.02 % (percent) |
| Backlight | Mini LED |
| Adobe RGB (1998) | 99 % (percent) |
| DCI P3 | 97 % (percent) |
| Brightness | 600 cd/m² (candela per square meter) |
| Peak brightness | 1200 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 1000 : 1 |
| Dynamic contrast | 10000 : 1 |
| HDR | DisplayHDR 1000 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Minimum response time | 4 ms (milliseconds) 0.0040 s (seconds) |
| Average response time | 7 ms (milliseconds) 0.0070 s (seconds) |
| Coating | Anti-glare/Matte |
| Local dimming zones - 576 |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Vertical frequency (digital) | 48 Hz - 160 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.3 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (average) | 47.7 W (watts) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 617.8 mm (millimeters) 61.78 cm (centimeters) 24.3228 in (inches) 2.0269 ft (feet) |
| Height | 364.2 mm (millimeters) 36.42 cm (centimeters) 14.3386 in (inches) 1.1949 ft (feet) |
| Depth | 64.8 mm (millimeters) 6.48 cm (centimeters) 2.5512 in (inches) 0.2126 ft (feet) |
| Weight | 3.53 kg (kilograms) 7.78 lbs (pounds) |
| Width with stand | 617.8 mm (millimeters) 61.78 cm (centimeters) 24.3228 in (inches) 2.0269 ft (feet) |
| Height with stand | 415.9 mm (millimeters) 41.59 cm (centimeters) 16.374 in (inches) 1.3645 ft (feet) |
| Depth with stand | 273.3 mm (millimeters) 27.33 cm (centimeters) 10.7598 in (inches) 0.8967 ft (feet) |
| Weight with stand | 5.1 kg (kilograms) 11.24 lbs (pounds) |
| Box width | 830 mm (millimeters) 83 cm (centimeters) 32.6772 in (inches) 2.7231 ft (feet) |
| Box height | 500 mm (millimeters) 50 cm (centimeters) 19.685 in (inches) 1.6404 ft (feet) |
| Box depth | 215 mm (millimeters) 21.5 cm (centimeters) 8.4646 in (inches) 0.7054 ft (feet) |
| Stand width | 291 mm (millimeters) 29.1 cm (centimeters) 11.4567 in (inches) 0.9547 ft (feet) |
| Stand depth | 273.3 mm (millimeters) 27.33 cm (centimeters) 10.7598 in (inches) 0.8967 ft (feet) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 110 mm (millimeters) 11 cm (centimeters) 4.3307 in (inches) 0.3609 ft (feet) |
| Landscape/portrait pivot | Yes |
| Left pivot | 90 ° (degrees) |
| Right pivot | 90 ° (degrees) |
| Left/right swivel | Yes |
| Left swivel | 15 ° (degrees) |
| Right swivel | 15 ° (degrees) |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 5 ° (degrees) |
| Backward tilt | 20 ° (degrees) |
Audio
Information about the audio system - number and power of the built-in speakers, supported audio technologies.
| Speakers | 2 x 2 W (watts) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x USB (Type-C; upstream; 90W; DP Alt Mode) 1 x USB (Type-B; upstream) 2 x USB (Type-A; downstream) 2 x HDMI 2.1 1 x DisplayPort 1.4 (DSC) 1 x 3.5 mm Audio Out |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | AMD FreeSync Premium Display Stream Compression Flicker-free technology Low Blue Light Purple Ambient Light |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | HDMI cable |
Additional features
Information about other features.
| Additional features | Anti-theft stand lock slot - Kensington |