Display: 31.5 in, IPS-ADS, W-LED, 2560 x 1440 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 250 cd/m²
Static contrast: 1200 : 1
Refresh rate: 48 Hz - 165 Hz
sRGB: 130 %
Dimensions: 715.6 x 420 x 43.5 mm
Weight: 6.2 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | Cooler Master |
| Model | GM32-FQ |
| Model alias | CMI-GM32-FQ |
| Model year | 2021 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 31.5 in (inches) |
| Diagonal | 801 mm (millimeters) 80.1 cm (centimeters) 31.5354 in (inches) 2.628 ft (feet) |
| Width | 697.344 mm (millimeters) 69.7344 cm (centimeters) 27.4545 in (inches) 2.2879 ft (feet) |
| Height | 392.256 mm (millimeters) 39.2256 cm (centimeters) 15.4431 in (inches) 1.2869 ft (feet) |
| Panel manufacturer | BOE |
| Panel type | IPS-ADS |
| Panel bit depth | 10 bits (8 bits + FRC) |
| FRC | Yes |
| Colors | 1073741824 colors 30 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels Quad HD (QHD) / 1440p |
| Pixel pitch | 0.272 mm (millimeters) 0.0272 cm (centimeters) 0.0107 in (inches) 0.0009 ft (feet) |
| Pixel density | 93 ppi (pixels per inch) 36 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 91.01 % (percent) |
| Backlight | W-LED |
| sRGB | 130 % (percent) |
| DCI P3 | 95 % (percent) |
| Brightness | 250 cd/m² (candela per square meter) |
| Peak brightness | 400 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 1200 : 1 |
| HDR | DisplayHDR 400 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Minimum response time | 5 ms (milliseconds) 0.0050 s (seconds) |
| Coating | Anti-glare/Matte (3H) |
| Response time - 1 ms (MPRT - Motion Picture Response Time) |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Vertical frequency (digital) | 48 Hz - 165 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.3 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.3 W (watts) |
| Power consumption (average) | 29 W (watts) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 715.6 mm (millimeters) 71.56 cm (centimeters) 28.1732 in (inches) 2.3478 ft (feet) |
| Height | 420 mm (millimeters) 42 cm (centimeters) 16.5354 in (inches) 1.378 ft (feet) |
| Depth | 43.5 mm (millimeters) 4.35 cm (centimeters) 1.7126 in (inches) 0.1427 ft (feet) |
| Weight | 6.2 kg (kilograms) 13.67 lbs (pounds) |
| Width with stand | 715.6 mm (millimeters) 71.56 cm (centimeters) 28.1732 in (inches) 2.3478 ft (feet) |
| Height with stand | 467 mm (millimeters) 46.7 cm (centimeters) 18.3858 in (inches) 1.5322 ft (feet) |
| Depth with stand | 277 mm (millimeters) 27.7 cm (centimeters) 10.9055 in (inches) 0.9088 ft (feet) |
| Weight with stand | 6.2 kg (kilograms) 13.67 lbs (pounds) |
| Box width | 940 mm (millimeters) 94 cm (centimeters) 37.0079 in (inches) 3.084 ft (feet) |
| Box height | 540 mm (millimeters) 54 cm (centimeters) 21.2598 in (inches) 1.7717 ft (feet) |
| Box depth | 127 mm (millimeters) 12.7 cm (centimeters) 5 in (inches) 0.4167 ft (feet) |
| Box weight | 10.4 kg (kilograms) 22.93 lbs (pounds) |
| Stand depth | 277 mm (millimeters) 27.7 cm (centimeters) 10.9055 in (inches) 0.9088 ft (feet) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 110 mm (millimeters) 11 cm (centimeters) 4.3307 in (inches) 0.3609 ft (feet) |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | Yes |
| Left swivel | 15 ° (degrees) |
| Right swivel | 15 ° (degrees) |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 5 ° (degrees) |
| Backward tilt | 20 ° (degrees) |
Audio
Information about the audio system - number and power of the built-in speakers, supported audio technologies.
| Speakers | 2 x 2 W (watts) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x USB (Type-C; upstream) 1 x USB 3.0 (Type-B; upstream) 2 x USB 3.0 (Type-A; downstream) 2 x HDMI 2.0 1 x DisplayPort 1.2 1 x 3.5 mm Audio Out |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | AMD FreeSync Premium Flicker-free technology Low Blue Light NVIDIA G-Sync Compatible Purple Ambient Light |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 0 °C - 40 °C (degrees Celsius) 32 °F - 104 °F (degrees Fahrenheit) |
| Operating humidity | 10 % - 80 % (percent) |
| Storage temperature | -20 °C - 60 °C (degrees Celsius) -4 °F - 140 °F (degrees Fahrenheit) |
| Storage humidity | 5 % - 85 % (percent) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | HDMI cable |
Additional features
Information about other features.
| Additional features | Anti-theft stand lock slot - Kensington |