Display: 32 in, IPS, W-LED, 3840 x 2160 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 350 cd/m²
Static contrast: 1000 : 1
Refresh rate: 60 Hz
Dimensions: 714.5 x 443.9 x 67.8 mm
Weight: 6 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | BenQ |
| Model | EW3290U |
| Model year | 2024 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 32 in (inches) |
| Diagonal | 812.87 mm (millimeters) 81.287 cm (centimeters) 32.0028 in (inches) 2.6669 ft (feet) |
| Width | 708.48 mm (millimeters) 70.848 cm (centimeters) 27.8929 in (inches) 2.3244 ft (feet) |
| Height | 398.52 mm (millimeters) 39.852 cm (centimeters) 15.6898 in (inches) 1.3075 ft (feet) |
| Panel type | IPS |
| Panel bit depth | 10 bits |
| Colors | 1073741824 colors 30 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels Ultra HD (UHD) / 4K / 2160p |
| Pixel pitch | 0.182 mm (millimeters) 0.0182 cm (centimeters) 0.0072 in (inches) 0.0006 ft (feet) |
| Pixel density | 137 ppi (pixels per inch) 54 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 89.02 % (percent) |
| Backlight | W-LED |
| DCI P3 | 98 % (percent) |
| Brightness | 350 cd/m² (candela per square meter) |
| Peak brightness | 400 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 1000 : 1 |
| HDR | DisplayHDR 400 HDR10 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Minimum response time | 5 ms (milliseconds) 0.0050 s (seconds) |
| Coating | Anti-glare/Matte |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Vertical frequency (digital) | 60 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 90 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Power consumption (off) | 0.3 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (average) | 29 W (watts) |
| Power consumption (maximum) | 180 W (watts) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 714.5 mm (millimeters) 71.45 cm (centimeters) 28.1299 in (inches) 2.3442 ft (feet) |
| Height | 443.9 mm (millimeters) 44.39 cm (centimeters) 17.4764 in (inches) 1.4564 ft (feet) |
| Depth | 67.8 mm (millimeters) 6.78 cm (centimeters) 2.6693 in (inches) 0.2224 ft (feet) |
| Weight | 6 kg (kilograms) 13.23 lbs (pounds) |
| Width with stand | 714.5 mm (millimeters) 71.45 cm (centimeters) 28.1299 in (inches) 2.3442 ft (feet) |
| Height with stand | 483.3 mm (millimeters) 48.33 cm (centimeters) 19.0276 in (inches) 1.5856 ft (feet) |
| Depth with stand | 211.2 mm (millimeters) 21.12 cm (centimeters) 8.315 in (inches) 0.6929 ft (feet) |
| Weight with stand | 8.1 kg (kilograms) 17.86 lbs (pounds) |
| Stand width | 241.76 mm (millimeters) 24.176 cm (centimeters) 9.5181 in (inches) 0.7932 ft (feet) |
| Stand depth | 211.2 mm (millimeters) 21.12 cm (centimeters) 8.315 in (inches) 0.6929 ft (feet) |
| Colors | White |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 110 mm (millimeters) 11 cm (centimeters) 4.3307 in (inches) 0.3609 ft (feet) |
| Landscape/portrait pivot | Yes |
| Left pivot | 0 ° (degrees) |
| Right pivot | 90 ° (degrees) |
| Left/right swivel | Yes |
| Left swivel | 20 ° (degrees) |
| Right swivel | 20 ° (degrees) |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 5 ° (degrees) |
| Backward tilt | 20 ° (degrees) |
Audio
Information about the audio system - number and power of the built-in speakers, supported audio technologies.
| Speakers | 2 x 2 W (watts) |
| Subwoofer | 1 x 5 W (watts) |
| 2.1 CH 6 Audio Scenarios Scenario Hotkey TrueSound by treVolo Front-firing speakers |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x USB 3.2 (Type-C; Gen 1; 5 Gbps; upstream; 65W; DP Alt Mode) 1 x USB 3.2 (Type-C; Gen 1; 5 Gbps; downstream; 7.5W) 3 x USB 3.2 (Type-A; Gen 1; 5 Gbps; downstream; 7.5W) 3 x HDMI 2.0 1 x 3.5 mm Audio Out |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) 2.2 |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | AI Contrast AI Picture Optimization Technology AMA (Advanced Motion Accelerator) Brightness Intelligence Plus Gen2 (B.I.+ Gen2) Color Weakness Mode Display Pilot 2 Display Quickit ePaper Flicker-free technology HDRi Low Blue Light Plus |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | EPEAT Eyesafe Certified 2.0 TÜV Rheinland Flicker-free Certified TÜV Rheinland Low Blue Light Certified (Hardware Solution) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | HDMI cable Remote Control USB Type-C cable USB Type-C to Type-A cable |
Additional features
Information about other features.
| Additional features | Anti-theft stand lock slot - Kensington |