Display: 31.5 in, IPS, W-LED, 3840 x 2160 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 400 cd/m²
Static contrast: 2000 : 1
Refresh rate: 60 Hz
sRGB: 99 %
Dimensions: 714.6 x 425 x 88.6 mm
Weight: 7.3 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | BenQ |
| Model | RD320UA |
| Model year | 2024 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 31.5 in (inches) |
| Diagonal | 801 mm (millimeters) 80.1 cm (centimeters) 31.5354 in (inches) 2.628 ft (feet) |
| Width | 698.4 mm (millimeters) 69.84 cm (centimeters) 27.4961 in (inches) 2.2913 ft (feet) |
| Height | 392.85 mm (millimeters) 39.285 cm (centimeters) 15.4665 in (inches) 1.2889 ft (feet) |
| Panel type | IPS |
| Panel bit depth | 10 bits (8 bits + FRC) |
| FRC | Yes |
| Colors | 1073741824 colors 30 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels Ultra HD (UHD) / 4K / 2160p |
| Pixel pitch | 0.182 mm (millimeters) 0.0182 cm (centimeters) 0.0071 in (inches) 0.0006 ft (feet) |
| Pixel density | 139 ppi (pixels per inch) 54 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 90.34 % (percent) |
| Backlight | W-LED |
| sRGB | 99 % (percent) |
| DCI P3 | 98 % (percent) |
| Brightness | 400 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 2000 : 1 |
| HDR | HDR10 DisplayHDR 400 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Minimum response time | 5 ms (milliseconds) 0.0050 s (seconds) |
| Coating | Anti-glare/Matte (3H) |
| Nano Matte Panel |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Vertical frequency (digital) | 60 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.3 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (average) | 30 W (watts) |
| Power consumption (maximum) | 220 W (watts) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 714.6 mm (millimeters) 71.46 cm (centimeters) 28.1339 in (inches) 2.3445 ft (feet) |
| Height | 425 mm (millimeters) 42.5 cm (centimeters) 16.7323 in (inches) 1.3944 ft (feet) |
| Depth | 88.6 mm (millimeters) 8.86 cm (centimeters) 3.4882 in (inches) 0.2907 ft (feet) |
| Weight | 7.3 kg (kilograms) 16.09 lbs (pounds) |
| Width with stand | 714.6 mm (millimeters) 71.46 cm (centimeters) 28.1339 in (inches) 2.3445 ft (feet) |
| Height with stand | 471 mm (millimeters) 47.1 cm (centimeters) 18.5433 in (inches) 1.5453 ft (feet) |
| Depth with stand | 477.6 mm (millimeters) 47.76 cm (centimeters) 18.8031 in (inches) 1.5669 ft (feet) |
| Weight with stand | 11 kg (kilograms) 24.25 lbs (pounds) |
| Stand depth | 477.6 mm (millimeters) 47.76 cm (centimeters) 18.8031 in (inches) 1.5669 ft (feet) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 130 mm (millimeters) 13 cm (centimeters) 5.1181 in (inches) 0.4265 ft (feet) |
| Landscape/portrait pivot | Yes |
| Left pivot | 0 ° (degrees) |
| Right pivot | 90 ° (degrees) |
| Left/right swivel | Yes |
| Left swivel | 275 ° (degrees) |
| Right swivel | 275 ° (degrees) |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 5 ° (degrees) |
| Backward tilt | 30 ° (degrees) |
| Ergonomic Arm |
Audio
Information about the audio system - number and power of the built-in speakers, supported audio technologies.
| Speakers | 2 x 3 W (watts) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x USB 3.2 (Type-C; Gen 1; 5 Gbps; upstream; 90W; DP Alt Mode) 1 x USB 3.2 (Type-C; Gen 1; 5 Gbps; MST; data transfer; 7.5W) 1 x USB 3.2 (Type-C; Gen 1; 5 Gbps; downstream; 4.5W) 1 x USB 3.2 (Type-B; Gen 1; 5 Gbps; upstream) 2 x USB 3.2 (Type-A; Gen 1; 5 Gbps; downstream) 2 x HDMI 2.0 1 x DisplayPort 1.4 1 x 3.5 mm Audio Out |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) 1.4 |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | AMA (Advanced Motion Accelerator) Auto Pivot Brightness Intelligence Gen 2 (B.I. Gen 2) Coding HotKey Coding Mode Color Weakness Mode Daisy Chaining Display Pilot 2 (Shortcuts / Desktop Partition / Application Mode / Software Dimming / Circadian Mode) DualView Plus ePaper Eye-Care Eye Reminder Flicker-free technology KVM Switch Low Blue Light Plus MoonHalo Night Hours Protection Picture-by-Picture Picture-in-Picture Roximity Sensor / Light Sensor |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | Energy Star 8.0 EPEAT Bronze EyeSafe Certified 2.0 Eye Comfort 2.0 TCO Certified 9.0 TÜV Rheinland Flicker-free Certified TÜV Rheinland Low Blue Light Certified (Hardware Solution) |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 5 °C - 35 °C (degrees Celsius) 41 °F - 95 °F (degrees Fahrenheit) |
| Operating humidity | 10 % - 80 % (percent) |
| Operating altitude | 5000 m (meters) 16404.2 ft (feet) |
| Storage temperature | -20 °C - 60 °C (degrees Celsius) -4 °F - 140 °F (degrees Fahrenheit) |
| Storage humidity | 5 % - 85 % (percent) |
| Storage altitude | 12192 m (meters) 40000 ft (feet) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | HDMI cable USB Type-B cable USB Type-C cable |
Additional features
Information about other features.
| Additional features | Anti-theft stand lock slot - Kensington |