Display: 31.5 in, IPS, Edge LED, 3840 x 2160 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 350 cd/m²
Static contrast: 2000 : 1,
Dynamic contrast: 20000000 : 1
Refresh rate: 24 Hz - 60 Hz
sRGB: 99 %
Dimensions: 714.8 x 411.4 x 74.83 mm
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | BenQ |
| Model | PD3225U |
| Model alias | DesignVue PD3225U |
| Model year | 2024 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 31.5 in (inches) |
| Diagonal | 801 mm (millimeters) 80.1 cm (centimeters) 31.5354 in (inches) 2.628 ft (feet) |
| Width | 697.31 mm (millimeters) 69.731 cm (centimeters) 27.4531 in (inches) 2.2878 ft (feet) |
| Height | 392.23 mm (millimeters) 39.223 cm (centimeters) 15.4421 in (inches) 1.2868 ft (feet) |
| Panel manufacturer | LG Display |
| Panel type | IPS |
| Panel bit depth | 10 bits |
| Colors | 1073741824 colors 30 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels Ultra HD (UHD) / 4K / 2160p |
| Pixel pitch | 0.182 mm (millimeters) 0.0182 cm (centimeters) 0.0071 in (inches) 0.0006 ft (feet) |
| Pixel density | 140 ppi (pixels per inch) 55 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 93.01 % (percent) |
| Backlight | Edge LED |
| sRGB | 99 % (percent) |
| DCI P3 | 98 % (percent) |
| Brightness | 350 cd/m² (candela per square meter) |
| Peak brightness | 430 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 2000 : 1 |
| Dynamic contrast | 20000000 : 1 |
| HDR | HDR10 DisplayHDR 400 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Minimum response time | 5 ms (milliseconds) 0.0050 s (seconds) |
| Coating | Anti-glare/Matte |
| IPS Black technology |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Vertical frequency (digital) | 24 Hz - 60 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (eco) | 37 W (watts) |
| Power consumption (maximum) | 220 W (watts) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 714.8 mm (millimeters) 71.48 cm (centimeters) 28.1417 in (inches) 2.3451 ft (feet) |
| Height | 411.4 mm (millimeters) 41.14 cm (centimeters) 16.1969 in (inches) 1.3497 ft (feet) |
| Depth | 74.83 mm (millimeters) 7.483 cm (centimeters) 2.9461 in (inches) 0.2455 ft (feet) |
| Width with stand | 714.8 mm (millimeters) 71.48 cm (centimeters) 28.1417 in (inches) 2.3451 ft (feet) |
| Height with stand | 478.4 mm (millimeters) 47.84 cm (centimeters) 18.8346 in (inches) 1.5696 ft (feet) |
| Depth with stand | 255.79 mm (millimeters) 25.579 cm (centimeters) 10.0705 in (inches) 0.8392 ft (feet) |
| Stand depth | 255.79 mm (millimeters) 25.579 cm (centimeters) 10.0705 in (inches) 0.8392 ft (feet) |
| Colors | Black Silver |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 150 mm (millimeters) 15 cm (centimeters) 5.9055 in (inches) 0.4921 ft (feet) |
| Landscape/portrait pivot | Yes |
| Left pivot | 0 ° (degrees) |
| Right pivot | 90 ° (degrees) |
| Left/right swivel | Yes |
| Left swivel | 30 ° (degrees) |
| Right swivel | 30 ° (degrees) |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 5 ° (degrees) |
| Backward tilt | 20 ° (degrees) |
Audio
Information about the audio system - number and power of the built-in speakers, supported audio technologies.
| Speakers | 2 x 2 W (watts) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x USB (Type-C; data) 1 x USB 3.2 (Type-B; Gen 2; 10 Gbps; upstream) 3 x USB 3.2 (Type-A; Gen 2; 10 Gbps; downstream) 2 x HDMI 2.0 1 x DisplayPort 1.4 1 x Thunderbolt 3.0 (Type-C; video out in daisy chain only) 1 x Thunderbolt 3.0 (Type-C; upstream; 90W; DP Alt Mode) 1 x 3.5 mm Audio Out |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) 2.2 Hotkey Puck G2 socket |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | 5-way controller AMA (Advanced Motion Accelerator) BenQ Uniformity technology Burn-in Cleaner CalMAN Verified Color Modes - B+W / DCi-P3 / Display P3 / M-book / sRGB / Adobe RGB / Rec. 709 / CAD-CAM / Animation / Darkroom / DICOM / User defined Display Pilot 2 DualVIew - two color settings on the same image Flicker-free technology KVM Switch Light sensor Low Blue Light Overscan Pantone Validated Pantone Skintone Validated Power Awake Picture-by-Picture Picture-in-Picture |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | ENERGY STAR EPEAT Silver TCO Certified TÜV Rheinland Flicker-free Certified TÜV Rheinland Low Blue Light Certified |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | DisplayPort cable HDMI cable Hotkey Puck G2 Thunderbolt 3 cable USB Type-B cable |
Additional features
Information about other features.
| Additional features | Anti-theft stand lock slot - Kensington |