Display: 27 in, AHVA IPS, W-LED, 3840 x 2160 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 300 cd/m²
Static contrast: 1000 : 1,
Dynamic contrast: 100000000 : 1
Refresh rate: 25 Hz - 75 Hz
sRGB: 100 %
Dimensions: 624.96 x 368.23 x 58.8 mm
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | Asus |
| Model | PB27UQ |
| Model year | 2016 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 27 in (inches) |
| Diagonal | 684.7 mm (millimeters) 68.47 cm (centimeters) 26.9567 in (inches) 2.2464 ft (feet) |
| Width | 596.16 mm (millimeters) 59.616 cm (centimeters) 23.4709 in (inches) 1.9559 ft (feet) |
| Height | 335.34 mm (millimeters) 33.534 cm (centimeters) 13.2024 in (inches) 1.1002 ft (feet) |
| Panel manufacturer | AU Optronics |
| Panel type | AHVA IPS |
| Panel bit depth | 10 bits |
| FRC | No |
| Colors | 1073741824 colors 30 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels Ultra HD (UHD) / 4K / 2160p |
| Pixel pitch | 0.155 mm (millimeters) 0.0155 cm (centimeters) 0.0061 in (inches) 0.0005 ft (feet) |
| Pixel density | 163 ppi (pixels per inch) 64 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 86.87 % (percent) |
| Backlight | W-LED |
| sRGB | 100 % (percent) |
| Brightness | 300 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 1000 : 1 |
| Dynamic contrast | 100000000 : 1 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Minimum response time | 5 ms (milliseconds) 0.0050 s (seconds) |
| Average response time | 12 ms (milliseconds) 0.0120 s (seconds) |
| Maximum response time | 18 ms (milliseconds) 0.0180 s (seconds) |
| Input lag | 17 ms (milliseconds) 0.0170 s (seconds) |
| Coating | Anti-glare/Matte (3H) |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Horizontal frequency (digital) | 24 kHz - 160 kHz (kilohertz) |
| Vertical frequency (digital) | 25 Hz - 75 Hz (hertz) |
| DisplayPort; HDMI 2.0 - 3840 x 2160 @ 60 Hz HDMI 1.4 - 3840 x 2160 30 Hz |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (eco) | 18 W (watts) |
| Power consumption (average) | 40 W (watts) |
| Power consumption (maximum) | 60 W (watts) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 624.96 mm (millimeters) 62.496 cm (centimeters) 24.6047 in (inches) 2.0504 ft (feet) |
| Height | 368.23 mm (millimeters) 36.823 cm (centimeters) 14.4972 in (inches) 1.2081 ft (feet) |
| Depth | 58.8 mm (millimeters) 5.88 cm (centimeters) 2.315 in (inches) 0.1929 ft (feet) |
| Width with stand | 624.96 mm (millimeters) 62.496 cm (centimeters) 24.6047 in (inches) 2.0504 ft (feet) |
| Height with stand | 407.76 mm (millimeters) 40.776 cm (centimeters) 16.0535 in (inches) 1.3378 ft (feet) |
| Depth with stand | 220.06 mm (millimeters) 22.006 cm (centimeters) 8.6638 in (inches) 0.722 ft (feet) |
| Weight with stand | 7.7 kg (kilograms) 16.98 lbs (pounds) |
| Box width | 753 mm (millimeters) 75.3 cm (centimeters) 29.6457 in (inches) 2.4705 ft (feet) |
| Box height | 452 mm (millimeters) 45.2 cm (centimeters) 17.7953 in (inches) 1.4829 ft (feet) |
| Box depth | 224 mm (millimeters) 22.4 cm (centimeters) 8.8189 in (inches) 0.7349 ft (feet) |
| Box weight | 10 kg (kilograms) 22.05 lbs (pounds) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 150 mm (millimeters) 15 cm (centimeters) 5.9055 in (inches) 0.4921 ft (feet) |
| Landscape/portrait pivot | Yes |
| Left pivot | 90 ° (degrees) |
| Right pivot | 0 ° (degrees) |
| Left/right swivel | Yes |
| Left swivel | 60 ° (degrees) |
| Right swivel | 60 ° (degrees) |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 5 ° (degrees) |
| Backward tilt | 20 ° (degrees) |
Audio
Information about the audio system - number and power of the built-in speakers, supported audio technologies.
| Speakers | 2 x 2 W (watts) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 2 x HDMI 1.4 1 x HDMI 2.0 1 x DisplayPort 1.2 1 x 3.5 mm Audio In 1 x 3.5 mm Audio Out |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | Adaptive-Sync Technology Flicker-free technology GamePlus (Crosshair/Timer) Low Blue Light Picture-by-Picture Picture-in-Picture SPLENDID Video Intelligence Technology Trace Free Technology |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | BSMI CB CCC CE C-Tick CU ENERGY STAR ErP eStandby FCC Class B ISO9241-307 J-MOSS KCC MEPS PSE RoHS TCO Certified Displays 7.0 TÜV/Ergonomics UL/cUL VCCI WEEE WHQL (Windows 10; Windows 8.1; Windows 8) |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 0 °C - 50 °C (degrees Celsius) 32 °F - 122 °F (degrees Fahrenheit) |
| Storage temperature | 20 °C - 60 °C (degrees Celsius) 68 °F - 140 °F (degrees Fahrenheit) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | Audio cable DisplayPort cable HDMI cable |