Display: 24.5 in, AHVA IPS, W-LED, 1920 x 1080 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 400 cd/m²
Static contrast: 1000 : 1,
Dynamic contrast: 80000000 : 1
Refresh rate: 48 Hz - 390 Hz
sRGB: 99 %
Dimensions: 557 x 331.4 x 73 mm
Weight: 3.78 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | AOC |
| Model | AGON Pro AG256FS |
| Model year | 2024 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 24.5 in (inches) |
| Diagonal | 611.32 mm (millimeters) 61.132 cm (centimeters) 24.0677 in (inches) 2.0056 ft (feet) |
| Width | 543.168 mm (millimeters) 54.3168 cm (centimeters) 21.3846 in (inches) 1.782 ft (feet) |
| Height | 302.616 mm (millimeters) 30.2616 cm (centimeters) 11.914 in (inches) 0.9928 ft (feet) |
| Panel manufacturer | AU Optronics |
| Panel model | M250HAN03.0 |
| Panel type | AHVA IPS |
| Panel bit depth | 8 bits |
| FRC | No |
| Colors | 16777216 colors 24 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels Full HD / 1080p |
| Pixel pitch | 0.283 mm (millimeters) 0.0283 cm (centimeters) 0.0111 in (inches) 0.0009 ft (feet) |
| Pixel density | 89 ppi (pixels per inch) 35 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 89.05 % (percent) |
| Backlight | W-LED |
| sRGB | 99 % (percent) |
| DCI P3 | 90 % (percent) |
| Brightness | 400 cd/m² (candela per square meter) |
| Peak brightness | 400 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 1000 : 1 |
| Dynamic contrast | 80000000 : 1 |
| HDR | HDR10 DisplayHDR 400 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Minimum response time | 1 ms (milliseconds) 0.0010 s (seconds) |
| Coating | Anti-glare/Matte |
| Response time - 0.3 ms (MPRT - Motion Picture Response Time) |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Horizontal frequency (digital) | 30 kHz - 440 kHz (kilohertz) |
| Vertical frequency (digital) | 48 Hz - 390 Hz (hertz) |
| Native - 360 Hz Overclock - 390 Hz |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.3 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (average) | 35 W (watts) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 557 mm (millimeters) 55.7 cm (centimeters) 21.9291 in (inches) 1.8274 ft (feet) |
| Height | 331.4 mm (millimeters) 33.14 cm (centimeters) 13.0472 in (inches) 1.0873 ft (feet) |
| Depth | 73 mm (millimeters) 7.3 cm (centimeters) 2.874 in (inches) 0.2395 ft (feet) |
| Weight | 3.78 kg (kilograms) 8.33 lbs (pounds) |
| Width with stand | 557 mm (millimeters) 55.7 cm (centimeters) 21.9291 in (inches) 1.8274 ft (feet) |
| Height with stand | 380.8 mm (millimeters) 38.08 cm (centimeters) 14.9921 in (inches) 1.2493 ft (feet) |
| Depth with stand | 228.9 mm (millimeters) 22.89 cm (centimeters) 9.0118 in (inches) 0.751 ft (feet) |
| Weight with stand | 5.03 kg (kilograms) 11.09 lbs (pounds) |
| Box width | 650 mm (millimeters) 65 cm (centimeters) 25.5906 in (inches) 2.1325 ft (feet) |
| Box height | 420 mm (millimeters) 42 cm (centimeters) 16.5354 in (inches) 1.378 ft (feet) |
| Box depth | 188 mm (millimeters) 18.8 cm (centimeters) 7.4016 in (inches) 0.6168 ft (feet) |
| Box weight | 8.51 kg (kilograms) 18.76 lbs (pounds) |
| Stand depth | 228.9 mm (millimeters) 22.89 cm (centimeters) 9.0118 in (inches) 0.751 ft (feet) |
| Colors | Black and Gray |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 130 mm (millimeters) 13 cm (centimeters) 5.1181 in (inches) 0.4265 ft (feet) |
| Landscape/portrait pivot | Yes |
| Left pivot | 90 ° (degrees) |
| Right pivot | 90 ° (degrees) |
| Left/right swivel | Yes |
| Left swivel | 30 ° (degrees) |
| Right swivel | 30 ° (degrees) |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 5 ° (degrees) |
| Backward tilt | 23 ° (degrees) |
| Telescopic headphone holder |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x USB 3.2 (Type-B; Gen 1; 5 Gbps; upstream) 4 x USB 3.2 (Type-A; Gen 1; 5 Gbps; downstream) 2 x HDMI 2.0 1 x DisplayPort 1.4 1 x 3.5 mm Audio Out |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | Adaptive-Sync technology AMD FreeSync Premium Pro AOC G-Menu AOC Light FX AOC Game Color AOC Shadow Control AOC Quick Switch Crosshair Fast IPS Frame Counter Flicker-free technology Human-machine controller interface Low Blue Light Low Input Lag Motion Blur Reduction Picture-by-Picture Picture-in-Picture |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | DisplayPort cable HDMI cable USB Type-A to Type-B cable |
Additional features
Information about other features.
| Additional features | Anti-theft stand lock slot - Kensington |