Display: 23.6 in, VA, W-LED, 1920 x 1080 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 250 cd/m²
Static contrast: 3000 : 1,
Dynamic contrast: 80000000 : 1
Refresh rate: 48 Hz - 165 Hz
sRGB: 120 %,
Adobe RGB: 89 %
Dimensions: 536.1 x 321 x 68.5 mm
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | AOC |
| Model | C24G2U/BK |
| Model alias | C24G2U |
| Model year | 2020 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 23.6 in (inches) |
| Diagonal | 599 mm (millimeters) 59.9 cm (centimeters) 23.5827 in (inches) 1.9652 ft (feet) |
| Width | 521.395 mm (millimeters) 52.1395 cm (centimeters) 20.5274 in (inches) 1.7106 ft (feet) |
| Height | 293.285 mm (millimeters) 29.3285 cm (centimeters) 11.5467 in (inches) 0.9622 ft (feet) |
| Radius of curvature | 1500 mm (millimeters) 150 cm (centimeters) 59.0551 in (inches) 4.9213 ft (feet) |
| Panel type | VA |
| Panel bit depth | 8 bits |
| Colors | 16777216 colors 24 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels Full HD / 1080p |
| Pixel pitch | 0.272 mm (millimeters) 0.0272 cm (centimeters) 0.0107 in (inches) 0.0009 ft (feet) |
| Pixel density | 93 ppi (pixels per inch) 36 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 88.86 % (percent) |
| Backlight | W-LED |
| sRGB | 120 % (percent) |
| Adobe RGB (1998) | 89 % (percent) |
| Brightness | 250 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 3000 : 1 |
| Dynamic contrast | 80000000 : 1 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Coating | Anti-glare/Matte (3H) |
| Response time - 1 ms (MPRT - Motion Picture Response Time) |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Horizontal frequency (digital) | 30 kHz - 200 kHz (kilohertz) |
| Vertical frequency (digital) | 48 Hz - 165 Hz (hertz) |
| DisplayPort - 30 kHz - 200 kHz; 48 Hz - 165 Hz D-Sub - 30 kHz - 160 kHz; 48 Hz - 144 Hz HDMI - 30 kHz - 160 kHz; 48 Hz - 144 Hz |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 110 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Electric current (A) | 1.5 A (amperes) |
| Power consumption (off) | 0.3 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.3 W (watts) |
| Power consumption (average) | 27 W (watts) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 536.1 mm (millimeters) 53.61 cm (centimeters) 21.1063 in (inches) 1.7589 ft (feet) |
| Height | 321 mm (millimeters) 32.1 cm (centimeters) 12.6378 in (inches) 1.0531 ft (feet) |
| Depth | 68.5 mm (millimeters) 6.85 cm (centimeters) 2.6969 in (inches) 0.2247 ft (feet) |
| Width with stand | 536.1 mm (millimeters) 53.61 cm (centimeters) 21.1063 in (inches) 1.7589 ft (feet) |
| Height with stand | 375.3 mm (millimeters) 37.53 cm (centimeters) 14.7756 in (inches) 1.2313 ft (feet) |
| Depth with stand | 227.36 mm (millimeters) 22.736 cm (centimeters) 8.9512 in (inches) 0.7459 ft (feet) |
| Weight with stand | 4.42 kg (kilograms) 9.74 lbs (pounds) |
| Box width | 730 mm (millimeters) 73 cm (centimeters) 28.7402 in (inches) 2.395 ft (feet) |
| Box height | 480 mm (millimeters) 48 cm (centimeters) 18.8976 in (inches) 1.5748 ft (feet) |
| Box depth | 160 mm (millimeters) 16 cm (centimeters) 6.2992 in (inches) 0.5249 ft (feet) |
| Box weight | 6.59 kg (kilograms) 14.53 lbs (pounds) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 130 mm (millimeters) 13 cm (centimeters) 5.1181 in (inches) 0.4265 ft (feet) |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | Yes |
| Right swivel | 35 ° (degrees) |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 5 ° (degrees) |
| Backward tilt | 23 ° (degrees) |
Audio
Information about the audio system - number and power of the built-in speakers, supported audio technologies.
| Speakers | 2 x 2 W (watts) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 4 x USB 3.2 (Type-A; Gen 1; downstream) 2 x HDMI 1.4 1 x DisplayPort 1.2 1 x D-sub 1 x 3.5 mm Audio In 1 x 3.5 mm Audio Out |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | Adaptive-Sync technology AMD FreeSync Premium Flicker-free technology Game Color HDR Mode Low Blue Light Motion Blur Reduction |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | DisplayPort cable HDMI cable |