Display: 19.5 in, TN, W-LED, 1600 x 900 pixels
Viewing angles (H/V): 170 ° / 160 °
Brightness: 200 cd/m²
Static contrast: 600 : 1,
Dynamic contrast: 100000000 : 1
Refresh rate: 48 Hz - 75 Hz
NTSC: 72 %
Dimensions: 468.6 x 276.8 x 50.8 mm
Weight: 1.65 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | Acer |
| Model | K202Q |
| Model alias | UM.IE0AA.004 |
| Model year | 2023 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 19.5 in (inches) |
| Diagonal | 494 mm (millimeters) 49.4 cm (centimeters) 19.4488 in (inches) 1.6207 ft (feet) |
| Width | 432 mm (millimeters) 43.2 cm (centimeters) 17.0079 in (inches) 1.4173 ft (feet) |
| Height | 239.7 mm (millimeters) 23.97 cm (centimeters) 9.437 in (inches) 0.7864 ft (feet) |
| Panel type | TN |
| Panel bit depth | 8 bits |
| Colors | 16777216 colors 24 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 1600 x 900 pixels |
| Pixel pitch | 0.27 mm (millimeters) 0.027 cm (centimeters) 0.0106 in (inches) 0.0009 ft (feet) |
| Pixel density | 94 ppi (pixels per inch) 37 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 79.83 % (percent) |
| Backlight | W-LED |
| NTSC (1953) | 72 % (percent) |
| Brightness | 200 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 600 : 1 |
| Dynamic contrast | 100000000 : 1 |
| Horizontal viewing angle | 170 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 160 ° (degrees) |
| Minimum response time | 6 ms (milliseconds) 0.0060 s (seconds) |
| Coating | Anti-glare/Matte (3H) |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Vertical frequency (digital) | 48 Hz - 75 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.3 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (average) | 11 W (watts) |
| Power consumption (maximum) | 24 W (watts) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 468.6 mm (millimeters) 46.86 cm (centimeters) 18.4488 in (inches) 1.5374 ft (feet) |
| Height | 276.8 mm (millimeters) 27.68 cm (centimeters) 10.8976 in (inches) 0.9081 ft (feet) |
| Depth | 50.8 mm (millimeters) 5.08 cm (centimeters) 2 in (inches) 0.1667 ft (feet) |
| Weight | 1.65 kg (kilograms) 3.64 lbs (pounds) |
| Width with stand | 468.6 mm (millimeters) 46.86 cm (centimeters) 18.4488 in (inches) 1.5374 ft (feet) |
| Height with stand | 372.6 mm (millimeters) 37.26 cm (centimeters) 14.6693 in (inches) 1.2224 ft (feet) |
| Depth with stand | 210.8 mm (millimeters) 21.08 cm (centimeters) 8.2992 in (inches) 0.6916 ft (feet) |
| Weight with stand | 2 kg (kilograms) 4.41 lbs (pounds) |
| Stand depth | 210.8 mm (millimeters) 21.08 cm (centimeters) 8.2992 in (inches) 0.6916 ft (feet) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | No |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 5 ° (degrees) |
| Backward tilt | 15 ° (degrees) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x HDMI 1.4 1 x D-sub |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 0 °C - 40 °C (degrees Celsius) 32 °F - 104 °F (degrees Fahrenheit) |
| Operating humidity | 20 % - 90 % (percent) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | HDMI cable |