Display: 31.5 in, TN, W-LED, 1920 x 1080 pixels
Viewing angles (H/V): 170 ° / 160 °
Brightness: 400 cd/m²
Static contrast: 1000 : 1,
Dynamic contrast: 12000000 : 1
Refresh rate: 144 Hz
NTSC: 72 %
Dimensions: 613.7 x 378.6 x 79.5 mm
Weight: 3.8 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | HP |
| Series | D |
| Model | D32fM-K01 |
| Model alias | 4KK74AA |
| Model year | 2018 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 31.5 in (inches) |
| Diagonal | 685.8 mm (millimeters) 68.58 cm (centimeters) 27 in (inches) 2.25 ft (feet) |
| Width | 597.888 mm (millimeters) 59.7888 cm (centimeters) 23.5389 in (inches) 1.9616 ft (feet) |
| Height | 392.2 mm (millimeters) 39.22 cm (centimeters) 15.4409 in (inches) 1.2867 ft (feet) |
| Panel type | TN |
| Panel bit depth | 8 bits (6 bits + FRC) |
| FRC | Yes |
| Colors | 16777216 colors 24 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels Full HD / 1080p |
| Pixel pitch | 0.311 mm (millimeters) 0.0311 cm (centimeters) 0.0123 in (inches) 0.001 ft (feet) |
| Pixel density | 81 ppi (pixels per inch) 32 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 100.92 % (percent) |
| Backlight | W-LED |
| NTSC (1953) | 72 % (percent) |
| Brightness | 400 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 1000 : 1 |
| Dynamic contrast | 12000000 : 1 |
| Horizontal viewing angle | 170 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 160 ° (degrees) |
| Minimum response time | 1 ms (milliseconds) 0.0010 s (seconds) |
| Coating | Anti-glare/Matte |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Vertical frequency (digital) | 144 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.19 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.37 W (watts) |
| Power consumption (average) | 28 W (watts) |
| Power consumption (annual) | 41 kWh (kilowatt-hours) |
| Energy efficiency class | A |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 613.7 mm (millimeters) 61.37 cm (centimeters) 24.1614 in (inches) 2.0135 ft (feet) |
| Height | 378.6 mm (millimeters) 37.86 cm (centimeters) 14.9055 in (inches) 1.2421 ft (feet) |
| Depth | 79.5 mm (millimeters) 7.95 cm (centimeters) 3.1299 in (inches) 0.2608 ft (feet) |
| Weight | 3.8 kg (kilograms) 8.38 lbs (pounds) |
| Width with stand | 613.7 mm (millimeters) 61.37 cm (centimeters) 24.1614 in (inches) 2.0135 ft (feet) |
| Height with stand | 510.3 mm (millimeters) 51.03 cm (centimeters) 20.0906 in (inches) 1.6742 ft (feet) |
| Depth with stand | 216.4 mm (millimeters) 21.64 cm (centimeters) 8.5197 in (inches) 0.71 ft (feet) |
| Weight with stand | 6.8 kg (kilograms) 14.99 lbs (pounds) |
| Box width | 702 mm (millimeters) 70.2 cm (centimeters) 27.6378 in (inches) 2.3031 ft (feet) |
| Box height | 463 mm (millimeters) 46.3 cm (centimeters) 18.2283 in (inches) 1.519 ft (feet) |
| Box depth | 190 mm (millimeters) 19 cm (centimeters) 7.4803 in (inches) 0.6234 ft (feet) |
| Box weight | 8.08 kg (kilograms) 17.81 lbs (pounds) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | No |
| Landscape/portrait pivot | Yes |
| Left pivot | 0 ° (degrees) |
| Right pivot | 90 ° (degrees) |
| Left/right swivel | Yes |
| Left swivel | 180 ° (degrees) |
| Right swivel | 180 ° (degrees) |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 4 ° (degrees) |
| Backward tilt | 20 ° (degrees) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x HDMI 2.0 1 x DisplayPort 1.2 1 x 3.5 mm Audio Out |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | AMD FreeSync technology Ambient lighting Flicker-free technology Low Blue Light |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | BSMI CB CCC CE CSA EAC ENERGY STAR 7.0 FCC Class B GEMS IS 1121 ISC KCC MEPS NOM PSB RCM SABS SASO TÜV/GS VCCI-B WHQL (Windows 10) |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 5 °C - 35 °C (degrees Celsius) 41 °F - 95 °F (degrees Fahrenheit) |
| Operating humidity | 20 % - 80 % (percent) |
| Operating altitude | 5000 m (meters) 16404.2 ft (feet) |
| Storage temperature | -20 °C - 60 °C (degrees Celsius) -4 °F - 140 °F (degrees Fahrenheit) |
| Storage humidity | 5 % - 95 % (percent) |
| Storage altitude | 12192 m (meters) 40000 ft (feet) |
Additional features
Information about other features.
| Additional features | Security lock slot |