Display: 84.6 in, VA, Direct LED, 1920 x 1080 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Static contrast: 4000 : 1
Refresh rate: 50 Hz / 60 Hz
TV tuner: Analog (NTSC/PAL/SECAM), Clear QAM, ATSC
Dimensions: 1901 x 734 x 90 mm
Weight: 13.8 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | Sony |
| Series | Bravia 3 |
| Model | K-85S30 |
| Model year | 2018 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 84.6 in (inches) |
| Diagonal | 1388 mm (millimeters) 138.8 cm (centimeters) 54.6457 in (inches) 4.5538 ft (feet) |
| Width | 1209.6 mm (millimeters) 120.96 cm (centimeters) 47.622 in (inches) 3.9685 ft (feet) |
| Height | 680.4 mm (millimeters) 68.04 cm (centimeters) 26.7874 in (inches) 2.2323 ft (feet) |
| Panel type | VA |
| Panel bit depth | 8 bits |
| FRC | No |
| Colors | 16777216 colors 24 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels Full HD / 1080p |
| Pixel pitch | 0.63 mm (millimeters) 0.063 cm (centimeters) 0.0248 in (inches) 0.0021 ft (feet) |
| Pixel density | 40 ppi (pixels per inch) 15 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 58.98 % (percent) |
| Backlight | Direct LED |
| Static contrast | 4000 : 1 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Minimum response time | 6.5 ms (milliseconds) 0.0065 s (seconds) |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Vertical frequency (digital) | 50 Hz / 60 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W (watts) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 1901 mm (millimeters) 190.1 cm (centimeters) 74.8425 in (inches) 6.2369 ft (feet) |
| Height | 734 mm (millimeters) 73.4 cm (centimeters) 28.8976 in (inches) 2.4081 ft (feet) |
| Depth | 90 mm (millimeters) 9 cm (centimeters) 3.5433 in (inches) 0.2953 ft (feet) |
| Weight | 13.8 kg (kilograms) 30.42 lbs (pounds) |
| Width with stand | 1250 mm (millimeters) 125 cm (centimeters) 49.2126 in (inches) 4.101 ft (feet) |
| Height with stand | 795 mm (millimeters) 79.5 cm (centimeters) 31.2992 in (inches) 2.6083 ft (feet) |
| Depth with stand | 307 mm (millimeters) 30.7 cm (centimeters) 12.0866 in (inches) 1.0072 ft (feet) |
| Weight with stand | 14.2 kg (kilograms) 31.31 lbs (pounds) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 400 x 400 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | No |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | No |
TV tuner
The TV tuner is a device, which allows the receiving and visualization of a certain type of television signal. There are tuners for digital, analog, cable and satellite television.
| TV tuner | Analog (NTSC/PAL/SECAM) Clear QAM ATSC |
Audio
Information about the audio system - number and power of the built-in speakers, supported audio technologies.
| Speakers | 2 x 10 W (watts) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x USB 2.0 3 x HDMI 1.4 (ARC; CEC) 1 x Cable/Antenna In (Main; F-type female) 1 x AV Composite In (Video + L/R) 1 x Optical Audio Out 1 x 3.5 mm Audio Out |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) |
Image file formats
Smart TV sets allow the display of different image file formats.
| Image file formats | JPEG |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | Remote control - NS-RC4NA-18 |