Display: 54.6 in, IPS, W-LED, 1920 x 1080 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 250 cd/m²
Static contrast: 1000 : 1,
Dynamic contrast: 50000000 : 1
Refresh rate: 50 Hz - 75 Hz
NTSC: 72 %
Dimensions: 1226.1 x 710.5 x 54.8 mm
Weight: 17.4 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | Samsung |
| Series | MU7000 |
| Model | UE55MU7000 |
| Model alias | UE55MU7002 UE55MU7005 UE55MU7009 |
| Model year | 2012 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 54.6 in (inches) |
| Diagonal | 1388 mm (millimeters) 138.8 cm (centimeters) 54.6457 in (inches) 4.5538 ft (feet) |
| Width | 509.76 mm (millimeters) 50.976 cm (centimeters) 20.0693 in (inches) 1.6724 ft (feet) |
| Height | 286.74 mm (millimeters) 28.674 cm (centimeters) 11.289 in (inches) 0.9407 ft (feet) |
| Panel type | IPS |
| Panel bit depth | 8 bits (6 bits + FRC) |
| FRC | Yes |
| Colors | 16777216 colors 24 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels Full HD / 1080p |
| Pixel pitch | 0.266 mm (millimeters) 0.0266 cm (centimeters) 0.0105 in (inches) 0.0009 ft (feet) |
| Pixel density | 95 ppi (pixels per inch) 37 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 16.78 % (percent) |
| Backlight | W-LED |
| NTSC (1953) | 72 % (percent) |
| Brightness | 250 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 1000 : 1 |
| Dynamic contrast | 50000000 : 1 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Minimum response time | 5 ms (milliseconds) 0.0050 s (seconds) |
| Average response time | 14 ms (milliseconds) 0.0140 s (seconds) |
| Coating | Anti-glare/Matte (3H) |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Horizontal frequency (analog) | 30 kHz - 83 kHz (kilohertz) |
| Horizontal frequency (digital) | 30 kHz - 83 kHz (kilohertz) |
| Vertical frequency (analog) | 50 Hz - 75 Hz (hertz) |
| Vertical frequency (digital) | 50 Hz - 75 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 1 W (watts) |
| Power consumption (average) | 13.77 W (watts) |
| Power consumption (maximum) | 26 W (watts) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 1226.1 mm (millimeters) 122.61 cm (centimeters) 48.2717 in (inches) 4.0226 ft (feet) |
| Height | 710.5 mm (millimeters) 71.05 cm (centimeters) 27.9724 in (inches) 2.331 ft (feet) |
| Depth | 54.8 mm (millimeters) 5.48 cm (centimeters) 2.1575 in (inches) 0.1798 ft (feet) |
| Weight | 17.4 kg (kilograms) 38.36 lbs (pounds) |
| Width with stand | 552 mm (millimeters) 55.2 cm (centimeters) 21.7323 in (inches) 1.811 ft (feet) |
| Height with stand | 400.3 mm (millimeters) 40.03 cm (centimeters) 15.7598 in (inches) 1.3133 ft (feet) |
| Depth with stand | 200 mm (millimeters) 20 cm (centimeters) 7.874 in (inches) 0.6562 ft (feet) |
| Weight with stand | 3.5 kg (kilograms) 7.72 lbs (pounds) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | No |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 5 ° (degrees) |
| Backward tilt | 20 ° (degrees) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x DVI-D Dual Link 1 x D-sub 1 x 3.5 mm Audio Out |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | SPLENDID Video Intelligence Technology |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | BSMI CB CCC CE C-Tick CU ENERGY STAR 5.0 ErP FCC Class B RoHS UL/cUL VCCI WEEE WHQL (Windows 8; Windows 7) |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 0 °C - 50 °C (degrees Celsius) 32 °F - 122 °F (degrees Fahrenheit) |
| Storage temperature | 20 °C - 60 °C (degrees Celsius) 68 °F - 140 °F (degrees Fahrenheit) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | D-sub cable DVI-D cable |
Additional features
Information about other features.
| Additional features | Anti-theft stand lock slot - Kensington |