Display: 64.5 in, TN, W-LED, 1920 x 1080 pixels
Viewing angles (H/V): 170 ° / 160 °
Brightness: 200 cd/m²
Static contrast: 600 : 1,
Dynamic contrast: 10000000 : 1
Refresh rate: 50 Hz - 60 Hz
NTSC: 72 %
Dimensions: 1455.11 x 865.4 x 50.3 mm
Weight: 2.46 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | Philips |
| Series | 9100 |
| Model | 65PUS9104/12 |
| Model alias | 3WP71AA |
| Model year | 2017 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 64.5 in (inches) |
| Diagonal | 546.1 mm (millimeters) 54.61 cm (centimeters) 21.5 in (inches) 1.7917 ft (feet) |
| Width | 476.64 mm (millimeters) 47.664 cm (centimeters) 18.7654 in (inches) 1.5638 ft (feet) |
| Height | 268.11 mm (millimeters) 26.811 cm (centimeters) 10.5555 in (inches) 0.8796 ft (feet) |
| Panel type | TN |
| Panel bit depth | 8 bits (6 bits + FRC) |
| FRC | Yes |
| Colors | 16777216 colors 24 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels Full HD / 1080p |
| Pixel pitch | 0.248 mm (millimeters) 0.0248 cm (centimeters) 0.0098 in (inches) 0.0008 ft (feet) |
| Pixel density | 102 ppi (pixels per inch) 40 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 10.15 % (percent) |
| Backlight | W-LED |
| NTSC (1953) | 72 % (percent) |
| Brightness | 200 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 600 : 1 |
| Dynamic contrast | 10000000 : 1 |
| Horizontal viewing angle | 170 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 160 ° (degrees) |
| Minimum response time | 5 ms (milliseconds) 0.0050 s (seconds) |
| Coating | Anti-glare/Matte |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Horizontal frequency (digital) | 30 kHz - 80 kHz (kilohertz) |
| Vertical frequency (digital) | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (average) | 18 W (watts) |
| Power consumption (maximum) | 20 W (watts) |
| Energy efficiency class | A |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 1455.11 mm (millimeters) 145.511 cm (centimeters) 57.2878 in (inches) 4.774 ft (feet) |
| Height | 865.4 mm (millimeters) 86.54 cm (centimeters) 34.0709 in (inches) 2.8392 ft (feet) |
| Depth | 50.3 mm (millimeters) 5.03 cm (centimeters) 1.9803 in (inches) 0.165 ft (feet) |
| Weight | 2.46 kg (kilograms) 5.42 lbs (pounds) |
| Width with stand | 503.9 mm (millimeters) 50.39 cm (centimeters) 19.8386 in (inches) 1.6532 ft (feet) |
| Height with stand | 383 mm (millimeters) 38.3 cm (centimeters) 15.0787 in (inches) 1.2566 ft (feet) |
| Depth with stand | 170.4 mm (millimeters) 17.04 cm (centimeters) 6.7087 in (inches) 0.5591 ft (feet) |
| Weight with stand | 2.6 kg (kilograms) 5.73 lbs (pounds) |
| Box width | 563 mm (millimeters) 56.3 cm (centimeters) 22.1654 in (inches) 1.8471 ft (feet) |
| Box height | 447 mm (millimeters) 44.7 cm (centimeters) 17.5984 in (inches) 1.4665 ft (feet) |
| Box depth | 119 mm (millimeters) 11.9 cm (centimeters) 4.685 in (inches) 0.3904 ft (feet) |
| Box weight | 3.7 kg (kilograms) 8.16 lbs (pounds) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | No |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | No |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 5 ° (degrees) |
| Backward tilt | 15 ° (degrees) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x HDMI 1.4 1 x D-sub |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | Flicker-free technology Low Blue Light |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | BSMI CB CCC CE CECP CEL Grade 1 CSA EAC EEI ENERGY STAR eStandby FCC Class B IS 1121 ISC KCC MEPS NOM PSB RCM S mark SASO TÜV/GS TÜV/S UL/CSA VCCI-B WHQL (Windows 10; Windows 8; Windows 7) |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 0 °C - 40 °C (degrees Celsius) 32 °F - 104 °F (degrees Fahrenheit) |
| Operating humidity | 20 % - 80 % (percent) |
| Storage temperature | -20 °C - 65 °C (degrees Celsius) -4 °F - 149 °F (degrees Fahrenheit) |
| Storage humidity | 10 % - 90 % (percent) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | D-sub cable |
Additional features
Information about other features.
| Additional features | Anti-theft stand lock slot - Kensington |