Display: 54.6 in, IPS, Edge LED, 3840 x 2160 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 300 cd/m²
Static contrast: 1000 : 1
Refresh rate: 100 Hz / 120 Hz
Frame interpolation: 1000 XR (Motionflow XR)
TV tuner: Analog (NTSC/PAL/SECAM), DVB-T, DVB-T2, DVB-C, DVB-S, DVB-S2
SoC: MediaTek MT5893
CPU: ARM Cortex-A73, 1500 MHz,
Cores: 4
RAM: 2.5 GB
Storage: 16 GB
Dimensions: 1239 x 836 x 52 mm
Weight: 25.3 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | Sony |
| Series | XG85 |
| Model | NVR-8075-554K2S-SMA-N |
| Model year | 2019 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 54.6 in (inches) |
| Diagonal | 1639 mm (millimeters) 163.9 cm (centimeters) 64.5276 in (inches) 5.3773 ft (feet) |
| Width | 1209.6 mm (millimeters) 120.96 cm (centimeters) 47.622 in (inches) 3.9685 ft (feet) |
| Height | 803.538 mm (millimeters) 80.3538 cm (centimeters) 31.6354 in (inches) 2.6363 ft (feet) |
| Panel type | IPS |
| Panel bit depth | 10 bits (8 bits + FRC) |
| FRC | Yes |
| Colors | 1073741824 colors 30 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels Ultra HD (UHD) / 4K / 2160p |
| Pixel pitch | 0.315 mm (millimeters) 0.0315 cm (centimeters) 0.0124 in (inches) 0.001 ft (feet) |
| Pixel density | 80 ppi (pixels per inch) 31 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 110.82 % (percent) |
| Backlight | Edge LED |
| DCI P3 | 75 % (percent) |
| Rec. 2020 | 60 % (percent) |
| Brightness | 300 cd/m² (candela per square meter) |
| Peak brightness | 500 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 1000 : 1 |
| HDR | Dolby Vision HDR10 HLG (Hybrid Log Gamma) |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Input lag | 14 ms (milliseconds) 0.0140 s (seconds) |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Vertical frequency (digital) | 100 Hz / 120 Hz (hertz) |
Frame interpolation
Many smart TV sets use a technology for interpolating (inserting) of intermediate frames between existing ones in order to achieve more fluent visualization, especially for dynamic scenes.
| Interpolation technology | Motionflow XR |
| Interpolation value | 1000 |
| Interpolation measurement unit | XR |
| KD-65XG8505 - 800 XR |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (eco) | 65 W (watts) |
| Power consumption (average) | 127 W (watts) |
| Power consumption (maximum) | 221 W (watts) |
| Energy efficiency class | A |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 1239 mm (millimeters) 123.9 cm (centimeters) 48.7795 in (inches) 4.065 ft (feet) |
| Height | 836 mm (millimeters) 83.6 cm (centimeters) 32.9134 in (inches) 2.7428 ft (feet) |
| Depth | 52 mm (millimeters) 5.2 cm (centimeters) 2.0472 in (inches) 0.1706 ft (feet) |
| Weight | 25.3 kg (kilograms) 55.78 lbs (pounds) |
| Width with stand | 1450 mm (millimeters) 145 cm (centimeters) 57.0866 in (inches) 4.7572 ft (feet) |
| Height with stand | 899 mm (millimeters) 89.9 cm (centimeters) 35.3937 in (inches) 2.9495 ft (feet) |
| Depth with stand | 316 mm (millimeters) 31.6 cm (centimeters) 12.4409 in (inches) 1.0367 ft (feet) |
| Weight with stand | 26.3 kg (kilograms) 57.98 lbs (pounds) |
| Colors | Silver |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 300 x 300 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | No |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | No |
| Stand width - 1059 mm |
TV tuner
The TV tuner is a device, which allows the receiving and visualization of a certain type of television signal. There are tuners for digital, analog, cable and satellite television.
| TV tuner | Analog (NTSC/PAL/SECAM) DVB-T DVB-T2 DVB-C DVB-S DVB-S2 |
System on Chip (SoC)
Information about the central processor, graphic processor and the memory of the model.
| SoC | MediaTek MT5893 |
| Processor (CPU) | ARM Cortex-A73 |
| CPU cores | 4 |
| CPU frequency | 1500 MHz (megahertz) |
| GPU | ARM Mali-G71 |
| RAM capacity | 2.5 GB (gigabytes) |
| Storage | 16 GB (gigabytes) |
OS, apps and software features
Information about the operating system, applications, various software features if available.
| Operating system (OS) | Android 8.0 Oreo Android 9.0 Pie |
Audio
Information about the audio system - number and power of the built-in speakers, supported audio technologies.
| Speakers | 2 x 10 W (watts) |
| Acoustic Multi-Audio 2 CH side back + down firing Bass reflex DTS Digital Surround Dolby Digital Plus Dolby Atmos |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Network
Supported network technologies and standards for exchanging data with other devices.
| Network | LAN Wi-Fi 802.11a (IEEE 802.11a-1999) 802.11b (IEEE 802.11b-1999) 802.11g (IEEE 802.11g-2003) 802.11n (IEEE 802.11n-2009) 802.11n 5GHz 802.11ac (IEEE 802.11ac) Wi-Fi Direct DLNA Bluetooth 4.2 |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 2 x USB 2.0 (max 0.5 A) 1 x USB 3.0 (max 0.9 A) 1 x Ethernet RJ45 4 x HDMI 2.0 (eARC; CEC) 1 x Satellite In (Sub; F-type female) 1 x Satellite In (Main; F-type female) 1 x AV Composite In (Video + L/R) 1 x AV Component In (YPbPr + L/R) 1 x Optical Audio Out 1 x 3.5 mm Audio Out 1 x Antenna (RF) (female) 1 x CI+ 1.4 1 x IR Out |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) 2.3 BRAVIA Sync (HDMI-CEC) Enhanced Audio Return Channel (eARC) |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | 4K X-Reality Pro ClearAudio+ Clear Phase Speaker DSEE (Digital Sound Enhancement Engine) Dual database processing Dynamic Backlight Control Dynamic Contrast Enhancer Frame Dimming Image Processor - X1 Light sensor Live Color Technology Object-based HDR remaster PVR S-Force Front Surround sound Super Bit mapping 4K HDR Triluminos Display Voice command |
Image file formats
Smart TV sets allow the display of different image file formats.
| Image file formats | JPEG GIF PNG MPO |
Audio file formats
Smart TV sets allow playing different audio file formats.
| Audio file formats/codecs | FLAC (Free Lossless Audio Codec, .flac) M4A (MPEG-4 Audio, .m4a) MIDI MP3 (MPEG-2 Audio Layer II, .mp3) WMA (Windows Media Audio, .wma) WAV (Waveform Audio File Format, .wav, .wave) LPCM |
Video file formats
Smart TV sets allow playing various video file formats.
| Video file formats/codecs | AVI (Audio Video Interleaved, .avi) DivX (.avi, .divx, .mkv) H.263 H.264 / MPEG-4 Part 10 / AVC video H.265 / MPEG-H Part 2 / HEVC MKV (Matroska Multimedia Container, .mkv .mk3d .mka .mks) QuickTime (.mov, .qt) M2TS (Blu-ray Disc Audio-Video (BDAV) MPEG-2 Transport Stream, .m2ts, .MTS) MP4 (MPEG-4 Part 14, .mp4, .m4a, .m4p, .m4b, .m4r, .m4v) WebM WMV (Windows Media Video, .wmv) Xvid |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | ENERGY STAR UL/cUL |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 0 °C - 40 °C (degrees Celsius) 32 °F - 104 °F (degrees Fahrenheit) |
| Operating humidity | 10 % - 80 % (percent) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | IR extender cable |