Display: 64.5 in, VA, Edge LED, 3840 x 2160 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Static contrast: 4500 : 1
Refresh rate: 50 Hz / 60 Hz
Frame interpolation: 1600 BMR (Backlight Motion Rate)
TV tuner: DVB-T, Analog (NTSC/PAL/SECAM), DVB-T2, DVB-C, DVB-S2
Dimensions: 1454 x 843 x 66 mm
Weight: 26 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | Nevir |
| Series | GX800 |
| Model | NVR-8000-654K-2W-N |
| Model alias | TX-65GX800B TX-65GX800E |
| Model year | 2019 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 64.5 in (inches) |
| Diagonal | 1639 mm (millimeters) 163.9 cm (centimeters) 64.5276 in (inches) 5.3773 ft (feet) |
| Width | 1428.51 mm (millimeters) 142.851 cm (centimeters) 56.2406 in (inches) 4.6867 ft (feet) |
| Height | 803.52 mm (millimeters) 80.352 cm (centimeters) 31.6346 in (inches) 2.6362 ft (feet) |
| Panel type | VA |
| Panel bit depth | 10 bits (8 bits + FRC) |
| FRC | Yes |
| Colors | 1073741824 colors 30 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels Ultra HD (UHD) / 4K / 2160p |
| Pixel pitch | 0.372 mm (millimeters) 0.0372 cm (centimeters) 0.0146 in (inches) 0.0012 ft (feet) |
| Pixel density | 68 ppi (pixels per inch) 26 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 93.65 % (percent) |
| Backlight | Edge LED |
| DCI P3 | 78 % (percent) |
| Rec. 2020 | 65 % (percent) |
| Peak brightness | 500 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 4500 : 1 |
| HDR | HDR10 HDR10+ HLG (Hybrid Log Gamma) Dolby Vision HLG Photo |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Input lag | 30 ms (milliseconds) 0.0300 s (seconds) |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Vertical frequency (digital) | 50 Hz / 60 Hz (hertz) |
Frame interpolation
Many smart TV sets use a technology for interpolating (inserting) of intermediate frames between existing ones in order to achieve more fluent visualization, especially for dynamic scenes.
| Interpolation technology | Backlight Motion Rate |
| Interpolation value | 1600 |
| Interpolation measurement unit | BMR |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.3 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (average) | 80 W (watts) |
| Power consumption (maximum) | 174 W (watts) |
| Power consumption (annual) | 132 kWh (kilowatt-hours) |
| Energy efficiency class | A+ |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 1454 mm (millimeters) 145.4 cm (centimeters) 57.2441 in (inches) 4.7703 ft (feet) |
| Height | 843 mm (millimeters) 84.3 cm (centimeters) 33.189 in (inches) 2.7657 ft (feet) |
| Depth | 66 mm (millimeters) 6.6 cm (centimeters) 2.5984 in (inches) 0.2165 ft (feet) |
| Weight | 26 kg (kilograms) 57.32 lbs (pounds) |
| Width with stand | 1454 mm (millimeters) 145.4 cm (centimeters) 57.2441 in (inches) 4.7703 ft (feet) |
| Height with stand | 900 mm (millimeters) 90 cm (centimeters) 35.4331 in (inches) 2.9528 ft (feet) |
| Depth with stand | 348 mm (millimeters) 34.8 cm (centimeters) 13.7008 in (inches) 1.1417 ft (feet) |
| Weight with stand | 28.5 kg (kilograms) 62.83 lbs (pounds) |
| Box width | 1622 mm (millimeters) 162.2 cm (centimeters) 63.8583 in (inches) 5.3215 ft (feet) |
| Box height | 1009 mm (millimeters) 100.9 cm (centimeters) 39.7244 in (inches) 3.3104 ft (feet) |
| Box depth | 209 mm (millimeters) 20.9 cm (centimeters) 8.2283 in (inches) 0.6857 ft (feet) |
| Box weight | 37 kg (kilograms) 81.57 lbs (pounds) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 400 x 200 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | No |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | No |
TV tuner
The TV tuner is a device, which allows the receiving and visualization of a certain type of television signal. There are tuners for digital, analog, cable and satellite television.
| TV tuner | DVB-T Analog (NTSC/PAL/SECAM) DVB-T2 DVB-C DVB-S2 |
OS, apps and software features
Information about the operating system, applications, various software features if available.
| Operating system (OS) | my Home Screen 4.0 |
Audio
Information about the audio system - number and power of the built-in speakers, supported audio technologies.
| Speakers | 2 x 10 W (watts) |
| Cinema Surround Dolby Atmos |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Network
Supported network technologies and standards for exchanging data with other devices.
| Network | LAN Wi-Fi 802.11a (IEEE 802.11a-1999) 802.11b (IEEE 802.11b-1999) 802.11g (IEEE 802.11g-2003) 802.11n (IEEE 802.11n-2009) 802.11n 5GHz 802.11ac (IEEE 802.11ac) Bluetooth Wi-Fi Direct DLNA |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x USB 2.0 (max 0.5 A) 1 x USB 3.0 (max 0.9 A) 1 x Ethernet RJ45 3 x HDMI 2.0 (ARC; CEC) 1 x Satellite In (Main; F-type female) 1 x AV Composite In (Video + L/R) 1 x AV Component In (YPbPr + L/R) 1 x Optical Audio Out 1 x 3.5 mm Audio Out 1 x Antenna (RF) (female) 1 x CI+ 1.4 |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) 2.2 Viera Link (HDMI-CEC) Auto Low Latency Mode (ALLM) |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | Brilliant Contrast Dynamic HDR Effect HDR Bright Panel Plus HDR Brightness Enhancer Image Processor - HCX Intelligent Processor Light sensor Local Dimming Picture-and-Text PVR TV Anywhere Voice command Wide Colour Spectrum |
Image file formats
Smart TV sets allow the display of different image file formats.
| Image file formats | JPEG GIF PNG MPO |
Audio file formats
Smart TV sets allow playing different audio file formats.
| Audio file formats/codecs | AAC (Advanced Audio Coding) FLAC (Free Lossless Audio Codec, .flac) MP3 (MPEG-2 Audio Layer II, .mp3) WMA (Windows Media Audio, .wma) WAV (Waveform Audio File Format, .wav, .wave) |
Video file formats
Smart TV sets allow playing various video file formats.
| Video file formats/codecs | 3GPP (3rd Generation Partnership Project, .3gp) AVI (Audio Video Interleaved, .avi) Flash Video (.flv, .f4v, .f4p, .f4a, .f4b) H.263 H.264 / MPEG-4 Part 10 / AVC video H.265 / MPEG-H Part 2 / HEVC MKV (Matroska Multimedia Container, .mkv .mk3d .mka .mks) QuickTime (.mov, .qt) MP4 (MPEG-4 Part 14, .mp4, .m4a, .m4p, .m4b, .m4r, .m4v) TS (MPEG Transport Stream, .ts, .tsv, .tsa) VP9 VOB (Video Object, .VOB) VRO (DVD-VR, .VRO) WMV (Windows Media Video, .wmv) AVCHD |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 0 °C - 35 °C (degrees Celsius) 32 °F - 95 °F (degrees Fahrenheit) |
| Operating humidity | 20 % - 80 % (percent) |