Display: 54.6 in, VA, Edge LED, 3840 x 2160 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Refresh rate: 50 Hz / 60 Hz
Frame interpolation: 1600 BMR (Backlight Motion Rate)
TV tuner: DVB-T, Analog (NTSC/PAL/SECAM), DVB-T2, DVB-C, DVB-S2
Dimensions: 1297 x 759 x 65 mm
Weight: 20.5 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | Nevir |
| Series | GX800 |
| Model | NVR-8000-554K-2W-N |
| Model alias | TX-58GX800B TX-58GX800E |
| Model year | 2019 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 54.6 in (inches) |
| Diagonal | 1470 mm (millimeters) 147 cm (centimeters) 57.874 in (inches) 4.8228 ft (feet) |
| Width | 1281.22 mm (millimeters) 128.122 cm (centimeters) 50.4416 in (inches) 4.2035 ft (feet) |
| Height | 720.684 mm (millimeters) 72.0684 cm (centimeters) 28.3734 in (inches) 2.3644 ft (feet) |
| Panel type | VA |
| Panel bit depth | 10 bits (8 bits + FRC) |
| FRC | Yes |
| Colors | 1073741824 colors 30 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels Ultra HD (UHD) / 4K / 2160p |
| Pixel pitch | 0.334 mm (millimeters) 0.0334 cm (centimeters) 0.0131 in (inches) 0.0011 ft (feet) |
| Pixel density | 76 ppi (pixels per inch) 29 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 93.8 % (percent) |
| Backlight | Edge LED |
| Peak brightness | 500 cd/m² (candela per square meter) |
| HDR | HDR10 HDR10+ HLG (Hybrid Log Gamma) Dolby Vision HLG Photo |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Vertical frequency (digital) | 50 Hz / 60 Hz (hertz) |
Frame interpolation
Many smart TV sets use a technology for interpolating (inserting) of intermediate frames between existing ones in order to achieve more fluent visualization, especially for dynamic scenes.
| Interpolation technology | Backlight Motion Rate |
| Interpolation value | 1600 |
| Interpolation measurement unit | BMR |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.3 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (maximum) | 155 W (watts) |
| Power consumption (annual) | 118 kWh (kilowatt-hours) |
| Energy efficiency class | A+ |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 1297 mm (millimeters) 129.7 cm (centimeters) 51.063 in (inches) 4.2552 ft (feet) |
| Height | 759 mm (millimeters) 75.9 cm (centimeters) 29.8819 in (inches) 2.4902 ft (feet) |
| Depth | 65 mm (millimeters) 6.5 cm (centimeters) 2.5591 in (inches) 0.2133 ft (feet) |
| Weight | 20.5 kg (kilograms) 45.19 lbs (pounds) |
| Width with stand | 1297 mm (millimeters) 129.7 cm (centimeters) 51.063 in (inches) 4.2552 ft (feet) |
| Height with stand | 816 mm (millimeters) 81.6 cm (centimeters) 32.126 in (inches) 2.6772 ft (feet) |
| Depth with stand | 261 mm (millimeters) 26.1 cm (centimeters) 10.2756 in (inches) 0.8563 ft (feet) |
| Weight with stand | 22.5 kg (kilograms) 49.6 lbs (pounds) |
| Box width | 1461 mm (millimeters) 146.1 cm (centimeters) 57.5197 in (inches) 4.7933 ft (feet) |
| Box height | 924 mm (millimeters) 92.4 cm (centimeters) 36.378 in (inches) 3.0315 ft (feet) |
| Box depth | 191 mm (millimeters) 19.1 cm (centimeters) 7.5197 in (inches) 0.6266 ft (feet) |
| Box weight | 29 kg (kilograms) 63.93 lbs (pounds) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 400 x 200 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | No |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | No |
TV tuner
The TV tuner is a device, which allows the receiving and visualization of a certain type of television signal. There are tuners for digital, analog, cable and satellite television.
| TV tuner | DVB-T Analog (NTSC/PAL/SECAM) DVB-T2 DVB-C DVB-S2 |
OS, apps and software features
Information about the operating system, applications, various software features if available.
| Operating system (OS) | my Home Screen 4.0 |
Audio
Information about the audio system - number and power of the built-in speakers, supported audio technologies.
| Speakers | 2 x 10 W (watts) |
| Cinema Surround Dolby Atmos |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Network
Supported network technologies and standards for exchanging data with other devices.
| Network | LAN Wi-Fi 802.11a (IEEE 802.11a-1999) 802.11b (IEEE 802.11b-1999) 802.11g (IEEE 802.11g-2003) 802.11n (IEEE 802.11n-2009) 802.11n 5GHz 802.11ac (IEEE 802.11ac) Bluetooth Wi-Fi Direct DLNA |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x USB 2.0 (max 0.5 A) 1 x USB 3.0 (max 0.9 A) 1 x Ethernet RJ45 3 x HDMI 2.0 (ARC; CEC) 1 x Satellite In (Main; F-type female) 1 x AV Composite In (Video + L/R) 1 x AV Component In (YPbPr + L/R) 1 x Optical Audio Out 1 x 3.5 mm Audio Out 1 x Antenna (RF) (female) 1 x CI+ 1.4 |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) 2.2 Viera Link (HDMI-CEC) Auto Low Latency Mode (ALLM) |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | Brilliant Contrast Dynamic HDR Effect HDR Bright Panel Plus HDR Brightness Enhancer Image Processor - HCX Intelligent Processor Light sensor Local Dimming Picture-and-Text PVR TV Anywhere Voice command Wide Colour Spectrum |
Image file formats
Smart TV sets allow the display of different image file formats.
| Image file formats | JPEG GIF PNG MPO |
Audio file formats
Smart TV sets allow playing different audio file formats.
| Audio file formats/codecs | AAC (Advanced Audio Coding) FLAC (Free Lossless Audio Codec, .flac) MP3 (MPEG-2 Audio Layer II, .mp3) WMA (Windows Media Audio, .wma) WAV (Waveform Audio File Format, .wav, .wave) |
Video file formats
Smart TV sets allow playing various video file formats.
| Video file formats/codecs | 3GPP (3rd Generation Partnership Project, .3gp) AVI (Audio Video Interleaved, .avi) Flash Video (.flv, .f4v, .f4p, .f4a, .f4b) H.263 H.264 / MPEG-4 Part 10 / AVC video H.265 / MPEG-H Part 2 / HEVC MKV (Matroska Multimedia Container, .mkv .mk3d .mka .mks) QuickTime (.mov, .qt) MP4 (MPEG-4 Part 14, .mp4, .m4a, .m4p, .m4b, .m4r, .m4v) TS (MPEG Transport Stream, .ts, .tsv, .tsa) VP9 VOB (Video Object, .VOB) VRO (DVD-VR, .VRO) WMV (Windows Media Video, .wmv) AVCHD |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 0 °C - 35 °C (degrees Celsius) 32 °F - 95 °F (degrees Fahrenheit) |
| Operating humidity | 20 % - 80 % (percent) |