Display: 49.5 in, IPS, Edge LED, 3840 x 2160 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 520 cd/m²
Static contrast: 1100 : 1,
Dynamic contrast: 41500 : 1
Refresh rate: 50 Hz / 60 Hz
Frame interpolation: 1200 MPI (Motion Picture Index)
TV tuner: Analog (NTSC/PAL/SECAM), DVB-T2, DVB-S2, DVB-C, DVB-T, DVB-S, DVB-T2 HD
Dimensions: 1115 x 657 x 92 mm
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | Nevir |
| Model | NVR-8060-504K2S-SMA-N |
| Model alias | MD32030 |
| Model year | 2018 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 49.5 in (inches) |
| Diagonal | 1231 mm (millimeters) 123.1 cm (centimeters) 48.4646 in (inches) 4.0387 ft (feet) |
| Width | 1095.84 mm (millimeters) 109.584 cm (centimeters) 43.1433 in (inches) 3.5953 ft (feet) |
| Height | 603.512 mm (millimeters) 60.3512 cm (centimeters) 23.7603 in (inches) 1.98 ft (feet) |
| Panel type | IPS |
| Panel bit depth | 10 bits (8 bits + FRC) |
| FRC | Yes |
| Colors | 1073741824 colors 30 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels Ultra HD (UHD) / 4K / 2160p |
| Pixel pitch | 0.285 mm (millimeters) 0.0285 cm (centimeters) 0.0112 in (inches) 0.0009 ft (feet) |
| Pixel density | 89 ppi (pixels per inch) 35 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 88.39 % (percent) |
| Backlight | Edge LED |
| Brightness | 520 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 1100 : 1 |
| Dynamic contrast | 41500 : 1 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Vertical frequency (digital) | 50 Hz / 60 Hz (hertz) |
Frame interpolation
Many smart TV sets use a technology for interpolating (inserting) of intermediate frames between existing ones in order to achieve more fluent visualization, especially for dynamic scenes.
| Interpolation technology | Motion Picture Index |
| Interpolation value | 1200 |
| Interpolation measurement unit | MPI |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.48 W (watts) |
| Power consumption (average) | 66 W (watts) |
| Energy efficiency class | A+ |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 1115 mm (millimeters) 111.5 cm (centimeters) 43.8976 in (inches) 3.6581 ft (feet) |
| Height | 657 mm (millimeters) 65.7 cm (centimeters) 25.8661 in (inches) 2.1555 ft (feet) |
| Depth | 92 mm (millimeters) 9.2 cm (centimeters) 3.622 in (inches) 0.3018 ft (feet) |
| Width with stand | 1115 mm (millimeters) 111.5 cm (centimeters) 43.8976 in (inches) 3.6581 ft (feet) |
| Height with stand | 712 mm (millimeters) 71.2 cm (centimeters) 28.0315 in (inches) 2.336 ft (feet) |
| Depth with stand | 275 mm (millimeters) 27.5 cm (centimeters) 10.8268 in (inches) 0.9022 ft (feet) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 200 x 200 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | No |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | No |
TV tuner
The TV tuner is a device, which allows the receiving and visualization of a certain type of television signal. There are tuners for digital, analog, cable and satellite television.
| TV tuner | Analog (NTSC/PAL/SECAM) DVB-T2 DVB-S2 DVB-C DVB-T DVB-S DVB-T2 HD |
OS, apps and software features
Information about the operating system, applications, various software features if available.
| Operating system (OS) | Smart TV |
Audio
Information about the audio system - number and power of the built-in speakers, supported audio technologies.
| Speakers | 2 x 10 W (watts) |
| Down firing DTS HD |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Network
Supported network technologies and standards for exchanging data with other devices.
| Network | LAN Wi-Fi 802.11a (IEEE 802.11a-1999) 802.11b (IEEE 802.11b-1999) 802.11g (IEEE 802.11g-2003) 802.11n (IEEE 802.11n-2009) Bluetooth Wi-Fi Direct |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 2 x USB 2.0 1 x Ethernet RJ45 3 x HDMI 2.0 (ARC; CEC) 1 x D-sub 1 x Satellite In (Main; F-type female) 1 x AV Composite In 3.5 mm jack 1 x S/PDIF 1 x 3.5 mm Audio Out 1 x Antenna (RF) (female) 1 x CI+ |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) 2.2 |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | PVR |
Image file formats
Smart TV sets allow the display of different image file formats.
| Image file formats | JPEG PNG BMP |
Audio file formats
Smart TV sets allow playing different audio file formats.
| Audio file formats/codecs | MP3 (MPEG-2 Audio Layer II, .mp3) WMA (Windows Media Audio, .wma) |
Video file formats
Smart TV sets allow playing various video file formats.
| Video file formats/codecs | AVI (Audio Video Interleaved, .avi) DivX (.avi, .divx, .mkv) H.263 H.264 / MPEG-4 Part 10 / AVC video H.265 / MPEG-H Part 2 / HEVC MKV (Matroska Multimedia Container, .mkv .mk3d .mka .mks) MP4 (MPEG-4 Part 14, .mp4, .m4a, .m4p, .m4b, .m4r, .m4v) MPEG-4 TS (MPEG Transport Stream, .ts, .tsv, .tsa) VP8 VP9 WMV (Windows Media Video, .wmv) |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | RoHS |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 5 °C - 35 °C (degrees Celsius) 41 °F - 95 °F (degrees Fahrenheit) |
| Operating humidity | 20 % - 80 % (percent) |
| Storage temperature | -15 °C - 45 °C (degrees Celsius) 5 °F - 113 °F (degrees Fahrenheit) |
| Storage humidity | 10 % - 90 % (percent) |