Display: 23 in, VA, Direct LED (Full-Array Local Dimming), 3840 x 2160 pixels
Brightness: 400 cd/m²
Static contrast: 4000 : 1
Refresh rate: 50 Hz / 60 Hz
Frame interpolation: 120 MR (Motion Rate)
TV tuner: Analog (NTSC/PAL/SECAM), Clear QAM, ATSC
Cores: 4
Dimensions: 1094.74 x 632.46 x 63.5 mm
Weight: 13.6 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | AOC |
| Series | Q70R |
| Model | I2353FH |
| Model alias | QN49Q70RAFXZA |
| Model year | 2019 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 23 in (inches) |
| Diagonal | 584.2 mm (millimeters) 58.42 cm (centimeters) 23 in (inches) 1.9167 ft (feet) |
| Width | 509.184 mm (millimeters) 50.9184 cm (centimeters) 20.0466 in (inches) 1.6706 ft (feet) |
| Height | 286.416 mm (millimeters) 28.6416 cm (centimeters) 11.2762 in (inches) 0.9397 ft (feet) |
| Panel type | VA |
| Panel bit depth | 10 bits |
| Colors | 1073741824 colors 30 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels Ultra HD (UHD) / 4K / 2160p |
| Pixel pitch | 0.133 mm (millimeters) 0.0133 cm (centimeters) 0.0052 in (inches) 0.0004 ft (feet) |
| Pixel density | 191 ppi (pixels per inch) 75 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 21.06 % (percent) |
| Backlight | Direct LED (Full-Array Local Dimming) |
| DCI P3 | 100 % (percent) |
| Rec. 2020 | 65 % (percent) |
| Brightness | 400 cd/m² (candela per square meter) |
| Peak brightness | 1000 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 4000 : 1 |
| HDR | HDR10 HLG (Hybrid Log Gamma) HDR10+ Quantum HDR 1000 |
| Input lag | 12 ms (milliseconds) 0.0120 s (seconds) |
| Local dimming - 40 zones |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Vertical frequency (digital) | 50 Hz / 60 Hz (hertz) |
Frame interpolation
Many smart TV sets use a technology for interpolating (inserting) of intermediate frames between existing ones in order to achieve more fluent visualization, especially for dynamic scenes.
| Interpolation technology | Motion Rate |
| Interpolation value | 120 |
| Interpolation measurement unit | MR |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (sleep) | 0.4 W (watts) |
| Power consumption (eco) | 70 W (watts) |
| Power consumption (maximum) | 160 W (watts) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 1094.74 mm (millimeters) 109.474 cm (centimeters) 43.1 in (inches) 3.5917 ft (feet) |
| Height | 632.46 mm (millimeters) 63.246 cm (centimeters) 24.9 in (inches) 2.075 ft (feet) |
| Depth | 63.5 mm (millimeters) 6.35 cm (centimeters) 2.5 in (inches) 0.2083 ft (feet) |
| Weight | 13.6 kg (kilograms) 29.98 lbs (pounds) |
| Width with stand | 1094.74 mm (millimeters) 109.474 cm (centimeters) 43.1 in (inches) 3.5917 ft (feet) |
| Height with stand | 708.66 mm (millimeters) 70.866 cm (centimeters) 27.9 in (inches) 2.325 ft (feet) |
| Depth with stand | 248.9 mm (millimeters) 24.89 cm (centimeters) 9.7992 in (inches) 0.8166 ft (feet) |
| Weight with stand | 14.1 kg (kilograms) 31.09 lbs (pounds) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 200 x 200 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | No |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | No |
| Simple stand |
TV tuner
The TV tuner is a device, which allows the receiving and visualization of a certain type of television signal. There are tuners for digital, analog, cable and satellite television.
| TV tuner | Analog (NTSC/PAL/SECAM) Clear QAM ATSC |
System on Chip (SoC)
Information about the central processor, graphic processor and the memory of the model.
| CPU cores | 4 |
OS, apps and software features
Information about the operating system, applications, various software features if available.
| Operating system (OS) | Tizen 5.0 |
Audio
Information about the audio system - number and power of the built-in speakers, supported audio technologies.
| Speakers | 2 x 10 W (watts) |
| Subwoofer | 1 x 20 W (watts) |
| 2.1 CH down firing Dolby Digital Plus |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Network
Supported network technologies and standards for exchanging data with other devices.
| Network | LAN Wi-Fi 802.11a (IEEE 802.11a-1999) 802.11b (IEEE 802.11b-1999) 802.11g (IEEE 802.11g-2003) 802.11n (IEEE 802.11n-2009) 802.11n 5GHz 802.11ac (IEEE 802.11ac) Bluetooth Wi-Fi Direct DLNA |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 2 x USB 2.0 1 x Ethernet RJ45 4 x HDMI 2.0 (ARC; CEC) 1 x Cable/Antenna In (Main; F-type female) 1 x Optical Audio Out 1 x RS232 (C) |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) 2.2 Anynet+ (HDMI-CEC) Auto Low Latency Mode (ALLM) |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | 4K AI Upscaling Ambient Mode Auto Motion Plus Digital Clean View Direct Full Array 4x Extended PVR Game Mode (Auto Game Mode; Game Motion plus; Dynamic Black EQ; Game Enhancer) Google Assistant Light sensor Quantum Dot Color Quantum HDR 8x Quantum Processor 4K Ultimate UHD Dimming Voice command |
Image file formats
Smart TV sets allow the display of different image file formats.
| Image file formats | JPEG GIF PNG MPO BMP |
Audio file formats
Smart TV sets allow playing different audio file formats.
| Audio file formats/codecs | AAC (Advanced Audio Coding) FLAC (Free Lossless Audio Codec, .flac) M4A (MPEG-4 Audio, .m4a) MIDI MP3 (MPEG-2 Audio Layer II, .mp3) OGG (.ogg, .ogv, .oga, .ogx, .spx, .opus) WMA (Windows Media Audio, .wma) WAV (Waveform Audio File Format, .wav, .wave) APE AIFF ALAC |
Video file formats
Smart TV sets allow playing various video file formats.
| Video file formats/codecs | 3GPP (3rd Generation Partnership Project, .3gp) AVI (Audio Video Interleaved, .avi) ASF (Advanced Systems Format, .asf .wma .wmv) Flash Video (.flv, .f4v, .f4p, .f4a, .f4b) H.263 H.264 / MPEG-4 Part 10 / AVC video H.265 / MPEG-H Part 2 / HEVC MKV (Matroska Multimedia Container, .mkv .mk3d .mka .mks) M2TS (Blu-ray Disc Audio-Video (BDAV) MPEG-2 Transport Stream, .m2ts, .MTS) MP4 (MPEG-4 Part 14, .mp4, .m4a, .m4p, .m4b, .m4r, .m4v) MPEG-4 TS (MPEG Transport Stream, .ts, .tsv, .tsa) VC-1 VP7 VP8 VP9 VOB (Video Object, .VOB) VRO (DVD-VR, .VRO) WebM WMV (Windows Media Video, .wmv) |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | ENERGY STAR RoHS |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | Smart remote control - TM1950C |