Display: 40 in, VA, Direct LED, 1920 x 1080 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 300 cd/m²
Refresh rate: 50 Hz / 60 Hz
Frame interpolation: 600 PPI (Picture Performance Index)
TV tuner: Analog (NTSC/PAL/SECAM), DVB-T2, DVB-S2, DVB-C, DVB-T, DVB-S
Dimensions: 1134 x 666 x 80 mm
Weight: 9.7 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | Metz |
| Model | Cubus compact 40 FB40 twin |
| Model year | 2018 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 40 in (inches) |
| Diagonal | 1016 mm (millimeters) 101.6 cm (centimeters) 40 in (inches) 3.3333 ft (feet) |
| Width | 1095.84 mm (millimeters) 109.584 cm (centimeters) 43.1433 in (inches) 3.5953 ft (feet) |
| Height | 616.41 mm (millimeters) 61.641 cm (centimeters) 24.2681 in (inches) 2.0223 ft (feet) |
| Panel type | VA |
| Panel bit depth | 8 bits |
| FRC | No |
| Colors | 16777216 colors 24 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels Full HD / 1080p |
| Pixel pitch | 0.571 mm (millimeters) 0.0571 cm (centimeters) 0.0225 in (inches) 0.0019 ft (feet) |
| Pixel density | 44 ppi (pixels per inch) 17 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 89.44 % (percent) |
| Backlight | Direct LED |
| Brightness | 300 cd/m² (candela per square meter) |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Vertical frequency (digital) | 50 Hz / 60 Hz (hertz) |
Frame interpolation
Many smart TV sets use a technology for interpolating (inserting) of intermediate frames between existing ones in order to achieve more fluent visualization, especially for dynamic scenes.
| Interpolation technology | Picture Performance Index |
| Interpolation value | 600 |
| Interpolation measurement unit | PPI |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.43 W (watts) |
| Power consumption (average) | 75 W (watts) |
| Energy efficiency class | A+ |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 1134 mm (millimeters) 113.4 cm (centimeters) 44.6457 in (inches) 3.7205 ft (feet) |
| Height | 666 mm (millimeters) 66.6 cm (centimeters) 26.2205 in (inches) 2.185 ft (feet) |
| Depth | 80 mm (millimeters) 8 cm (centimeters) 3.1496 in (inches) 0.2625 ft (feet) |
| Weight | 9.7 kg (kilograms) 21.38 lbs (pounds) |
| Width with stand | 1134 mm (millimeters) 113.4 cm (centimeters) 44.6457 in (inches) 3.7205 ft (feet) |
| Height with stand | 705 mm (millimeters) 70.5 cm (centimeters) 27.7559 in (inches) 2.313 ft (feet) |
| Depth with stand | 220 mm (millimeters) 22 cm (centimeters) 8.6614 in (inches) 0.7218 ft (feet) |
| Weight with stand | 13.5 kg (kilograms) 29.76 lbs (pounds) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 200 x 200 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | No |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | No |
TV tuner
The TV tuner is a device, which allows the receiving and visualization of a certain type of television signal. There are tuners for digital, analog, cable and satellite television.
| TV tuner | Analog (NTSC/PAL/SECAM) DVB-T2 DVB-S2 DVB-C DVB-T DVB-S |
Audio
Information about the audio system - number and power of the built-in speakers, supported audio technologies.
| Speakers | 2 x 8 W (watts) |
| Dolby Digital Plus Down firing DTS |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Network
Supported network technologies and standards for exchanging data with other devices.
| Network | LAN Wi-Fi 802.11b (IEEE 802.11b-1999) 802.11g (IEEE 802.11g-2003) 802.11n (IEEE 802.11n-2009) Bluetooth DLNA |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 2 x USB 2.0 1 x Ethernet RJ45 3 x HDMI 1.4 (ARC; CEC) 1 x D-sub 1 x Satellite In (Main; F-type female) 1 x SCART 1 x AV Composite In (Video + L/R) 1 x S/PDIF 1 x 3.5 mm Audio Out 1 x Antenna (RF) (female) 1 x CI+ 1.3 |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | Mega Contrast |
Image file formats
Smart TV sets allow the display of different image file formats.
| Image file formats | JPEG PNG BMP |
Audio file formats
Smart TV sets allow playing different audio file formats.
| Audio file formats/codecs | MP3 (MPEG-2 Audio Layer II, .mp3) WAV (Waveform Audio File Format, .wav, .wave) |
Video file formats
Smart TV sets allow playing various video file formats.
| Video file formats/codecs | 3GPP (3rd Generation Partnership Project, .3gp) ASF (Advanced Systems Format, .asf .wma .wmv) Flash Video (.flv, .f4v, .f4p, .f4a, .f4b) H.263 H.264 / MPEG-4 Part 10 / AVC video MKV (Matroska Multimedia Container, .mkv .mk3d .mka .mks) MP4 (MPEG-4 Part 14, .mp4, .m4a, .m4p, .m4b, .m4r, .m4v) MPEG-4 VOB (Video Object, .VOB) WebM SWF |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 0 °C - 40 °C (degrees Celsius) 32 °F - 104 °F (degrees Fahrenheit) |
| Operating humidity | 5 % - 85 % (percent) |