Display: 42.5 in, Direct LED, 3840 x 2160 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Refresh rate: 50 Hz / 60 Hz
TV tuner: Analog (NTSC/PAL/SECAM)
CPU: ARM Cortex-A53, 1500 MHz,
Cores: 4
RAM: 2 GB
Storage: 16 GB
Weight: 21.3 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | Metz |
| Series | Calea |
| Model | Calea 43 TY62 UHD twin |
| Model year | 2018 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 42.5 in (inches) |
| Diagonal | 1639 mm (millimeters) 163.9 cm (centimeters) 64.5276 in (inches) 5.3773 ft (feet) |
| Width | 1428.48 mm (millimeters) 142.848 cm (centimeters) 56.2394 in (inches) 4.6866 ft (feet) |
| Height | 529.25 mm (millimeters) 52.925 cm (centimeters) 20.8366 in (inches) 1.7364 ft (feet) |
| Panel bit depth | 10 bits (8 bits + FRC) |
| FRC | Yes |
| Colors | 1073741824 colors 30 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels Ultra HD (UHD) / 4K / 2160p |
| Pixel pitch | 0.372 mm (millimeters) 0.0372 cm (centimeters) 0.0146 in (inches) 0.0012 ft (feet) |
| Pixel density | 68 ppi (pixels per inch) 26 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 93.27 % (percent) |
| Backlight | Direct LED |
| HDR | HDR10 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Average response time | 8 ms (milliseconds) 0.0080 s (seconds) |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Vertical frequency (digital) | 50 Hz / 60 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (maximum) | 180 W (watts) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 963 mm (millimeters) 96.3 cm (centimeters) 37.9134 in (inches) 3.1594 ft (feet) |
| Height | 841.7 mm (millimeters) 84.17 cm (centimeters) 33.1378 in (inches) 2.7615 ft (feet) |
| Weight | 21.3 kg (kilograms) 46.96 lbs (pounds) |
| Width with stand | 1456.38 mm (millimeters) 145.638 cm (centimeters) 57.3378 in (inches) 4.7781 ft (feet) |
| Height with stand | 916.61 mm (millimeters) 91.661 cm (centimeters) 36.087 in (inches) 3.0073 ft (feet) |
| Depth with stand | 301.31 mm (millimeters) 30.131 cm (centimeters) 11.8626 in (inches) 0.9885 ft (feet) |
| Weight with stand | 21.45 kg (kilograms) 47.29 lbs (pounds) |
| Colors | Gold |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 400 x 200 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | No |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | No |
TV tuner
The TV tuner is a device, which allows the receiving and visualization of a certain type of television signal. There are tuners for digital, analog, cable and satellite television.
| TV tuner | Analog (NTSC/PAL/SECAM) |
System on Chip (SoC)
Information about the central processor, graphic processor and the memory of the model.
| Processor (CPU) | ARM Cortex-A53 |
| CPU cores | 4 |
| CPU frequency | 1500 MHz (megahertz) |
| GPU | ARM Mali-450 |
| GPU frequency | 750 MHz (megahertz) |
| RAM capacity | 2 GB (gigabytes) |
| RAM type | DDR4 |
| RAM channels | Double channel |
| Storage | 16 GB (gigabytes) |
OS, apps and software features
Information about the operating system, applications, various software features if available.
| Operating system (OS) | MIUI TV |
Audio
Information about the audio system - number and power of the built-in speakers, supported audio technologies.
| Speakers | 2 x 8 W (watts) |
| Dolby Audio DTS HD Virtual Surround Sound |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Network
Supported network technologies and standards for exchanging data with other devices.
| Network | LAN Wi-Fi 802.11a (IEEE 802.11a-1999) 802.11b (IEEE 802.11b-1999) 802.11g (IEEE 802.11g-2003) 802.11n (IEEE 802.11n-2009) 802.11n 5GHz 802.11ac (IEEE 802.11ac) Bluetooth Wi-Fi Direct DLNA |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 2 x USB 2.0 1 x Ethernet RJ45 3 x HDMI 2.0 (ARC; CEC) 1 x AV Composite In (Video + L/R) 1 x AV Component In (YPbPr + L/R) 1 x S/PDIF 1 x Antenna (RF) (Female) |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) 2.2 |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | Voice command |
Image file formats
Smart TV sets allow the display of different image file formats.
| Image file formats | JPEG GIF PNG |
Audio file formats
Smart TV sets allow playing different audio file formats.
| Audio file formats/codecs | AAC (Advanced Audio Coding) eAAC+ / aacPlus v2 / HE-AAC v2 MP3 (MPEG-2 Audio Layer II, .mp3) WMA (Windows Media Audio, .wma) WAV (Waveform Audio File Format, .wav, .wave) |
Video file formats
Smart TV sets allow playing various video file formats.
| Video file formats/codecs | AVI (Audio Video Interleaved, .avi) Flash Video (.flv, .f4v, .f4p, .f4a, .f4b) H.263 H.264 / MPEG-4 Part 10 / AVC video H.265 / MPEG-H Part 2 / HEVC MKV (Matroska Multimedia Container, .mkv .mk3d .mka .mks) QuickTime (.mov, .qt) MP4 (MPEG-4 Part 14, .mp4, .m4a, .m4p, .m4b, .m4r, .m4v) MPEG-4 TS (MPEG Transport Stream, .ts, .tsv, .tsa) VP8 |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | Remote control - AI Mi Remote |