Display: 42.5 in, TN, W-LED, 1920 x 1080 pixels
Viewing angles (H/V): 170 ° / 160 °
Brightness: 400 cd/m²
Static contrast: 1000 : 1,
Dynamic contrast: 100000000 : 1
Refresh rate: 48 Hz - 144 Hz
NTSC: 72 %
Dimensions: 557.89 x 332.7 x 70 mm
Weight: 15.3 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | Metz |
| Series | Fineo |
| Model | Fineo 43 TX89 UHD twin R |
| Model alias | KG251QHbmidpx |
| Model year | 2018 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 42.5 in (inches) |
| Diagonal | 622.3 mm (millimeters) 62.23 cm (centimeters) 24.5 in (inches) 2.0417 ft (feet) |
| Width | 543.744 mm (millimeters) 54.3744 cm (centimeters) 21.4072 in (inches) 1.7839 ft (feet) |
| Height | 529.416 mm (millimeters) 52.9416 cm (centimeters) 20.8431 in (inches) 1.7369 ft (feet) |
| Panel type | TN |
| Panel bit depth | 8 bits (6 bits + FRC) |
| FRC | Yes |
| Colors | 16777216 colors 24 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels Full HD / 1080p |
| Pixel pitch | 0.28 mm (millimeters) 0.028 cm (centimeters) 0.011 in (inches) 0.0009 ft (feet) |
| Pixel density | 89 ppi (pixels per inch) 35 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 155.09 % (percent) |
| Backlight | W-LED |
| NTSC (1953) | 72 % (percent) |
| Brightness | 400 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 1000 : 1 |
| Dynamic contrast | 100000000 : 1 |
| Horizontal viewing angle | 170 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 160 ° (degrees) |
| Minimum response time | 1 ms (milliseconds) 0.0010 s (seconds) |
| Coating | Anti-glare/Matte (3H) |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Horizontal frequency (digital) | 30 kHz - 255 kHz (kilohertz) |
| Vertical frequency (digital) | 48 Hz - 144 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.43 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (eco) | 17.1 W (watts) |
| Power consumption (maximum) | 40 W (watts) |
| Energy efficiency class | A+ |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 557.89 mm (millimeters) 55.789 cm (centimeters) 21.9642 in (inches) 1.8303 ft (feet) |
| Height | 332.7 mm (millimeters) 33.27 cm (centimeters) 13.0984 in (inches) 1.0915 ft (feet) |
| Depth | 70 mm (millimeters) 7 cm (centimeters) 2.7559 in (inches) 0.2297 ft (feet) |
| Weight | 15.3 kg (kilograms) 33.73 lbs (pounds) |
| Width with stand | 557.89 mm (millimeters) 55.789 cm (centimeters) 21.9642 in (inches) 1.8303 ft (feet) |
| Height with stand | 429.69 mm (millimeters) 42.969 cm (centimeters) 16.9169 in (inches) 1.4097 ft (feet) |
| Depth with stand | 215.46 mm (millimeters) 21.546 cm (centimeters) 8.4827 in (inches) 0.7069 ft (feet) |
| Weight with stand | 4.2 kg (kilograms) 9.26 lbs (pounds) |
| Colors | Black Red |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | No |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 5 ° (degrees) |
| Backward tilt | 15 ° (degrees) |
Audio
Information about the audio system - number and power of the built-in speakers, supported audio technologies.
| Speakers | 2 x 2 W (watts) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x HDMI 1.4 1 x DisplayPort 1.2 1 x DVI-D Dual Link 1 x 3.5 mm Audio Out |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | AMD FreeSync technology Blue Light Filter Flicker-free technology |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | ENERGY STAR ErP TCO Certified Displays |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | DisplayPort cable DVI-D cable |