Display: 54.6 in, TN, W-LED, 1366 x 768 pixels
Viewing angles (H/V): 170 ° / 160 °
Brightness: 200 cd/m²
Static contrast: 600 : 1
Refresh rate: 56 Hz - 76 Hz
NTSC: 72 %
Dimensions: 445.4 x 710 x 69 mm
Weight: 2.26 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | Metz Blue |
| Series | MOC9010 |
| Model | 55MOC9010 |
| Model alias | 55MOC9010Z 55MOC9010Y |
| Model year | 2015 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 54.6 in (inches) |
| Diagonal | 470 mm (millimeters) 47 cm (centimeters) 18.5039 in (inches) 1.542 ft (feet) |
| Width | 409.8 mm (millimeters) 40.98 cm (centimeters) 16.1339 in (inches) 1.3445 ft (feet) |
| Height | 680.4 mm (millimeters) 68.04 cm (centimeters) 26.7874 in (inches) 2.2323 ft (feet) |
| Panel type | TN |
| Panel bit depth | 8 bits (6 bits + FRC) |
| FRC | Yes |
| Colors | 16777216 colors 24 bits |
| Aspect ratio | 1.779:1 |
| Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Pixel pitch | 0.3 mm (millimeters) 0.03 cm (centimeters) 0.0118 in (inches) 0.001 ft (feet) |
| Pixel density | 84 ppi (pixels per inch) 33 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 88.17 % (percent) |
| Backlight | W-LED |
| NTSC (1953) | 72 % (percent) |
| Brightness | 200 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 600 : 1 |
| Horizontal viewing angle | 170 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 160 ° (degrees) |
| Minimum response time | 5 ms (milliseconds) 0.0050 s (seconds) |
| Coating | Anti-glare/Matte (3H) |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Horizontal frequency (digital) | 30 kHz - 83 kHz (kilohertz) |
| Vertical frequency (digital) | 56 Hz - 76 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Electric current (A) | 0.8 A (amperes) |
| Power consumption (off) | 0.3 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.3 W (watts) |
| Power consumption (average) | 13.3 W (watts) |
| Power consumption (maximum) | 17 W (watts) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 445.4 mm (millimeters) 44.54 cm (centimeters) 17.5354 in (inches) 1.4613 ft (feet) |
| Height | 710 mm (millimeters) 71 cm (centimeters) 27.9528 in (inches) 2.3294 ft (feet) |
| Depth | 69 mm (millimeters) 6.9 cm (centimeters) 2.7165 in (inches) 0.2264 ft (feet) |
| Weight | 2.26 kg (kilograms) 4.98 lbs (pounds) |
| Width with stand | 445.4 mm (millimeters) 44.54 cm (centimeters) 17.5354 in (inches) 1.4613 ft (feet) |
| Height with stand | 359 mm (millimeters) 35.9 cm (centimeters) 14.1339 in (inches) 1.1778 ft (feet) |
| Depth with stand | 167 mm (millimeters) 16.7 cm (centimeters) 6.5748 in (inches) 0.5479 ft (feet) |
| Weight with stand | 2.7 kg (kilograms) 5.95 lbs (pounds) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | No |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 5 ° (degrees) |
| Backward tilt | 21 ° (degrees) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x DisplayPort 1.2 1 x D-sub |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | ENERGY STAR 6.0 Epeat Silver RoHS Compliant TCO Certified Displays |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 0 °C - 40 °C (degrees Celsius) 32 °F - 104 °F (degrees Fahrenheit) |
| Operating humidity | 10 % - 80 % (percent) |
| Operating altitude | 5000 m (meters) 16404.2 ft (feet) |
| Storage temperature | -20 °C - 60 °C (degrees Celsius) -4 °F - 140 °F (degrees Fahrenheit) |
| Storage humidity | 5 % - 90 % (percent) |
| Storage altitude | 12192 m (meters) 40000 ft (feet) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | DisplayPort cable |
Additional features
Information about other features.
| Additional features | Security lock slot |