Display: 54.6 in, TN, W-LED, 1920 x 1080 pixels
Viewing angles (H/V): 170 ° / 160 °
Brightness: 300 cd/m²
Static contrast: 1000 : 1,
Dynamic contrast: 100000000 : 1
Refresh rate: 55 Hz - 75 Hz
NTSC: 72 %
Dimensions: 1227 x 335.3 x 92 mm
Weight: 11.1 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | Metz Blue |
| Series | MUB8000 |
| Model | 55MUB8000 |
| Model alias | V246HQLCbid |
| Model year | 2013 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 54.6 in (inches) |
| Diagonal | 599 mm (millimeters) 59.9 cm (centimeters) 23.5827 in (inches) 1.9652 ft (feet) |
| Width | 1209.6 mm (millimeters) 120.96 cm (centimeters) 47.622 in (inches) 3.9685 ft (feet) |
| Height | 293.22 mm (millimeters) 29.322 cm (centimeters) 11.5441 in (inches) 0.962 ft (feet) |
| Panel type | TN |
| Panel bit depth | 8 bits (6 bits + FRC) |
| FRC | Yes |
| Colors | 16777216 colors 24 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels Full HD / 1080p |
| Pixel pitch | 0.272 mm (millimeters) 0.0272 cm (centimeters) 0.0107 in (inches) 0.0009 ft (feet) |
| Pixel density | 40 ppi (pixels per inch) 15 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 86.21 % (percent) |
| Backlight | W-LED |
| NTSC (1953) | 72 % (percent) |
| Brightness | 300 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 1000 : 1 |
| Dynamic contrast | 100000000 : 1 |
| Horizontal viewing angle | 170 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 160 ° (degrees) |
| Minimum response time | 5 ms (milliseconds) 0.0050 s (seconds) |
| Average response time | 14 ms (milliseconds) 0.0140 s (seconds) |
| Coating | Anti-glare/Matte (3H) |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Horizontal frequency (digital) | 30 kHz - 80 kHz (kilohertz) |
| Vertical frequency (digital) | 55 Hz - 75 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.35 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.45 W (watts) |
| Power consumption (average) | 22 W (watts) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 1227 mm (millimeters) 122.7 cm (centimeters) 48.3071 in (inches) 4.0256 ft (feet) |
| Height | 335.3 mm (millimeters) 33.53 cm (centimeters) 13.2008 in (inches) 1.1001 ft (feet) |
| Depth | 92 mm (millimeters) 9.2 cm (centimeters) 3.622 in (inches) 0.3018 ft (feet) |
| Weight | 11.1 kg (kilograms) 24.47 lbs (pounds) |
| Width with stand | 566.9 mm (millimeters) 56.69 cm (centimeters) 22.3189 in (inches) 1.8599 ft (feet) |
| Height with stand | 421 mm (millimeters) 42.1 cm (centimeters) 16.5748 in (inches) 1.3812 ft (feet) |
| Depth with stand | 206.76 mm (millimeters) 20.676 cm (centimeters) 8.1402 in (inches) 0.6783 ft (feet) |
| Weight with stand | 3.9 kg (kilograms) 8.6 lbs (pounds) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | No |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 5 ° (degrees) |
| Backward tilt | 25 ° (degrees) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x HDMI 1.4 1 x DVI-D Dual Link 1 x D-sub |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | ENERGY STAR ErP |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | D-sub cable DVI-D cable HDMI cable |