Display: 49.5 in, IPS, W-LED, 1920 x 1080 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 300 cd/m²
Static contrast: 1000 : 1,
Dynamic contrast: 100000000 : 1
Refresh rate: 55 Hz - 75 Hz
NTSC: 72 %
Dimensions: 1113 x 681 x 53.3 mm
Weight: 3.6 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | Metz Blue |
| Series | MUB8000 |
| Model | 50MUB8000 |
| Model alias | V246WL ydp V246WLydp |
| Model year | 2013 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 49.5 in (inches) |
| Diagonal | 609.7 mm (millimeters) 60.97 cm (centimeters) 24.0039 in (inches) 2.0003 ft (feet) |
| Width | 531.36 mm (millimeters) 53.136 cm (centimeters) 20.9197 in (inches) 1.7433 ft (feet) |
| Height | 616.41 mm (millimeters) 61.641 cm (centimeters) 24.2681 in (inches) 2.0223 ft (feet) |
| Panel type | IPS |
| Panel bit depth | 8 bits (6 bits + FRC) |
| FRC | Yes |
| Colors | 16777216 colors 24 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels Full HD / 1080p |
| Pixel pitch | 0.277 mm (millimeters) 0.0277 cm (centimeters) 0.0109 in (inches) 0.0009 ft (feet) |
| Pixel density | 91 ppi (pixels per inch) 36 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 43.21 % (percent) |
| Backlight | W-LED |
| NTSC (1953) | 72 % (percent) |
| Brightness | 300 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 1000 : 1 |
| Dynamic contrast | 100000000 : 1 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Minimum response time | 5 ms (milliseconds) 0.0050 s (seconds) |
| Average response time | 14 ms (milliseconds) 0.0140 s (seconds) |
| Coating | Anti-glare/Matte (3H) |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Horizontal frequency (digital) | 30 kHz - 80 kHz (kilohertz) |
| Vertical frequency (digital) | 55 Hz - 75 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.35 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.45 W (watts) |
| Power consumption (average) | 19.5 W (watts) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 1113 mm (millimeters) 111.3 cm (centimeters) 43.8189 in (inches) 3.6516 ft (feet) |
| Height | 681 mm (millimeters) 68.1 cm (centimeters) 26.811 in (inches) 2.2343 ft (feet) |
| Depth | 53.3 mm (millimeters) 5.33 cm (centimeters) 2.0984 in (inches) 0.1749 ft (feet) |
| Weight | 3.6 kg (kilograms) 7.94 lbs (pounds) |
| Width with stand | 533.4 mm (millimeters) 53.34 cm (centimeters) 21 in (inches) 1.75 ft (feet) |
| Height with stand | 437.9 mm (millimeters) 43.79 cm (centimeters) 17.2402 in (inches) 1.4367 ft (feet) |
| Depth with stand | 207 mm (millimeters) 20.7 cm (centimeters) 8.1496 in (inches) 0.6791 ft (feet) |
| Weight with stand | 4.1 kg (kilograms) 9.04 lbs (pounds) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | No |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 5 ° (degrees) |
| Backward tilt | 25 ° (degrees) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x DisplayPort 1.2 1 x DVI-D Dual Link 1 x D-sub |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | ENERGY STAR ErP |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | D-sub cable DisplayPort cable DVI-D cable |