Display: 42.6 in, VA, W-LED, 1920 x 1080 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 300 cd/m²
Static contrast: 3000 : 1,
Dynamic contrast: 100000000 : 1
Refresh rate: 56 Hz - 76 Hz
NTSC: 72 %
Dimensions: 614.7 x 595 x 61 mm
Weight: 7 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | Metz Blue |
| Series | MUB8000 |
| Model | 43MUB8000 |
| Model year | 2016 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 42.6 in (inches) |
| Diagonal | 685.8 mm (millimeters) 68.58 cm (centimeters) 27 in (inches) 2.25 ft (feet) |
| Width | 597.6 mm (millimeters) 59.76 cm (centimeters) 23.5276 in (inches) 1.9606 ft (feet) |
| Height | 529.416 mm (millimeters) 52.9416 cm (centimeters) 20.8431 in (inches) 1.7369 ft (feet) |
| Panel type | VA |
| Panel bit depth | 8 bits |
| Colors | 16777216 colors 24 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels Full HD / 1080p |
| Pixel pitch | 0.311 mm (millimeters) 0.0311 cm (centimeters) 0.0123 in (inches) 0.001 ft (feet) |
| Pixel density | 81 ppi (pixels per inch) 32 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 86.5 % (percent) |
| Backlight | W-LED |
| NTSC (1953) | 72 % (percent) |
| Brightness | 300 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 3000 : 1 |
| Dynamic contrast | 100000000 : 1 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Minimum response time | 5 ms (milliseconds) 0.0050 s (seconds) |
| Coating | Anti-glare/Matte (3H) |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Horizontal frequency (digital) | 31 kHz - 83 kHz (kilohertz) |
| Vertical frequency (digital) | 56 Hz - 76 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.24 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.43 W (watts) |
| Power consumption (average) | 26.6 W (watts) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 614.7 mm (millimeters) 61.47 cm (centimeters) 24.2008 in (inches) 2.0167 ft (feet) |
| Height | 595 mm (millimeters) 59.5 cm (centimeters) 23.4252 in (inches) 1.9521 ft (feet) |
| Depth | 61 mm (millimeters) 6.1 cm (centimeters) 2.4016 in (inches) 0.2001 ft (feet) |
| Weight | 7 kg (kilograms) 15.43 lbs (pounds) |
| Width with stand | 614.7 mm (millimeters) 61.47 cm (centimeters) 24.2008 in (inches) 2.0167 ft (feet) |
| Height with stand | 449.8 mm (millimeters) 44.98 cm (centimeters) 17.7087 in (inches) 1.4757 ft (feet) |
| Depth with stand | 241.5 mm (millimeters) 24.15 cm (centimeters) 9.5079 in (inches) 0.7923 ft (feet) |
| Weight with stand | 5.2 kg (kilograms) 11.46 lbs (pounds) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | No |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 5 ° (degrees) |
| Backward tilt | 25 ° (degrees) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x HDMI 1.4 1 x D-sub |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | Flicker-free technology |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | ENERGY STAR TCO Displays 6.0 |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | D-sub cable |