Display: 40 in, VA, W-LED, 1920 x 1080 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 300 cd/m²
Static contrast: 3000 : 1,
Dynamic contrast: 100000000 : 1
Refresh rate: 50 Hz - 75 Hz
NTSC: 72 %
Dimensions: 894 x 516 x 56.6 mm
Weight: 3.8 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | Metz Blue |
| Series | MTB2000 |
| Model | 40MTB2000 |
| Model year | 2019 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 40 in (inches) |
| Diagonal | 685.8 mm (millimeters) 68.58 cm (centimeters) 27 in (inches) 2.25 ft (feet) |
| Width | 597.6 mm (millimeters) 59.76 cm (centimeters) 23.5276 in (inches) 1.9606 ft (feet) |
| Height | 336.15 mm (millimeters) 33.615 cm (centimeters) 13.2343 in (inches) 1.1029 ft (feet) |
| Panel type | VA |
| Panel bit depth | 8 bits (6 bits + FRC) |
| FRC | Yes |
| Colors | 16777216 colors 24 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels Full HD / 1080p |
| Pixel pitch | 0.311 mm (millimeters) 0.0311 cm (centimeters) 0.0123 in (inches) 0.001 ft (feet) |
| Pixel density | 81 ppi (pixels per inch) 32 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 43.55 % (percent) |
| Backlight | W-LED |
| NTSC (1953) | 72 % (percent) |
| Brightness | 300 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 3000 : 1 |
| Dynamic contrast | 100000000 : 1 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Minimum response time | 6 ms (milliseconds) 0.0060 s (seconds) |
| Coating | Anti-glare/Matte (3H) |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Horizontal frequency (analog) | 30 kHz - 83 kHz (kilohertz) |
| Horizontal frequency (digital) | 30 kHz - 85 kHz (kilohertz) |
| Vertical frequency (analog) | 50 Hz - 75 Hz (hertz) |
| Vertical frequency (digital) | 50 Hz - 75 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (average) | 40 W (watts) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 894 mm (millimeters) 89.4 cm (centimeters) 35.1969 in (inches) 2.9331 ft (feet) |
| Height | 516 mm (millimeters) 51.6 cm (centimeters) 20.315 in (inches) 1.6929 ft (feet) |
| Depth | 56.6 mm (millimeters) 5.66 cm (centimeters) 2.2283 in (inches) 0.1857 ft (feet) |
| Weight | 3.8 kg (kilograms) 8.38 lbs (pounds) |
| Width with stand | 622.6 mm (millimeters) 62.26 cm (centimeters) 24.5118 in (inches) 2.0427 ft (feet) |
| Height with stand | 430.55 mm (millimeters) 43.055 cm (centimeters) 16.9508 in (inches) 1.4126 ft (feet) |
| Depth with stand | 194.94 mm (millimeters) 19.494 cm (centimeters) 7.6748 in (inches) 0.6396 ft (feet) |
| Weight with stand | 4.6 kg (kilograms) 10.14 lbs (pounds) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | No |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 5 ° (degrees) |
| Backward tilt | 20 ° (degrees) |
Audio
Information about the audio system - number and power of the built-in speakers, supported audio technologies.
| Speakers | 2 x 2 W (watts) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x HDMI 1.4 1 x D-sub 1 x 3.5 mm Audio Out |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | Flicker-free technology GamePlus (Crosshair/Timer) Low Blue Light SPLENDID Video Intelligence Technology Trace Free Technology |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | BSMI C-Tick CB CCC CE CU ENERGY STAR ErP FCC J-MOSS RoHS UL/cUL VCCI WEEE WHQL (Windows 10; Windows 8.1; Windows 7) |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 0 °C - 50 °C (degrees Celsius) 32 °F - 122 °F (degrees Fahrenheit) |
| Storage temperature | 20 °C - 60 °C (degrees Celsius) 68 °F - 140 °F (degrees Fahrenheit) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | Audio cable - optional D-sub cable - optional HDMI cable - optional |
Additional features
Information about other features.
| Additional features | Anti-theft stand lock slot - Kensington |