Display: 31.5 in, VA, Direct LED, 1920 x 1080 pixels
Brightness: 220 cd/m²
Static contrast: 3000 : 1
Refresh rate: 50 Hz / 60 Hz
TV tuner: Analog (NTSC/PAL/SECAM), DVB-T, DVB-T2, DVB-C, DVB-S, DVB-S2
Weight: 3.5 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | Medion |
| Model | Life E12845 |
| Model alias | MD 21635 |
| Model year | 2017 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 31.5 in (inches) |
| Diagonal | 1016 mm (millimeters) 101.6 cm (centimeters) 40 in (inches) 3.3333 ft (feet) |
| Width | 885.521 mm (millimeters) 88.5521 cm (centimeters) 34.863 in (inches) 2.9053 ft (feet) |
| Height | 498.105 mm (millimeters) 49.8105 cm (centimeters) 19.6104 in (inches) 1.6342 ft (feet) |
| Panel type | VA |
| Panel bit depth | 8 bits |
| FRC | No |
| Colors | 16777216 colors 24 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels Full HD / 1080p |
| Pixel pitch | 0.461 mm (millimeters) 0.0461 cm (centimeters) 0.0182 in (inches) 0.0015 ft (feet) |
| Pixel density | 55 ppi (pixels per inch) 21 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 180.42 % (percent) |
| Backlight | Direct LED |
| Brightness | 220 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 3000 : 1 |
| Minimum response time | 8 ms (milliseconds) 0.0080 s (seconds) |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Vertical frequency (digital) | 50 Hz / 60 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (average) | 74 W (watts) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 635 mm (millimeters) 63.5 cm (centimeters) 25 in (inches) 2.0833 ft (feet) |
| Height | 385 mm (millimeters) 38.5 cm (centimeters) 15.1575 in (inches) 1.2631 ft (feet) |
| Weight | 3.5 kg (kilograms) 7.72 lbs (pounds) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 200 x 200 mm |
| Removable stand | Yes |
TV tuner
The TV tuner is a device, which allows the receiving and visualization of a certain type of television signal. There are tuners for digital, analog, cable and satellite television.
| TV tuner | Analog (NTSC/PAL/SECAM) DVB-T DVB-T2 DVB-C DVB-S DVB-S2 |
Audio
Information about the audio system - number and power of the built-in speakers, supported audio technologies.
| Speakers | 2 x 8 W (watts) |
| Down firing |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x USB 2.0 3 x HDMI 1.4 1 x D-sub 1 x Satellite In (Main; F-type female) 1 x SCART 1 x AV Composite In 3.5 mm jack 1 x Video Component In 3.5 mm jack 1 x 3.5 mm Audio Out 1 x Antenna (RF) (female) 1 x CI+ 1.3 |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) |
Image file formats
Smart TV sets allow the display of different image file formats.
| Image file formats | JPEG |
Audio file formats
Smart TV sets allow playing different audio file formats.
| Audio file formats/codecs | MP3 (MPEG-2 Audio Layer II, .mp3) |
Video file formats
Smart TV sets allow playing various video file formats.
| Video file formats/codecs | H.263 H.264 / MPEG-4 Part 10 / AVC video MPEG-4 |