Display: 49.5 in, AH-IPS, KSF LED (W-LED with KSF phosphor layer), 3440 x 1440 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 400 cd/m²
Static contrast: 1000 : 1
Refresh rate: 55 Hz - 144 Hz
sRGB: 135 %,
Adobe RGB: 95 %
Dimensions: 1121 x 651 x 57.1 mm
Weight: 6.1 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | LG |
| Series | Nano81 |
| Model | 50NANO81A6A |
| Model year | 2018 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 49.5 in (inches) |
| Diagonal | 863.6 mm (millimeters) 86.36 cm (centimeters) 34 in (inches) 2.8333 ft (feet) |
| Width | 1095.84 mm (millimeters) 109.584 cm (centimeters) 43.1433 in (inches) 3.5953 ft (feet) |
| Height | 334.8 mm (millimeters) 33.48 cm (centimeters) 13.1811 in (inches) 1.0984 ft (feet) |
| Radius of curvature | 1900 mm (millimeters) 190 cm (centimeters) 74.8031 in (inches) 6.2336 ft (feet) |
| Panel manufacturer | LG Display |
| Panel model | LM340UW5-SSA1 |
| Panel type | AH-IPS |
| Panel bit depth | 10 bits (8 bits + FRC) |
| FRC | Yes |
| Colors | 1073741824 colors 30 bits |
| Aspect ratio | 2.389:1 |
| Resolution | 3440 x 1440 pixels |
| Pixel pitch | 0.233 mm (millimeters) 0.0233 cm (centimeters) 0.0092 in (inches) 0.0008 ft (feet) |
| Pixel density | 79 ppi (pixels per inch) 31 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 50.27 % (percent) |
| Backlight | KSF LED (W-LED with KSF phosphor layer) |
| sRGB | 135 % (percent) |
| Adobe RGB (1998) | 95 % (percent) |
| DCI P3 | 98 % (percent) |
| Brightness | 400 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 1000 : 1 |
| HDR | DisplayHDR 400 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Minimum response time | 5 ms (milliseconds) 0.0050 s (seconds) |
| Average response time | 14 ms (milliseconds) 0.0140 s (seconds) |
| Input lag | 14 ms (milliseconds) 0.0140 s (seconds) |
| Coating | Anti-glare/Matte (3H) |
| Response time - 1 ms (MBR - Motion Blur Reduction) |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Vertical frequency (digital) | 55 Hz - 144 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.3 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (eco) | 40 W (watts) |
| Power consumption (average) | 95 W (watts) |
| Power consumption (maximum) | 140 W (watts) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 1121 mm (millimeters) 112.1 cm (centimeters) 44.1339 in (inches) 3.6778 ft (feet) |
| Height | 651 mm (millimeters) 65.1 cm (centimeters) 25.6299 in (inches) 2.1358 ft (feet) |
| Depth | 57.1 mm (millimeters) 5.71 cm (centimeters) 2.248 in (inches) 0.1873 ft (feet) |
| Weight | 6.1 kg (kilograms) 13.45 lbs (pounds) |
| Width with stand | 819.4 mm (millimeters) 81.94 cm (centimeters) 32.2598 in (inches) 2.6883 ft (feet) |
| Height with stand | 462.6 mm (millimeters) 46.26 cm (centimeters) 18.2126 in (inches) 1.5177 ft (feet) |
| Depth with stand | 286.5 mm (millimeters) 28.65 cm (centimeters) 11.2795 in (inches) 0.94 ft (feet) |
| Weight with stand | 7.9 kg (kilograms) 17.42 lbs (pounds) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 110 mm (millimeters) 11 cm (centimeters) 4.3307 in (inches) 0.3609 ft (feet) |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | Yes |
| Left swivel | 20 ° (degrees) |
| Right swivel | 20 ° (degrees) |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 5 ° (degrees) |
| Backward tilt | 15 ° (degrees) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x USB 3.0 (upstream) 2 x USB 3.0 (downstream) 2 x HDMI 2.0 1 x DisplayPort 1.4 1 x 3.5 mm Audio Out |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) 2.2 |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | 6-Axis Control AMD FreeSync 2 technology Black Stabilizer DDC/CI Dynamic Action Sync Flicker-free technology Nano IPS Wide Color Gamut |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | BSMI CCC CE cTick ENERGY STAR 7.0 ErP FCC Class B UL/cUL |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 0 °C - 40 °C (degrees Celsius) 32 °F - 104 °F (degrees Fahrenheit) |
| Operating humidity | 10 % - 80 % (percent) |
| Storage temperature | -20 °C - 60 °C (degrees Celsius) -4 °F - 140 °F (degrees Fahrenheit) |
| Storage humidity | 5 % - 85 % (percent) |
Additional features
Information about other features.
| Additional features | Anti-theft stand lock slot |