Display: 42.5 in, VA, Edge LED, 3840 x 2160 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Dynamic contrast: 1000000 : 1
Refresh rate: 50 Hz / 60 Hz
Frame interpolation: 800 AM (Active Motion)
TV tuner: Analog (NTSC/PAL/SECAM), DVB-T, DVB-T2, DVB-C, DVB-S2, DVB-S
Cores: 4
Dimensions: 967 x 900 x 57.1 mm
Weight: 8.8 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | LG |
| Series | UQ90 |
| Model | 43UQ9000PUD |
| Model alias | LC-70UI9362K LC-70UI9362KF |
| Model year | 2018 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 42.5 in (inches) |
| Diagonal | 1766 mm (millimeters) 176.6 cm (centimeters) 69.5276 in (inches) 5.794 ft (feet) |
| Width | 941.184 mm (millimeters) 94.1184 cm (centimeters) 37.0545 in (inches) 3.0879 ft (feet) |
| Height | 865.62 mm (millimeters) 86.562 cm (centimeters) 34.0795 in (inches) 2.84 ft (feet) |
| Panel type | VA |
| Panel bit depth | 10 bits (8 bits + FRC) |
| FRC | Yes |
| Colors | 1073741824 colors 30 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels Ultra HD (UHD) / 4K / 2160p |
| Pixel pitch | 0.401 mm (millimeters) 0.0401 cm (centimeters) 0.0158 in (inches) 0.0013 ft (feet) |
| Pixel density | 103 ppi (pixels per inch) 40 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 93.61 % (percent) |
| Backlight | Edge LED |
| Dynamic contrast | 1000000 : 1 |
| HDR | HDR10 HLG (Hybrid Log Gamma) |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Vertical frequency (digital) | 50 Hz / 60 Hz (hertz) |
Frame interpolation
Many smart TV sets use a technology for interpolating (inserting) of intermediate frames between existing ones in order to achieve more fluent visualization, especially for dynamic scenes.
| Interpolation technology | Active Motion |
| Interpolation value | 800 |
| Interpolation measurement unit | AM |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (eco) | 160 W (watts) |
| Power consumption (average) | 200 W (watts) |
| Power consumption (maximum) | 230 W (watts) |
| Power consumption (annual) | 234 kWh (kilowatt-hours) |
| Energy efficiency class | A |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 967 mm (millimeters) 96.7 cm (centimeters) 38.0709 in (inches) 3.1726 ft (feet) |
| Height | 900 mm (millimeters) 90 cm (centimeters) 35.4331 in (inches) 2.9528 ft (feet) |
| Depth | 57.1 mm (millimeters) 5.71 cm (centimeters) 2.248 in (inches) 0.1873 ft (feet) |
| Weight | 8.8 kg (kilograms) 19.4 lbs (pounds) |
| Width with stand | 1561.5 mm (millimeters) 156.15 cm (centimeters) 61.4764 in (inches) 5.123 ft (feet) |
| Height with stand | 975 mm (millimeters) 97.5 cm (centimeters) 38.3858 in (inches) 3.1988 ft (feet) |
| Depth with stand | 334 mm (millimeters) 33.4 cm (centimeters) 13.1496 in (inches) 1.0958 ft (feet) |
| Weight with stand | 32.5 kg (kilograms) 71.65 lbs (pounds) |
| Box width | 1855 mm (millimeters) 185.5 cm (centimeters) 73.0315 in (inches) 6.086 ft (feet) |
| Box height | 1100 mm (millimeters) 110 cm (centimeters) 43.3071 in (inches) 3.6089 ft (feet) |
| Box depth | 255 mm (millimeters) 25.5 cm (centimeters) 10.0394 in (inches) 0.8366 ft (feet) |
| Box weight | 42.6 kg (kilograms) 93.92 lbs (pounds) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 400 x 300 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | No |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | No |
| Stand width - 1418.2 mm |
TV tuner
The TV tuner is a device, which allows the receiving and visualization of a certain type of television signal. There are tuners for digital, analog, cable and satellite television.
| TV tuner | Analog (NTSC/PAL/SECAM) DVB-T DVB-T2 DVB-C DVB-S2 DVB-S |
System on Chip (SoC)
Information about the central processor, graphic processor and the memory of the model.
| CPU cores | 4 |
OS, apps and software features
Information about the operating system, applications, various software features if available.
| Operating system (OS) | Aquos Net+ |
Audio
Information about the audio system - number and power of the built-in speakers, supported audio technologies.
| Speakers | 2 x 10 W (watts) |
| Subwoofer | 1 x 20 W (watts) |
| 2.1 CH Dolby Digital Dolby Digital Plus DTS 2.0 DTS Studio Sound Harman / Kardon |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Network
Supported network technologies and standards for exchanging data with other devices.
| Network | LAN Wi-Fi 802.11a (IEEE 802.11a-1999) 802.11b (IEEE 802.11b-1999) 802.11g (IEEE 802.11g-2003) 802.11n (IEEE 802.11n-2009) Bluetooth Wi-Fi Direct DLNA |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 2 x USB 2.0 1 x USB 3.0 1 x Ethernet RJ45 3 x HDMI 2.0 (ARC; CEC) 1 x Satellite In (Main; F-type female) 1 x AV Composite In 3.5 mm jack 1 x Video Component In 3.5 mm jack 1 x Optical Audio Out 1 x 3.5 mm Audio Out 1 x Antenna (RF) (female) 1 x CI+ 1.3 1 x SD Memory Card Slot |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) 2.2 |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | ACE PRO Ultra PVR |
Image file formats
Smart TV sets allow the display of different image file formats.
| Image file formats | JPEG GIF PNG BMP |
Audio file formats
Smart TV sets allow playing different audio file formats.
| Audio file formats/codecs | AAC (Advanced Audio Coding) AC3 / AC-3 M4A (MPEG-4 Audio, .m4a) MP3 (MPEG-2 Audio Layer II, .mp3) OGG (.ogg, .ogv, .oga, .ogx, .spx, .opus) WMA (Windows Media Audio, .wma) LPCM |
Video file formats
Smart TV sets allow playing various video file formats.
| Video file formats/codecs | AVI (Audio Video Interleaved, .avi) ASF (Advanced Systems Format, .asf .wma .wmv) Flash Video (.flv, .f4v, .f4p, .f4a, .f4b) H.263 H.264 / MPEG-4 Part 10 / AVC video H.265 / MPEG-H Part 2 / HEVC MKV (Matroska Multimedia Container, .mkv .mk3d .mka .mks) M2TS (Blu-ray Disc Audio-Video (BDAV) MPEG-2 Transport Stream, .m2ts, .MTS) MP4 (MPEG-4 Part 14, .mp4, .m4a, .m4p, .m4b, .m4r, .m4v) MPEG-4 TS (MPEG Transport Stream, .ts, .tsv, .tsa) VC-1 VP9 VOB (Video Object, .VOB) WMV (Windows Media Video, .wmv) Xvid RM SWF |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | CB (Safety) CE (EMC) ErP |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 0 °C - 35 °C (degrees Celsius) 32 °F - 95 °F (degrees Fahrenheit) |