Display: 49.5 in, IPS, W-LED, 1920 x 1080 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 250 cd/m²
Static contrast: 1000 : 1,
Dynamic contrast: 100000000 : 1
Refresh rate: 56 Hz - 75 Hz
NTSC: 72 %
Dimensions: 531.4 x 316.16 x 33 mm
Weight: 11.3 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | LG |
| Series | UN73 |
| Model | 50UN73006LA |
| Model alias | 50UN73006 |
| Model year | 2013 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 49.5 in (inches) |
| Diagonal | 584 mm (millimeters) 58.4 cm (centimeters) 22.9921 in (inches) 1.916 ft (feet) |
| Width | 1095.84 mm (millimeters) 109.584 cm (centimeters) 43.1433 in (inches) 3.5953 ft (feet) |
| Height | 286.416 mm (millimeters) 28.6416 cm (centimeters) 11.2762 in (inches) 0.9397 ft (feet) |
| Panel manufacturer | LG Display |
| Panel model | LM230WF3-??? |
| Panel type | IPS |
| Panel bit depth | 8 bits (6 bits + FRC) |
| FRC | Yes |
| Colors | 16777216 colors 24 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels Full HD / 1080p |
| Pixel pitch | 0.265 mm (millimeters) 0.0265 cm (centimeters) 0.0104 in (inches) 0.0009 ft (feet) |
| Pixel density | 44 ppi (pixels per inch) 17 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 186.82 % (percent) |
| Backlight | W-LED |
| NTSC (1953) | 72 % (percent) |
| Brightness | 250 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 1000 : 1 |
| Dynamic contrast | 100000000 : 1 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Minimum response time | 5 ms (milliseconds) 0.0050 s (seconds) |
| Average response time | 14 ms (milliseconds) 0.0140 s (seconds) |
| Maximum response time | 28 ms (milliseconds) 0.0280 s (seconds) |
| Coating | Anti-glare/Matte (3H) |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Horizontal frequency (digital) | 30 kHz - 83 kHz (kilohertz) |
| Vertical frequency (digital) | 56 Hz - 75 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.4 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.45 W (watts) |
| Power consumption (eco) | 14.9 W (watts) |
| Power consumption (average) | 26 W (watts) |
| Power consumption (maximum) | 48 W (watts) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 531.4 mm (millimeters) 53.14 cm (centimeters) 20.9213 in (inches) 1.7434 ft (feet) |
| Height | 316.16 mm (millimeters) 31.616 cm (centimeters) 12.4472 in (inches) 1.0373 ft (feet) |
| Depth | 33 mm (millimeters) 3.3 cm (centimeters) 1.2992 in (inches) 0.1083 ft (feet) |
| Weight | 11.3 kg (kilograms) 24.91 lbs (pounds) |
| Width with stand | 531.4 mm (millimeters) 53.14 cm (centimeters) 20.9213 in (inches) 1.7434 ft (feet) |
| Height with stand | 402.2 mm (millimeters) 40.22 cm (centimeters) 15.8346 in (inches) 1.3196 ft (feet) |
| Depth with stand | 173.4 mm (millimeters) 17.34 cm (centimeters) 6.8268 in (inches) 0.5689 ft (feet) |
| Weight with stand | 3.55 kg (kilograms) 7.83 lbs (pounds) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | No |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | No |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | Yes |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x HDMI 1.4 (MHL) 1 x DVI-D Dual Link 1 x D-sub 1 x 3.5 mm Audio Out |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Storage temperature | -20 °C - 60 °C (degrees Celsius) -4 °F - 140 °F (degrees Fahrenheit) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | D-sub cable |
Additional features
Information about other features.
| Additional features | Anti-theft stand lock slot- Kensington |