Display: 76.7 in, IPS, W-LED, 1920 x 1080 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 250 cd/m²
Static contrast: 1000 : 1,
Dynamic contrast: 5000000 : 1
Refresh rate: 50 Hz - 60 Hz
NTSC: 72 %
Dimensions: 1722.12 x 988.06 x 5.08 mm
Weight: 3.88 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | LG |
| Series | W7 |
| Model | OLED77W7P |
| Model alias | 77 Oled W7P |
| Model year | 2017 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 76.7 in (inches) |
| Diagonal | 1950 mm (millimeters) 195 cm (centimeters) 76.7717 in (inches) 6.3976 ft (feet) |
| Width | 597.888 mm (millimeters) 59.7888 cm (centimeters) 23.5389 in (inches) 1.9616 ft (feet) |
| Height | 336.312 mm (millimeters) 33.6312 cm (centimeters) 13.2406 in (inches) 1.1034 ft (feet) |
| Radius of curvature | 1800 mm (millimeters) 180 cm (centimeters) 70.8661 in (inches) 5.9055 ft (feet) |
| Panel type | IPS |
| Panel bit depth | 8 bits (6 bits + FRC) |
| FRC | Yes |
| Colors | 16777216 colors 24 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels Full HD / 1080p |
| Pixel pitch | 0.311 mm (millimeters) 0.0311 cm (centimeters) 0.0123 in (inches) 0.001 ft (feet) |
| Pixel density | 81 ppi (pixels per inch) 32 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 11.82 % (percent) |
| Backlight | W-LED |
| NTSC (1953) | 72 % (percent) |
| Brightness | 250 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 1000 : 1 |
| Dynamic contrast | 5000000 : 1 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Minimum response time | 5 ms (milliseconds) 0.0050 s (seconds) |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Horizontal frequency (digital) | 30 kHz - 80 kHz (kilohertz) |
| Vertical frequency (digital) | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (average) | 21 W (watts) |
| Power consumption (maximum) | 27 W (watts) |
| Energy efficiency class | A+ |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 1722.12 mm (millimeters) 172.212 cm (centimeters) 67.8 in (inches) 5.65 ft (feet) |
| Height | 988.06 mm (millimeters) 98.806 cm (centimeters) 38.9 in (inches) 3.2417 ft (feet) |
| Depth | 5.08 mm (millimeters) 0.508 cm (centimeters) 0.2 in (inches) 0.0167 ft (feet) |
| Weight | 3.88 kg (kilograms) 8.55 lbs (pounds) |
| Width with stand | 622.1 mm (millimeters) 62.21 cm (centimeters) 24.4921 in (inches) 2.041 ft (feet) |
| Height with stand | 451.6 mm (millimeters) 45.16 cm (centimeters) 17.7795 in (inches) 1.4816 ft (feet) |
| Depth with stand | 151.9 mm (millimeters) 15.19 cm (centimeters) 5.9803 in (inches) 0.4984 ft (feet) |
| Weight with stand | 4.4 kg (kilograms) 9.7 lbs (pounds) |
| Colors | Black Silver |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | No |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | No |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 5 ° (degrees) |
| Backward tilt | 17 ° (degrees) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x HDMI 1.4 1 x D-sub |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | Low Blue Light |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | BSMI CB CCC CE CECP CEL Grade 1 CSA EAC EEI ENERGY STAR 7.0 Epeat Silver eStandby FCC Class B IS 1121 ISC KCC MEPS NOM PSB RCM S mark SASO UL/CSA VCCI-B WHQL (Windows 10; Windows 8; Windows 7) |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 5 °C - 35 °C (degrees Celsius) 41 °F - 95 °F (degrees Fahrenheit) |
| Operating humidity | 20 % - 80 % (percent) |
| Operating altitude | 5000 m (meters) 16404.2 ft (feet) |
| Storage temperature | -20 °C - 60 °C (degrees Celsius) -4 °F - 140 °F (degrees Fahrenheit) |
| Storage humidity | 5 % - 95 % (percent) |
| Storage altitude | 12192 m (meters) 40000 ft (feet) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | D-sub cable |
Additional features
Information about other features.
| Additional features | Security lock slot |