Display: 74.5 in, VA, Direct LED (Full-Array Local Dimming), 3840 x 2160 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 350 cd/m²
Static contrast: 4000 : 1
Refresh rate: 100 Hz / 120 Hz
Frame interpolation: 3600 PQI (Picture Quality Index)
TV tuner: Analog (NTSC/PAL/SECAM), DVB-T, DVB-T2, DVB-C, DVB-S, DVB-S2
Cores: 4
Dimensions: 1450.1 x 959 x 58.7 mm
Weight: 46.8 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | LG |
| Series | SJ950 |
| Model | 75SJ955V |
| Model alias | QE65Q8DNATXXC QE65Q8DNATXXU |
| Model year | 2018 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 74.5 in (inches) |
| Diagonal | 1639 mm (millimeters) 163.9 cm (centimeters) 64.5276 in (inches) 5.3773 ft (feet) |
| Width | 1428.51 mm (millimeters) 142.851 cm (centimeters) 56.2406 in (inches) 4.6867 ft (feet) |
| Height | 803.538 mm (millimeters) 80.3538 cm (centimeters) 31.6354 in (inches) 2.6363 ft (feet) |
| Panel type | VA |
| Panel bit depth | 10 bits |
| FRC | No |
| Colors | 1073741824 colors 30 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels Ultra HD (UHD) / 4K / 2160p |
| Pixel pitch | 0.372 mm (millimeters) 0.0372 cm (centimeters) 0.0146 in (inches) 0.0012 ft (feet) |
| Pixel density | 68 ppi (pixels per inch) 26 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 82.54 % (percent) |
| Backlight | Direct LED (Full-Array Local Dimming) |
| DCI P3 | 99 % (percent) |
| Rec. 2020 | 75 % (percent) |
| Brightness | 350 cd/m² (candela per square meter) |
| Peak brightness | 1300 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 4000 : 1 |
| HDR | HDR10 HDR10+ HDR 1500 HLG (Hybrid Log Gamma) |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Input lag | 19 ms (milliseconds) 0.0190 s (seconds) |
| Local dimming - 40 zones |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Vertical frequency (digital) | 100 Hz / 120 Hz (hertz) |
Frame interpolation
Many smart TV sets use a technology for interpolating (inserting) of intermediate frames between existing ones in order to achieve more fluent visualization, especially for dynamic scenes.
| Interpolation technology | Picture Quality Index |
| Interpolation value | 3600 |
| Interpolation measurement unit | PQI |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (sleep) | 0.4 W (watts) |
| Power consumption (average) | 120 W (watts) |
| Power consumption (maximum) | 270 W (watts) |
| Energy efficiency class | A |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 1450.1 mm (millimeters) 145.01 cm (centimeters) 57.0906 in (inches) 4.7575 ft (feet) |
| Height | 959 mm (millimeters) 95.9 cm (centimeters) 37.7559 in (inches) 3.1463 ft (feet) |
| Depth | 58.7 mm (millimeters) 5.87 cm (centimeters) 2.311 in (inches) 0.1926 ft (feet) |
| Weight | 46.8 kg (kilograms) 103.18 lbs (pounds) |
| Width with stand | 1450.1 mm (millimeters) 145.01 cm (centimeters) 57.0906 in (inches) 4.7575 ft (feet) |
| Height with stand | 910.5 mm (millimeters) 91.05 cm (centimeters) 35.8465 in (inches) 2.9872 ft (feet) |
| Depth with stand | 295.7 mm (millimeters) 29.57 cm (centimeters) 11.6417 in (inches) 0.9701 ft (feet) |
| Weight with stand | 27.1 kg (kilograms) 59.75 lbs (pounds) |
| Colors | Gray |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 400 x 400 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | No |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | No |
TV tuner
The TV tuner is a device, which allows the receiving and visualization of a certain type of television signal. There are tuners for digital, analog, cable and satellite television.
| TV tuner | Analog (NTSC/PAL/SECAM) DVB-T DVB-T2 DVB-C DVB-S DVB-S2 |
System on Chip (SoC)
Information about the central processor, graphic processor and the memory of the model.
| CPU cores | 4 |
OS, apps and software features
Information about the operating system, applications, various software features if available.
| Operating system (OS) | Tizen 4.0 |
Audio
Information about the audio system - number and power of the built-in speakers, supported audio technologies.
| Speakers | 2 x 5 W (watts) 2 x 5 W (watts) |
| Subwoofer | 1 x 20 W (watts) |
| 4.1 CH Dolby Digital Plus |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Network
Supported network technologies and standards for exchanging data with other devices.
| Network | LAN Wi-Fi 802.11a (IEEE 802.11a-1999) 802.11b (IEEE 802.11b-1999) 802.11g (IEEE 802.11g-2003) 802.11n (IEEE 802.11n-2009) 802.11n 5GHz 802.11ac (IEEE 802.11ac) Bluetooth Wi-Fi Direct DLNA |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x USB 2.0 (max 1 A) 2 x USB 2.0 (max 0.5 A) 1 x Ethernet RJ45 4 x HDMI 2.0 (ARC; CEC) 1 x Satellite In (Sub; F-type female) 1 x Satellite In (Main; F-type female) 1 x Optical Audio Out 1 x Antenna (RF) (female) 1 x CI+ 1.4 |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) 2.2 Anynet+ (HDMI-CEC) |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | AMD FreeSync technology (1080p @ 48 Hz - 120 Hz; 4K @ 48 Hz - 60 Hz) Auto Motion Plus Contrast Enhancer Digital Clean View Extended PVR Light sensor Picture-in-Picture Q Color Q Contrast Plus Q Engine Q HDR Elite Quantum Dot Color Supreme UHD Dimming UHD Upscaling Ultra Black Elite Voice command |
Image file formats
Smart TV sets allow the display of different image file formats.
| Image file formats | JPEG GIF PNG MPO BMP |
Audio file formats
Smart TV sets allow playing different audio file formats.
| Audio file formats/codecs | AAC (Advanced Audio Coding) FLAC (Free Lossless Audio Codec, .flac) M4A (MPEG-4 Audio, .m4a) MIDI MP3 (MPEG-2 Audio Layer II, .mp3) OGG (.ogg, .ogv, .oga, .ogx, .spx, .opus) WMA (Windows Media Audio, .wma) WAV (Waveform Audio File Format, .wav, .wave) APE AIFF ALAC |
Video file formats
Smart TV sets allow playing various video file formats.
| Video file formats/codecs | 3GPP (3rd Generation Partnership Project, .3gp) AVI (Audio Video Interleaved, .avi) ASF (Advanced Systems Format, .asf .wma .wmv) Flash Video (.flv, .f4v, .f4p, .f4a, .f4b) H.263 H.264 / MPEG-4 Part 10 / AVC video H.265 / MPEG-H Part 2 / HEVC MKV (Matroska Multimedia Container, .mkv .mk3d .mka .mks) M2TS (Blu-ray Disc Audio-Video (BDAV) MPEG-2 Transport Stream, .m2ts, .MTS) MP4 (MPEG-4 Part 14, .mp4, .m4a, .m4p, .m4b, .m4r, .m4v) MPEG-4 RealVideo (.rv) TS (MPEG Transport Stream, .ts, .tsv, .tsa) VC-1 VP7 VP8 VP9 VOB (Video Object, .VOB) VRO (DVD-VR, .VRO) WebM WMV (Windows Media Video, .wmv) |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | ENERGY STAR RoHS |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | Smart remote control - TM1890A |