Display: 48.5 in, IPS, Direct LED, 3840 x 2160 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Static contrast: 1000 : 1
Refresh rate: 50 Hz / 60 Hz
Frame interpolation: 120 PMR (Perfect Motion Rate)
TV tuner: Analog (NTSC/PAL/SECAM), Clear QAM, ATSC
Dimensions: 967.7 x 563.9 x 86.4 mm
Weight: 7.7 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | LG |
| Series | UJ635 |
| Model | 49UJ635V |
| Model year | 2018 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 48.5 in (inches) |
| Diagonal | 1080 mm (millimeters) 108 cm (centimeters) 42.5197 in (inches) 3.5433 ft (feet) |
| Width | 941.302 mm (millimeters) 94.1302 cm (centimeters) 37.0591 in (inches) 3.0883 ft (feet) |
| Height | 529.482 mm (millimeters) 52.9482 cm (centimeters) 20.8458 in (inches) 1.7371 ft (feet) |
| Panel type | IPS |
| Panel bit depth | 10 bits (8 bits + FRC) |
| FRC | Yes |
| Colors | 1073741824 colors 30 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels Ultra HD (UHD) / 4K / 2160p |
| Pixel pitch | 0.245 mm (millimeters) 0.0245 cm (centimeters) 0.0097 in (inches) 0.0008 ft (feet) |
| Pixel density | 104 ppi (pixels per inch) 40 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 91.34 % (percent) |
| Backlight | Direct LED |
| Static contrast | 1000 : 1 |
| HDR | HDR10 HLG (Hybrid Log Gamma) |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Average response time | 9 ms (milliseconds) 0.0090 s (seconds) |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Vertical frequency (digital) | 50 Hz / 60 Hz (hertz) |
Frame interpolation
Many smart TV sets use a technology for interpolating (inserting) of intermediate frames between existing ones in order to achieve more fluent visualization, especially for dynamic scenes.
| Interpolation technology | Perfect Motion Rate |
| Interpolation value | 120 |
| Interpolation measurement unit | PMR |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (maximum) | 90 W (watts) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 967.7 mm (millimeters) 96.77 cm (centimeters) 38.0984 in (inches) 3.1749 ft (feet) |
| Height | 563.9 mm (millimeters) 56.39 cm (centimeters) 22.2008 in (inches) 1.8501 ft (feet) |
| Depth | 86.4 mm (millimeters) 8.64 cm (centimeters) 3.4016 in (inches) 0.2835 ft (feet) |
| Weight | 7.7 kg (kilograms) 16.98 lbs (pounds) |
| Width with stand | 967.7 mm (millimeters) 96.77 cm (centimeters) 38.0984 in (inches) 3.1749 ft (feet) |
| Height with stand | 607 mm (millimeters) 60.7 cm (centimeters) 23.8976 in (inches) 1.9915 ft (feet) |
| Depth with stand | 185.4 mm (millimeters) 18.54 cm (centimeters) 7.2992 in (inches) 0.6083 ft (feet) |
| Weight with stand | 7.8 kg (kilograms) 17.2 lbs (pounds) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 200 x 300 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | No |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | No |
TV tuner
The TV tuner is a device, which allows the receiving and visualization of a certain type of television signal. There are tuners for digital, analog, cable and satellite television.
| TV tuner | Analog (NTSC/PAL/SECAM) Clear QAM ATSC |
OS, apps and software features
Information about the operating system, applications, various software features if available.
| Operating system (OS) | NetTV |
Audio
Information about the audio system - number and power of the built-in speakers, supported audio technologies.
| Speakers | 2 x 8 W (watts) |
| Dolby Audio |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Network
Supported network technologies and standards for exchanging data with other devices.
| Network | LAN Wi-Fi 802.11a (IEEE 802.11a-1999) 802.11b (IEEE 802.11b-1999) 802.11g (IEEE 802.11g-2003) 802.11n (IEEE 802.11n-2009) 802.11n 5GHz 802.11ac (IEEE 802.11ac) Wi-Fi Direct |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x USB 2.0 1 x Ethernet RJ45 3 x HDMI 2.0 (ARC; CEC) 1 x Cable/Antenna In (Main; F-type female) 1 x AV Component In (YPbPr + L/R) (CVBS) 1 x Optical Audio Out 1 x 3.5 mm Audio Out |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) 2.2 |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | Black stretch Color Enhansment Digital Noise Reduction Dynamic Contrast Light sensor Macro Dimming Pixel Plus Ultra HD Sonic Emotion Premium Ultra Resolution |
Image file formats
Smart TV sets allow the display of different image file formats.
| Image file formats | JPEG GIF PNG BMP MPO BMS JPS PNS |
Audio file formats
Smart TV sets allow playing different audio file formats.
| Audio file formats/codecs | AAC (Advanced Audio Coding) AC3 / AC-3 AMR / AMR-NB / GSM-AMR (Adaptive Multi-Rate, .amr, .3ga) eAAC+ / aacPlus v2 / HE-AAC v2 M4A (MPEG-4 Audio, .m4a) MIDI MP3 (MPEG-2 Audio Layer II, .mp3) WMA (Windows Media Audio, .wma) WAV (Waveform Audio File Format, .wav, .wave) |
Video file formats
Smart TV sets allow playing various video file formats.
| Video file formats/codecs | 3GPP (3rd Generation Partnership Project, .3gp) AVI (Audio Video Interleaved, .avi) H.263 H.264 / MPEG-4 Part 10 / AVC video H.265 / MPEG-H Part 2 / HEVC MKV (Matroska Multimedia Container, .mkv .mk3d .mka .mks) QuickTime (.mov, .qt) MP4 (MPEG-4 Part 14, .mp4, .m4a, .m4p, .m4b, .m4r, .m4v) MPEG-4 TS (MPEG Transport Stream, .ts, .tsv, .tsa) VC-1 WMV (Windows Media Video, .wmv) WMV9 (Windows Media Video 9, .wmv) |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 5 °C - 40 °C (degrees Celsius) 41 °F - 104 °F (degrees Fahrenheit) |