Display: 48.5 in, IPS, Direct LED, 1366 x 768 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 210 cd/m²
Refresh rate: 50 Hz / 60 Hz
TV tuner: Analog (NTSC/PAL/SECAM), DVB-C, DVB-T
Dimensions: 1110 x 650.2 x 75 mm
Weight: 3.7 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | LG |
| Series | UJ630 |
| Model | 49UJ6300 |
| Model year | 2018 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 48.5 in (inches) |
| Diagonal | 609.6 mm (millimeters) 60.96 cm (centimeters) 24 in (inches) 2 ft (feet) |
| Width | 531.375 mm (millimeters) 53.1375 cm (centimeters) 20.9203 in (inches) 1.7434 ft (feet) |
| Height | 298.752 mm (millimeters) 29.8752 cm (centimeters) 11.7619 in (inches) 0.9802 ft (feet) |
| Panel type | IPS |
| Panel bit depth | 8 bits |
| FRC | No |
| Colors | 16777216 colors 24 bits |
| Aspect ratio | 1.779:1 |
| Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Pixel pitch | 0.389 mm (millimeters) 0.0389 cm (centimeters) 0.0153 in (inches) 0.0013 ft (feet) |
| Pixel density | 65 ppi (pixels per inch) 25 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 22 % (percent) |
| Backlight | Direct LED |
| Brightness | 210 cd/m² (candela per square meter) |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Vertical frequency (digital) | 50 Hz / 60 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.22 W (watts) |
| Power consumption (average) | 15 W (watts) |
| Energy efficiency class | A |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 1110 mm (millimeters) 111 cm (centimeters) 43.7008 in (inches) 3.6417 ft (feet) |
| Height | 650.2 mm (millimeters) 65.02 cm (centimeters) 25.5984 in (inches) 2.1332 ft (feet) |
| Depth | 75 mm (millimeters) 7.5 cm (centimeters) 2.9528 in (inches) 0.2461 ft (feet) |
| Weight | 3.7 kg (kilograms) 8.16 lbs (pounds) |
| Width with stand | 560 mm (millimeters) 56 cm (centimeters) 22.0472 in (inches) 1.8373 ft (feet) |
| Height with stand | 388 mm (millimeters) 38.8 cm (centimeters) 15.2756 in (inches) 1.273 ft (feet) |
| Depth with stand | 182 mm (millimeters) 18.2 cm (centimeters) 7.1654 in (inches) 0.5971 ft (feet) |
| Weight with stand | 3.8 kg (kilograms) 8.38 lbs (pounds) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | No |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | No |
TV tuner
The TV tuner is a device, which allows the receiving and visualization of a certain type of television signal. There are tuners for digital, analog, cable and satellite television.
| TV tuner | Analog (NTSC/PAL/SECAM) DVB-C DVB-T |
Audio
Information about the audio system - number and power of the built-in speakers, supported audio technologies.
| Speakers | 2 x 3 W (watts) |
| Dolby Digital Plus Down firing |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Network
Supported network technologies and standards for exchanging data with other devices.
| Network | LAN |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 2 x USB 2.0 1 x Ethernet RJ45 1 x HDMI 1.4 (ARC; CEC) 1 x AV Composite In (Video + L/R) 1 x AV Component In (YPbPr + L/R) 1 x S/PDIF 1 x 3.5 mm Audio Out 1 x Antenna (RF) (female) 1 x CI+ |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) |
Image file formats
Smart TV sets allow the display of different image file formats.
| Image file formats | JPEG PNG BMP |
Audio file formats
Smart TV sets allow playing different audio file formats.
| Audio file formats/codecs | MP3 (MPEG-2 Audio Layer II, .mp3) WMA (Windows Media Audio, .wma) |
Video file formats
Smart TV sets allow playing various video file formats.
| Video file formats/codecs | AVI (Audio Video Interleaved, .avi) DivX (.avi, .divx, .mkv) H.263 H.264 / MPEG-4 Part 10 / AVC video MKV (Matroska Multimedia Container, .mkv .mk3d .mka .mks) MP4 (MPEG-4 Part 14, .mp4, .m4a, .m4p, .m4b, .m4r, .m4v) MPEG-4 TS (MPEG Transport Stream, .ts, .tsv, .tsa) VP8 VP9 WMV (Windows Media Video, .wmv) |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | RoHS |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 5 °C - 35 °C (degrees Celsius) 41 °F - 95 °F (degrees Fahrenheit) |
| Operating humidity | 20 % - 80 % (percent) |
| Storage temperature | -15 °C - 45 °C (degrees Celsius) 5 °F - 113 °F (degrees Fahrenheit) |
| Storage humidity | 10 % - 90 % (percent) |