Display: 48.5 in, VA, Direct LED, 3840 x 2160 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Dynamic contrast: 1000000 : 1
Refresh rate: 50 Hz / 60 Hz
Frame interpolation: 400 AM (Active Motion)
TV tuner: Analog (NTSC/PAL/SECAM), DVB-T, DVB-T2, DVB-C, DVB-S2, DVB-S
Cores: 4
Dimensions: 920.7 x 541.6 x 83.5 mm
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | LG |
| Series | UJ620 |
| Model | 49UJ620V |
| Model alias | LC-40UG7252K |
| Model year | 2018 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 48.5 in (inches) |
| Diagonal | 1016 mm (millimeters) 101.6 cm (centimeters) 40 in (inches) 3.3333 ft (feet) |
| Width | 885.521 mm (millimeters) 88.5521 cm (centimeters) 34.863 in (inches) 2.9053 ft (feet) |
| Height | 498.105 mm (millimeters) 49.8105 cm (centimeters) 19.6104 in (inches) 1.6342 ft (feet) |
| Panel type | VA |
| Panel bit depth | 10 bits (8 bits + FRC) |
| FRC | Yes |
| Colors | 1073741824 colors 30 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels Ultra HD (UHD) / 4K / 2160p |
| Pixel pitch | 0.231 mm (millimeters) 0.0231 cm (centimeters) 0.0091 in (inches) 0.0008 ft (feet) |
| Pixel density | 110 ppi (pixels per inch) 43 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 88.46 % (percent) |
| Backlight | Direct LED |
| Dynamic contrast | 1000000 : 1 |
| HDR | HDR10 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Vertical frequency (digital) | 50 Hz / 60 Hz (hertz) |
Frame interpolation
Many smart TV sets use a technology for interpolating (inserting) of intermediate frames between existing ones in order to achieve more fluent visualization, especially for dynamic scenes.
| Interpolation technology | Active Motion |
| Interpolation value | 400 |
| Interpolation measurement unit | AM |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (eco) | 62 W (watts) |
| Power consumption (average) | 90 W (watts) |
| Power consumption (maximum) | 110 W (watts) |
| Power consumption (annual) | 91 kWh (kilowatt-hours) |
| Energy efficiency class | A |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 920.7 mm (millimeters) 92.07 cm (centimeters) 36.248 in (inches) 3.0207 ft (feet) |
| Height | 541.6 mm (millimeters) 54.16 cm (centimeters) 21.3228 in (inches) 1.7769 ft (feet) |
| Depth | 83.5 mm (millimeters) 8.35 cm (centimeters) 3.2874 in (inches) 0.274 ft (feet) |
| Width with stand | 920.7 mm (millimeters) 92.07 cm (centimeters) 36.248 in (inches) 3.0207 ft (feet) |
| Height with stand | 576.3 mm (millimeters) 57.63 cm (centimeters) 22.689 in (inches) 1.8907 ft (feet) |
| Depth with stand | 199 mm (millimeters) 19.9 cm (centimeters) 7.8346 in (inches) 0.6529 ft (feet) |
| Weight with stand | 8 kg (kilograms) 17.64 lbs (pounds) |
| Box width | 1020 mm (millimeters) 102 cm (centimeters) 40.1575 in (inches) 3.3465 ft (feet) |
| Box height | 635 mm (millimeters) 63.5 cm (centimeters) 25 in (inches) 2.0833 ft (feet) |
| Box depth | 153 mm (millimeters) 15.3 cm (centimeters) 6.0236 in (inches) 0.502 ft (feet) |
| Box weight | 10.6 kg (kilograms) 23.37 lbs (pounds) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 200 x 300 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | No |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | No |
| Stand width - 777.8 mm |
TV tuner
The TV tuner is a device, which allows the receiving and visualization of a certain type of television signal. There are tuners for digital, analog, cable and satellite television.
| TV tuner | Analog (NTSC/PAL/SECAM) DVB-T DVB-T2 DVB-C DVB-S2 DVB-S |
System on Chip (SoC)
Information about the central processor, graphic processor and the memory of the model.
| CPU cores | 4 |
OS, apps and software features
Information about the operating system, applications, various software features if available.
| Operating system (OS) | Aquos Net+ |
Audio
Information about the audio system - number and power of the built-in speakers, supported audio technologies.
| Speakers | 2 x 10 W (watts) |
| 2.0 CH Down firing Dolby Digital Dolby Digital Plus DTS 2.0 DTS Studio Sound Harman / Kardon |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Network
Supported network technologies and standards for exchanging data with other devices.
| Network | LAN Wi-Fi 802.11a (IEEE 802.11a-1999) 802.11b (IEEE 802.11b-1999) 802.11g (IEEE 802.11g-2003) 802.11n (IEEE 802.11n-2009) 802.11n 5GHz 802.11ac (IEEE 802.11ac) Wi-Fi Direct DLNA |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 2 x USB 2.0 1 x USB 3.0 1 x Ethernet RJ45 3 x HDMI 2.0 (ARC; CEC) 1 x SCART (mini) 1 x AV Composite In 3.5 mm jack 1 x Video Component In 3.5 mm jack 1 x Optical Audio Out 1 x 3.5 mm Audio Out 1 x Antenna (RF) (female) 1 x CI+ 1.3 1 x SD Memory Card Slot |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) 2.2 |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | ACE PRO Ultra PVR |
Image file formats
Smart TV sets allow the display of different image file formats.
| Image file formats | JPEG GIF PNG BMP |
Audio file formats
Smart TV sets allow playing different audio file formats.
| Audio file formats/codecs | AAC (Advanced Audio Coding) AC3 / AC-3 M4A (MPEG-4 Audio, .m4a) MP3 (MPEG-2 Audio Layer II, .mp3) OGG (.ogg, .ogv, .oga, .ogx, .spx, .opus) WMA (Windows Media Audio, .wma) LPCM |
Video file formats
Smart TV sets allow playing various video file formats.
| Video file formats/codecs | AVI (Audio Video Interleaved, .avi) ASF (Advanced Systems Format, .asf .wma .wmv) Flash Video (.flv, .f4v, .f4p, .f4a, .f4b) H.263 H.264 / MPEG-4 Part 10 / AVC video H.265 / MPEG-H Part 2 / HEVC MKV (Matroska Multimedia Container, .mkv .mk3d .mka .mks) M2TS (Blu-ray Disc Audio-Video (BDAV) MPEG-2 Transport Stream, .m2ts, .MTS) MP4 (MPEG-4 Part 14, .mp4, .m4a, .m4p, .m4b, .m4r, .m4v) MPEG-4 TS (MPEG Transport Stream, .ts, .tsv, .tsa) VC-1 VP9 VOB (Video Object, .VOB) WMV (Windows Media Video, .wmv) Xvid RM SWF |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | CB (Safety) CE (EMC) ErP |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 0 °C - 35 °C (degrees Celsius) 32 °F - 95 °F (degrees Fahrenheit) |