Display: 54.6 in, VA, Direct LED (Full-Array Local Dimming), 3840 x 2160 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 500 cd/m²
Static contrast: 5000 : 1
Refresh rate: 100 Hz / 120 Hz
Frame interpolation: XR (Motionflow XR)
TV tuner: Analog (NTSC/PAL/SECAM), ATSC, Clear QAM
SoC: MediaTek MT5893
CPU: ARM Cortex-A73, 1500 MHz,
Cores: 4
RAM: 3 GB
Storage: 16 GB
Dimensions: 1243 x 725 x 56.8 mm
Weight: 17.3 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | LG |
| Series | LF610 |
| Model | 55LF6100 |
| Model year | 2019 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 54.6 in (inches) |
| Diagonal | 1388 mm (millimeters) 138.8 cm (centimeters) 54.6457 in (inches) 4.5538 ft (feet) |
| Width | 1209.75 mm (millimeters) 120.975 cm (centimeters) 47.6278 in (inches) 3.969 ft (feet) |
| Height | 680.483 mm (millimeters) 68.0483 cm (centimeters) 26.7907 in (inches) 2.2326 ft (feet) |
| Panel type | VA |
| Panel bit depth | 10 bits |
| Colors | 1073741824 colors 30 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels Ultra HD (UHD) / 4K / 2160p |
| Pixel pitch | 0.315 mm (millimeters) 0.0315 cm (centimeters) 0.0124 in (inches) 0.001 ft (feet) |
| Pixel density | 81 ppi (pixels per inch) 31 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 91.35 % (percent) |
| Backlight | Direct LED (Full-Array Local Dimming) |
| DCI P3 | 95 % (percent) |
| Rec. 2020 | 75 % (percent) |
| Brightness | 500 cd/m² (candela per square meter) |
| Peak brightness | 1100 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 5000 : 1 |
| HDR | Dolby Vision HDR10 HLG (Hybrid Log Gamma) |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Input lag | 20 ms (milliseconds) 0.0200 s (seconds) |
| Local dimming - 60 zones |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Vertical frequency (digital) | 100 Hz / 120 Hz (hertz) |
Frame interpolation
Many smart TV sets use a technology for interpolating (inserting) of intermediate frames between existing ones in order to achieve more fluent visualization, especially for dynamic scenes.
| Interpolation technology | Motionflow XR |
| Interpolation measurement unit | XR |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (maximum) | 292 W (watts) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 1243 mm (millimeters) 124.3 cm (centimeters) 48.937 in (inches) 4.0781 ft (feet) |
| Height | 725 mm (millimeters) 72.5 cm (centimeters) 28.5433 in (inches) 2.3786 ft (feet) |
| Depth | 56.8 mm (millimeters) 5.68 cm (centimeters) 2.2362 in (inches) 0.1864 ft (feet) |
| Weight | 17.3 kg (kilograms) 38.14 lbs (pounds) |
| Width with stand | 1447 mm (millimeters) 144.7 cm (centimeters) 56.9685 in (inches) 4.7474 ft (feet) |
| Height with stand | 902 mm (millimeters) 90.2 cm (centimeters) 35.5118 in (inches) 2.9593 ft (feet) |
| Depth with stand | 233 mm (millimeters) 23.3 cm (centimeters) 9.1732 in (inches) 0.7644 ft (feet) |
| Weight with stand | 24.9 kg (kilograms) 54.9 lbs (pounds) |
| Colors | Silver |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 300 x 300 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | No |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | No |
| Stand width - 1211 mm |
TV tuner
The TV tuner is a device, which allows the receiving and visualization of a certain type of television signal. There are tuners for digital, analog, cable and satellite television.
| TV tuner | Analog (NTSC/PAL/SECAM) ATSC Clear QAM |
System on Chip (SoC)
Information about the central processor, graphic processor and the memory of the model.
| SoC | MediaTek MT5893 |
| Processor (CPU) | ARM Cortex-A73 |
| CPU cores | 4 |
| CPU frequency | 1500 MHz (megahertz) |
| GPU | ARM Mali-G71 |
| RAM capacity | 3 GB (gigabytes) |
| Storage | 16 GB (gigabytes) |
OS, apps and software features
Information about the operating system, applications, various software features if available.
| Operating system (OS) | Android 8.0 Oreo Android 9.0 Pie |
Audio
Information about the audio system - number and power of the built-in speakers, supported audio technologies.
| Speakers | 2 x 10 W (watts) |
| Acoustic Multi-Audio 2 x Full range (25 x 90 mm) 2 CH side back + down firing Bass reflex DTS Digital Surround Dolby Digital Plus Dolby Atmos |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Network
Supported network technologies and standards for exchanging data with other devices.
| Network | LAN Wi-Fi 802.11a (IEEE 802.11a-1999) 802.11b (IEEE 802.11b-1999) 802.11g (IEEE 802.11g-2003) 802.11n (IEEE 802.11n-2009) 802.11n 5GHz 802.11ac (IEEE 802.11ac) Wi-Fi Direct DLNA Bluetooth 4.2 |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 2 x USB 2.0 (max 0.5 A) 1 x USB 3.0 (max 0.9 A) 1 x Ethernet RJ45 4 x HDMI 2.0 (eARC; CEC) 1 x Cable/Antenna In (Main; F-type female) 1 x AV Composite In 3.5 mm jack 1 x Optical Audio Out 1 x 3.5 mm Audio Out 1 x RS232 (C) 1 x IR Out |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) 2.3 BRAVIA Sync (HDMI-CEC) Enhanced Audio Return Channel (eARC) |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | 4K X-Reality Pro ClearAudio+ Clear Phase Speaker DSEE (Digital Sound Enhancement Engine) Dual database processing Dynamic Backlight Control Dynamic Contrast Enhancer Image Processor - X1 Ultimate IMAX Enhanced Light sensor Live Color Technology Local Dimming Object-based HDR remaster Precision Color Mapping S-Force Front Surround sound Super Bit mapping 4K HDR Triluminos Display Voice command X-Motion Clarity X-tended Dynamic Range Pro |
Image file formats
Smart TV sets allow the display of different image file formats.
| Image file formats | JPEG GIF PNG MPO |
Audio file formats
Smart TV sets allow playing different audio file formats.
| Audio file formats/codecs | FLAC (Free Lossless Audio Codec, .flac) M4A (MPEG-4 Audio, .m4a) MIDI MP3 (MPEG-2 Audio Layer II, .mp3) WMA (Windows Media Audio, .wma) WAV (Waveform Audio File Format, .wav, .wave) LPCM |
Video file formats
Smart TV sets allow playing various video file formats.
| Video file formats/codecs | AVI (Audio Video Interleaved, .avi) DivX (.avi, .divx, .mkv) H.263 H.264 / MPEG-4 Part 10 / AVC video H.265 / MPEG-H Part 2 / HEVC MKV (Matroska Multimedia Container, .mkv .mk3d .mka .mks) QuickTime (.mov, .qt) M2TS (Blu-ray Disc Audio-Video (BDAV) MPEG-2 Transport Stream, .m2ts, .MTS) MP4 (MPEG-4 Part 14, .mp4, .m4a, .m4p, .m4b, .m4r, .m4v) WebM WMV (Windows Media Video, .wmv) Xvid |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | ENERGY STAR UL/cUL |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 0 °C - 40 °C (degrees Celsius) 32 °F - 104 °F (degrees Fahrenheit) |
| Operating humidity | 10 % - 80 % (percent) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | IR extender cable Remote control - RMF-TX600U |