Display: 54.6 in, AHVA IPS, W-LED, 3840 x 2160 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 350 cd/m²
Static contrast: 1000 : 1,
Dynamic contrast: 1000000 : 1
Refresh rate: 60 Hz
sRGB: 100 %
Dimensions: 1250 x 432 x 90 mm
Weight: 13.8 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | Insignia |
| Series | NS-D510 |
| Model | NS-55D510NA19 |
| Model year | 2016 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 54.6 in (inches) |
| Diagonal | 812.8 mm (millimeters) 81.28 cm (centimeters) 32 in (inches) 2.6667 ft (feet) |
| Width | 708.48 mm (millimeters) 70.848 cm (centimeters) 27.8929 in (inches) 2.3244 ft (feet) |
| Height | 398.52 mm (millimeters) 39.852 cm (centimeters) 15.6898 in (inches) 1.3075 ft (feet) |
| Panel manufacturer | AU Optronics |
| Panel model | M320QAN01.? |
| Panel type | AHVA IPS |
| Panel bit depth | 10 bits (8 bits + FRC) |
| FRC | Yes |
| Colors | 1073741824 colors 30 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels Ultra HD (UHD) / 4K / 2160p |
| Pixel pitch | 0.185 mm (millimeters) 0.0185 cm (centimeters) 0.0073 in (inches) 0.0006 ft (feet) |
| Pixel density | 137 ppi (pixels per inch) 54 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 52.29 % (percent) |
| Backlight | W-LED |
| sRGB | 100 % (percent) |
| Brightness | 350 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 1000 : 1 |
| Dynamic contrast | 1000000 : 1 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Minimum response time | 3 ms (milliseconds) 0.0030 s (seconds) |
| Average response time | 14 ms (milliseconds) 0.0140 s (seconds) |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Vertical frequency (digital) | 60 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.27 W (watts) |
| Power consumption (average) | 60 W (watts) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 1250 mm (millimeters) 125 cm (centimeters) 49.2126 in (inches) 4.101 ft (feet) |
| Height | 432 mm (millimeters) 43.2 cm (centimeters) 17.0079 in (inches) 1.4173 ft (feet) |
| Depth | 90 mm (millimeters) 9 cm (centimeters) 3.5433 in (inches) 0.2953 ft (feet) |
| Weight | 13.8 kg (kilograms) 30.42 lbs (pounds) |
| Width with stand | 734 mm (millimeters) 73.4 cm (centimeters) 28.8976 in (inches) 2.4081 ft (feet) |
| Height with stand | 509 mm (millimeters) 50.9 cm (centimeters) 20.0394 in (inches) 1.6699 ft (feet) |
| Depth with stand | 187 mm (millimeters) 18.7 cm (centimeters) 7.3622 in (inches) 0.6135 ft (feet) |
| Weight with stand | 8 kg (kilograms) 17.64 lbs (pounds) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | No |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Stand width - 397 mm |
Audio
Information about the audio system - number and power of the built-in speakers, supported audio technologies.
| Speakers | 2 x 4 W (watts) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x USB 2.0 (Service) 2 x HDMI 1.4 1 x HDMI 2.0 1 x DisplayPort 1.2 (Input mini) 1 x DisplayPort 1.2 1 x Optical Audio Out 1 x 3.5 mm Audio In 1 x 3.5 mm Audio Out |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) 2.2 |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | AMD FreeSync technology Flicker-free technology Low Blue Light Picture-by-Picture Picture-in-Picture |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | ENERGY STAR ISO9241-307 TÜV/Ergonomics |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 10 °C - 40 °C (degrees Celsius) 50 °F - 104 °F (degrees Fahrenheit) |
| Operating humidity | 10 % - 80 % (percent) |
| Storage temperature | -20 °C - 45 °C (degrees Celsius) -4 °F - 113 °F (degrees Fahrenheit) |
| Storage humidity | 5 % - 95 % (percent) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | HDMI cable Remote control |