Display: 84.6 in, VA, Mini LED, 3840 x 2160 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Refresh rate: 48 Hz - 165 Hz
Frame interpolation: 480 MR (Motion Rate)
TV tuner: Analog (NTSC/PAL/SECAM), ATSC, Clear QAM, ATSC 3.0
SoC: MediaTek Pentonic 800 (MT9655)
CPU: ARM Cortex-A73, 1800 MHz,
Cores: 4
Dimensions: 1892 x 1087 x 58.4 mm
Weight: 34.56 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | Hisense |
| Series | U7SG |
| Model | 85U7SG |
| Model year | 2026 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 84.6 in (inches) |
| Diagonal | 2147.83 mm (millimeters) 214.783 cm (centimeters) 84.5602 in (inches) 7.0467 ft (feet) |
| Width | 1872 mm (millimeters) 187.2 cm (centimeters) 73.7008 in (inches) 6.1417 ft (feet) |
| Height | 1053 mm (millimeters) 105.3 cm (centimeters) 41.4567 in (inches) 3.4547 ft (feet) |
| Panel type | VA |
| Panel bit depth | 10 bits (8 bits + FRC) |
| FRC | Yes |
| Colors | 1073741824 colors 30 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels Ultra HD (UHD) / 4K / 2160p |
| Pixel pitch | 0.488 mm (millimeters) 0.0488 cm (centimeters) 0.0192 in (inches) 0.0016 ft (feet) |
| Pixel density | 52 ppi (pixels per inch) 20 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 95.85 % (percent) |
| Backlight | Mini LED |
| Peak brightness | 3000 cd/m² (candela per square meter) |
| HDR | Dolby Vision Dolby Vision IQ HDR10 HLG (Hybrid Log Gamma) HDR10+ HDR10+ Adaptive HDR10+ Gaming Dolby Vision Gaming |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Coating | Anti-glare/Matte |
| Hisense ULED Hi-QLED Mini LED Pro Full Array Local Dimming Anti-Reflection |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Vertical frequency (digital) | 48 Hz - 165 Hz (hertz) |
| Game Booster - 330 Hz |
Frame interpolation
Many smart TV sets use a technology for interpolating (inserting) of intermediate frames between existing ones in order to achieve more fluent visualization, especially for dynamic scenes.
| Interpolation technology | Motion Rate |
| Interpolation value | 480 |
| Interpolation measurement unit | MR |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (annual) | 360 kWh (kilowatt-hours) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 1892 mm (millimeters) 189.2 cm (centimeters) 74.4882 in (inches) 6.2073 ft (feet) |
| Height | 1087 mm (millimeters) 108.7 cm (centimeters) 42.7953 in (inches) 3.5663 ft (feet) |
| Depth | 58.4 mm (millimeters) 5.84 cm (centimeters) 2.2992 in (inches) 0.1916 ft (feet) |
| Weight | 34.56 kg (kilograms) 76.19 lbs (pounds) |
| Width with stand | 1892 mm (millimeters) 189.2 cm (centimeters) 74.4882 in (inches) 6.2073 ft (feet) |
| Height with stand | 1120 mm (millimeters) 112 cm (centimeters) 44.0945 in (inches) 3.6745 ft (feet) |
| Depth with stand | 360 mm (millimeters) 36 cm (centimeters) 14.1732 in (inches) 1.1811 ft (feet) |
| Weight with stand | 40.46 kg (kilograms) 89.2 lbs (pounds) |
| Box width | 2060 mm (millimeters) 206 cm (centimeters) 81.1024 in (inches) 6.7585 ft (feet) |
| Box height | 1260 mm (millimeters) 126 cm (centimeters) 49.6063 in (inches) 4.1339 ft (feet) |
| Box depth | 228.6 mm (millimeters) 22.86 cm (centimeters) 9 in (inches) 0.75 ft (feet) |
| Box weight | 53.16 kg (kilograms) 117.2 lbs (pounds) |
| Stand width | 429 mm (millimeters) 42.9 cm (centimeters) 16.8898 in (inches) 1.4075 ft (feet) |
| Stand depth | 360 mm (millimeters) 36 cm (centimeters) 14.1732 in (inches) 1.1811 ft (feet) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 600 x 400 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 33 mm (millimeters) 3.3 cm (centimeters) 1.2992 in (inches) 0.1083 ft (feet) |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | No |
TV tuner
The TV tuner is a device, which allows the receiving and visualization of a certain type of television signal. There are tuners for digital, analog, cable and satellite television.
| TV tuner | Analog (NTSC/PAL/SECAM) ATSC Clear QAM ATSC 3.0 |
System on Chip (SoC)
Information about the central processor, graphic processor and the memory of the model.
| Processor brand name | Hi-View AI Engine Pro (4K) |
| SoC | MediaTek Pentonic 800 (MT9655) |
| Processor (CPU) | ARM Cortex-A73 |
| CPU cores | 4 |
| CPU frequency | 1800 MHz (megahertz) |
| GPU | ARM Mali-G57 MC1 |
| GPU cores | 1 |
| RAM type | DDR4 |
OS, apps and software features
Information about the operating system, applications, various software features if available.
| Operating system (OS) | Google TV |
Audio
Information about the audio system - number and power of the built-in speakers, supported audio technologies.
| 2.1.2 CH 50 W AI Sound Dolby Atmos DTS Virtual: X |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Network
Supported network technologies and standards for exchanging data with other devices.
| Network | LAN Wi-Fi 802.11a (IEEE 802.11a-1999) 802.11b (IEEE 802.11b-1999) 802.11g (IEEE 802.11g-2003) 802.11n (IEEE 802.11n-2009) 802.11n 5GHz 802.11ac (IEEE 802.11ac) 802.11ax (IEEE 802.11ax, Wi-Fi 6) Wi-Fi Direct DLNA Bluetooth 5.4 Anyview Cast |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x USB 2.0 (Type-A; downstream) 1 x USB 3.0 (Type-A; downstream) 1 x Ethernet RJ45 4 x HDMI 2.1 (CEC) 1 x Cable/Antenna In (F-type female) 1 x Optical Audio Out |
| Auto Low Latency Mode (ALLM) Enhanced Audio Return Channel (eARC) on HDMI 3 High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) High Frame Rate (HFR) Variable Refresh Rate (VRR) |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | AI 4K upscaling AI Detail Enhancement AI Energy AI HDR Enhancement AI Light Sensor AI Picture AI Scenario AI Smooth Motion AI Sports Mode Alexa AMD FreeSync Premium Pro Apple AirPlay Apple HomeKit ConnectLife Chromecast built-in Digital Noise Reduction Disney+ Dynamic Tone Mapping Pro Far-field Voice Recognition Filmmaker Mode Game Booster 330 Hz Game Mode Ultra Game Bar Google Assistant Google Cast Google Gemini IMAX Enhanced Matter Motion Estimation Motion Compensation (MEMC) Netflix Pantone Validated Prime Video Quantum Dot Color Smart Home Ready Total Ambient Adaptive Total HDR Solution Voice Command Wide Color Gamut YouTube |
Image file formats
Smart TV sets allow the display of different image file formats.
| Image file formats | JPEG GIF PNG BMP |
Audio file formats
Smart TV sets allow playing different audio file formats.
| Audio file formats/codecs | 3GPP (3rd Generation Partnership Project, .3gp) AAC (Advanced Audio Coding) AAC+ / aacPlus / HE-AAC v1 FLAC (Free Lossless Audio Codec, .flac) M4A (MPEG-4 Audio, .m4a) MP3 (MPEG-2 Audio Layer II, .mp3) WMA (Windows Media Audio, .wma) WAV (Waveform Audio File Format, .wav, .wave) |
Video file formats
Smart TV sets allow playing various video file formats.
| Video file formats/codecs | 3GPP (3rd Generation Partnership Project, .3gp) AVI (Audio Video Interleaved, .avi) DivX (.avi, .divx, .mkv) H.263 H.264 / MPEG-4 Part 10 / AVC video H.265 / MPEG-H Part 2 / HEVC MKV (Matroska Multimedia Container, .mkv .mk3d .mka .mks) MP4 (MPEG-4 Part 14, .mp4, .m4a, .m4p, .m4b, .m4r, .m4v) MPEG-4 VC-1 VP8 VP9 WebM WMV (Windows Media Video, .wmv) Xvid AV1 |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 5 °C - 35 °C (degrees Celsius) 41 °F - 95 °F (degrees Fahrenheit) |
| Operating humidity | 20 % - 80 % (percent) |
| Storage temperature | -15 °C - 45 °C (degrees Celsius) 5 °F - 113 °F (degrees Fahrenheit) |
| Storage humidity | 10 % - 70 % (percent) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | Backlit voice remote control with G-sensor |