Display: 64.5 in, VA, Direct LED, 3840 x 2160 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 350 cd/m²
Static contrast: 5000 : 1
Refresh rate: 48 Hz - 144 Hz
Frame interpolation: 480 MR (Motion Rate)
TV tuner: Analog (NTSC/PAL/SECAM), ATSC, Clear QAM
SoC: MediaTek Pentonic 700 (MT9618)
CPU: ARM Cortex-A73, 1400 MHz,
Cores: 4
Dimensions: 1450 x 833 x 35.5 mm
Weight: 28.8 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | Hisense |
| Series | S7SG |
| Model | 65S7SG |
| Model alias | 2026 Hisense 65" Class S7 CanvasTV 4K QLED |
| Model year | 2026 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 64.5 in (inches) |
| Diagonal | 1639 mm (millimeters) 163.9 cm (centimeters) 64.5276 in (inches) 5.3773 ft (feet) |
| Width | 1428.48 mm (millimeters) 142.848 cm (centimeters) 56.2394 in (inches) 4.6866 ft (feet) |
| Height | 803.52 mm (millimeters) 80.352 cm (centimeters) 31.6346 in (inches) 2.6362 ft (feet) |
| Panel type | VA |
| Panel bit depth | 10 bits (8 bits + FRC) |
| FRC | Yes |
| Colors | 1073741824 colors 30 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels Ultra HD (UHD) / 4K / 2160p |
| Pixel pitch | 0.372 mm (millimeters) 0.0372 cm (centimeters) 0.0146 in (inches) 0.0012 ft (feet) |
| Pixel density | 68 ppi (pixels per inch) 26 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 95.03 % (percent) |
| Backlight | Direct LED |
| Brightness | 350 cd/m² (candela per square meter) |
| Peak brightness | 450 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 5000 : 1 |
| HDR | Dolby Vision HDR10 HLG (Hybrid Log Gamma) HDR10+ HDR10+ Adaptive |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Minimum response time | 4.8 ms (milliseconds) 0.0048 s (seconds) |
| Input lag | 5.4 ms (milliseconds) 0.0054 s (seconds) |
| Coating | Anti-glare/Matte |
| Hi-Matte Display |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Vertical frequency (digital) | 48 Hz - 144 Hz (hertz) |
Frame interpolation
Many smart TV sets use a technology for interpolating (inserting) of intermediate frames between existing ones in order to achieve more fluent visualization, especially for dynamic scenes.
| Interpolation technology | Motion Rate |
| Interpolation value | 480 |
| Interpolation measurement unit | MR |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (average) | 200 W (watts) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 1450 mm (millimeters) 145 cm (centimeters) 57.0866 in (inches) 4.7572 ft (feet) |
| Height | 833 mm (millimeters) 83.3 cm (centimeters) 32.7953 in (inches) 2.7329 ft (feet) |
| Depth | 35.5 mm (millimeters) 3.55 cm (centimeters) 1.3976 in (inches) 0.1165 ft (feet) |
| Weight | 28.8 kg (kilograms) 63.49 lbs (pounds) |
| Width with stand | 1450 mm (millimeters) 145 cm (centimeters) 57.0866 in (inches) 4.7572 ft (feet) |
| Height with stand | 894 mm (millimeters) 89.4 cm (centimeters) 35.1969 in (inches) 2.9331 ft (feet) |
| Depth with stand | 381 mm (millimeters) 38.1 cm (centimeters) 15 in (inches) 1.25 ft (feet) |
| Weight with stand | 29.3 kg (kilograms) 64.6 lbs (pounds) |
| Box width | 1628 mm (millimeters) 162.8 cm (centimeters) 64.0945 in (inches) 5.3412 ft (feet) |
| Box height | 1082 mm (millimeters) 108.2 cm (centimeters) 42.5984 in (inches) 3.5499 ft (feet) |
| Box depth | 203 mm (millimeters) 20.3 cm (centimeters) 7.9921 in (inches) 0.666 ft (feet) |
| Box weight | 41.2 kg (kilograms) 90.83 lbs (pounds) |
| Stand depth | 381 mm (millimeters) 38.1 cm (centimeters) 15 in (inches) 1.25 ft (feet) |
| Colors | Black White Brown |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 400 x 300 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | No |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | No |
| UltraSlim Wall Mount Interchangeable frames |
TV tuner
The TV tuner is a device, which allows the receiving and visualization of a certain type of television signal. There are tuners for digital, analog, cable and satellite television.
| TV tuner | Analog (NTSC/PAL/SECAM) ATSC Clear QAM |
System on Chip (SoC)
Information about the central processor, graphic processor and the memory of the model.
| Processor brand name | Hi-View Engine (4K) |
| SoC | MediaTek Pentonic 700 (MT9618) |
| Processor (CPU) | ARM Cortex-A73 |
| CPU cores | 4 |
| CPU frequency | 1400 MHz (megahertz) |
| GPU | ARM Mali-G52 MC1 |
| GPU cores | 1 |
| RAM type | DDR4 |
OS, apps and software features
Information about the operating system, applications, various software features if available.
| Operating system (OS) | Google TV |
Audio
Information about the audio system - number and power of the built-in speakers, supported audio technologies.
| Speakers | 2 x 10 W (watts) 2 x 8 W (watts) |
| 2.0.2 CH 36 W DTS: Virtual X |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Network
Supported network technologies and standards for exchanging data with other devices.
| Network | LAN Wi-Fi 802.11a (IEEE 802.11a-1999) 802.11b (IEEE 802.11b-1999) 802.11g (IEEE 802.11g-2003) 802.11n (IEEE 802.11n-2009) 802.11n 5GHz 802.11ac (IEEE 802.11ac) Wi-Fi Direct DLNA Bluetooth 5.3 Anyview Cast |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 2 x USB 2.0 (Type-A; downstream) 1 x USB 3.0 (Type-A; downstream) 1 x Ethernet RJ45 2 x HDMI 2.0 (b; ARC; CEC) 2 x HDMI 2.1 1 x Cable/Antenna In (F-type female) 1 x Optical Audio Out |
| Auto Low Latency Mode (ALLM) on all HDMI ports Enhanced Audio Return Channel (eARC) on HDMI 1 High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | 3D Digital Comb Filter 4K Upscaling Alexa AMD FreeSync Premium Apple AirPlay2 Apple Homekit Art Mode Chromecast built-in Digital Noise Reduction Disney+ Filmmaker Mode Game Mode Pro Google Assistant Google Cast Motion Detector Motion Estimation Motion Compensation (MEMC) Netflix Prime Video Hi-QLED Color (Quantum Dot Color) RGB Light Sensor Smooth Motion Total Ambient Adaptive Total HDR Solution Voice Command Wide Color Gamut YouTube |
Image file formats
Smart TV sets allow the display of different image file formats.
| Image file formats | JPEG GIF PNG BMP |
Audio file formats
Smart TV sets allow playing different audio file formats.
| Audio file formats/codecs | 3GPP (3rd Generation Partnership Project, .3gp) AAC (Advanced Audio Coding) AAC+ / aacPlus / HE-AAC v1 FLAC (Free Lossless Audio Codec, .flac) M4A (MPEG-4 Audio, .m4a) MP3 (MPEG-2 Audio Layer II, .mp3) WMA (Windows Media Audio, .wma) WAV (Waveform Audio File Format, .wav, .wave) |
Video file formats
Smart TV sets allow playing various video file formats.
| Video file formats/codecs | 3GPP (3rd Generation Partnership Project, .3gp) AVI (Audio Video Interleaved, .avi) DivX (.avi, .divx, .mkv) H.263 H.264 / MPEG-4 Part 10 / AVC video H.265 / MPEG-H Part 2 / HEVC MKV (Matroska Multimedia Container, .mkv .mk3d .mka .mks) MP4 (MPEG-4 Part 14, .mp4, .m4a, .m4p, .m4b, .m4r, .m4v) MPEG-4 VC-1 VP8 VP9 WebM WMV (Windows Media Video, .wmv) Xvid AV1 |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 5 °C - 35 °C (degrees Celsius) 41 °F - 95 °F (degrees Fahrenheit) |
| Operating humidity | 20 % - 80 % (percent) |
| Storage temperature | -15 °C - 45 °C (degrees Celsius) 5 °F - 113 °F (degrees Fahrenheit) |
| Storage humidity | 10 % - 70 % (percent) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | Backlit voice remote control |