Display: 54.6 in, IPS-ADS, Mini LED, 3840 x 2160 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 500 cd/m²
Static contrast: 2000 : 1
Refresh rate: 48 Hz - 165 Hz
TV tuner: Analog (NTSC/PAL/SECAM), DVB-T, DVB-T2, DVB-C, DVB-S, DVB-S2
SoC: MediaTek Pentonic 800 (MT9655)
CPU: ARM Cortex-A73, 1800 MHz,
Cores: 4
Dimensions: 1226 x 713 x 77 mm
Weight: 14 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | Hisense |
| Series | U7Q Pro |
| Model | 55U7Q Pro |
| Model alias | 55U7QTUK Pro |
| Model year | 2025 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 54.6 in (inches) |
| Diagonal | 1388 mm (millimeters) 138.8 cm (centimeters) 54.6457 in (inches) 4.5538 ft (feet) |
| Width | 1209.6 mm (millimeters) 120.96 cm (centimeters) 47.622 in (inches) 3.9685 ft (feet) |
| Height | 680.4 mm (millimeters) 68.04 cm (centimeters) 26.7874 in (inches) 2.2323 ft (feet) |
| Panel type | IPS-ADS |
| Panel bit depth | 10 bits (8 bits + FRC) |
| FRC | Yes |
| Colors | 1073741824 colors 30 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels Ultra HD (UHD) / 4K / 2160p |
| Pixel pitch | 0.315 mm (millimeters) 0.0315 cm (centimeters) 0.0124 in (inches) 0.001 ft (feet) |
| Pixel density | 80 ppi (pixels per inch) 31 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 94.15 % (percent) |
| Backlight | Mini LED |
| DCI P3 | 90 % (percent) |
| Brightness | 500 cd/m² (candela per square meter) |
| Peak brightness | 1600 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 2000 : 1 |
| HDR | HDR10 Dolby Vision Dolby Vision IQ HDR10+ HDR10+ Adaptive |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Coating | Anti-glare/Matte |
| Hisense ULED Mini LED Pro Full Array Local Dimming Local dimming zones - 312 Anti-Reflection |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Vertical frequency (digital) | 48 Hz - 165 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 110 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (average) | 64 W (watts) |
| Power consumption (maximum) | 165 W (watts) |
| Energy efficiency class | E |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 1226 mm (millimeters) 122.6 cm (centimeters) 48.2677 in (inches) 4.0223 ft (feet) |
| Height | 713 mm (millimeters) 71.3 cm (centimeters) 28.0709 in (inches) 2.3392 ft (feet) |
| Depth | 77 mm (millimeters) 7.7 cm (centimeters) 3.0315 in (inches) 0.2526 ft (feet) |
| Weight | 14 kg (kilograms) 30.86 lbs (pounds) |
| Width with stand | 1226 mm (millimeters) 122.6 cm (centimeters) 48.2677 in (inches) 4.0223 ft (feet) |
| Height with stand | 773 mm (millimeters) 77.3 cm (centimeters) 30.4331 in (inches) 2.5361 ft (feet) |
| Depth with stand | 288 mm (millimeters) 28.8 cm (centimeters) 11.3386 in (inches) 0.9449 ft (feet) |
| Weight with stand | 15 kg (kilograms) 33.07 lbs (pounds) |
| Box width | 1387 mm (millimeters) 138.7 cm (centimeters) 54.6063 in (inches) 4.5505 ft (feet) |
| Box height | 874 mm (millimeters) 87.4 cm (centimeters) 34.4094 in (inches) 2.8675 ft (feet) |
| Box depth | 152 mm (millimeters) 15.2 cm (centimeters) 5.9843 in (inches) 0.4987 ft (feet) |
| Box weight | 20 kg (kilograms) 44.09 lbs (pounds) |
| Stand width | 400 mm (millimeters) 40 cm (centimeters) 15.748 in (inches) 1.3123 ft (feet) |
| Stand depth | 288 mm (millimeters) 28.8 cm (centimeters) 11.3386 in (inches) 0.9449 ft (feet) |
| Colors | Carbon Gray |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 400 x 200 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | No |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | No |
TV tuner
The TV tuner is a device, which allows the receiving and visualization of a certain type of television signal. There are tuners for digital, analog, cable and satellite television.
| TV tuner | Analog (NTSC/PAL/SECAM) DVB-T DVB-T2 DVB-C DVB-S DVB-S2 |
System on Chip (SoC)
Information about the central processor, graphic processor and the memory of the model.
| Processor brand name | Hi-View AI Engine Pro (4K) |
| SoC | MediaTek Pentonic 800 (MT9655) |
| Processor (CPU) | ARM Cortex-A73 |
| CPU cores | 4 |
| CPU frequency | 1800 MHz (megahertz) |
| GPU | ARM Mali-G57 MC1 |
| GPU cores | 1 |
| RAM type | DDR4 |
OS, apps and software features
Information about the operating system, applications, various software features if available.
| Operating system (OS) | VIDAA U9 |
Audio
Information about the audio system - number and power of the built-in speakers, supported audio technologies.
| Speakers | 2 x 10 W (watts) 2 x 5 W (watts) |
| Subwoofer | 1 x 20 W (watts) |
| 2.1.2 CH 50 W AI Sound Dolby Atmos Dolby MS12 DTS: X EzPlay 3.0 Front-firing Hi-Concert 2.0 Nicam Stereo Room Fitting Tuning TV Mode 2.0 WiSA SoundSend |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Network
Supported network technologies and standards for exchanging data with other devices.
| Network | LAN Wi-Fi 802.11a (IEEE 802.11a-1999) 802.11b (IEEE 802.11b-1999) 802.11g (IEEE 802.11g-2003) 802.11n (IEEE 802.11n-2009) 802.11n 5GHz 802.11ac (IEEE 802.11ac) 802.11ax (IEEE 802.11ax, Wi-Fi 6) Wi-Fi Direct DLNA Bluetooth 5.3 Anyview Cast |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x USB 2.0 (Type-A; downstream) 1 x USB 3.0 (Type-A; downstream) 1 x Ethernet RJ45 4 x HDMI 2.1 1 x Satellite In (F-type female) 1 x AV Composite In 3.5 mm jack 1 x Optical Audio Out 1 x 3.5 mm Audio Out 1 x Antenna (RF) (female) 1 x CI+ 1.4 |
| Auto Low Latency Mode (ALLM) Enhanced Audio Return Channel (eARC) on HDMI 3 High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) High Frame Rate (HFR) Variable Refresh Rate (VRR) |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | AI 4K upscaling AI Detail Enhancement AI Energy AI HDR Enhancement AI Light Sensor AI Picture AI Scenario AI Smooth Motion AI Sports Mode Alexa AMD FreeSync Premium Pro Apple AirPlay Apple Home ConnectLife Digital Noise Reduction Disney+ Dynamic Tone Mapping Pro Filmmaker Mode Game Mode Ultra Gaming Bar Google Home IMAX Enhanced Matter Motion Estimation Motion Compensation (MEMC) Netflix Pantone Validated Prime Video Quantum Dot Color Smart Home Ready Total Ambient Adaptive Total HDR Solution VIDAA Voice Voice Command Wide Color Gamut YouTube |
Image file formats
Smart TV sets allow the display of different image file formats.
| Image file formats | JPEG GIF PNG BMP |
Audio file formats
Smart TV sets allow playing different audio file formats.
| Audio file formats/codecs | AAC (Advanced Audio Coding) AAC+ / aacPlus / HE-AAC v1 AC3 / AC-3 M4A (MPEG-4 Audio, .m4a) MP3 (MPEG-2 Audio Layer II, .mp3) WMA (Windows Media Audio, .wma) WAV (Waveform Audio File Format, .wav, .wave) AC4 |
Video file formats
Smart TV sets allow playing various video file formats.
| Video file formats/codecs | AVI (Audio Video Interleaved, .avi) DivX (.avi, .divx, .mkv) H.263 H.264 / MPEG-4 Part 10 / AVC video H.265 / MPEG-H Part 2 / HEVC MP4 (MPEG-4 Part 14, .mp4, .m4a, .m4p, .m4b, .m4r, .m4v) MPEG-4 VC-1 VP8 VP9 |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 5 °C - 35 °C (degrees Celsius) 41 °F - 95 °F (degrees Fahrenheit) |
| Operating humidity | 20 % - 80 % (percent) |
| Storage temperature | -15 °C - 45 °C (degrees Celsius) 5 °F - 113 °F (degrees Fahrenheit) |
| Storage humidity | 10 % - 70 % (percent) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | Solar-cell voice remote control |