Display: 54.6 in, IPS, Edge LED, 3840 x 2160 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Refresh rate: 50 Hz / 60 Hz
Frame interpolation: 1300 VPI (Video Perfection Index)
TV tuner: Analog (NTSC/PAL/SECAM), DVB-T2 HD, DVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2
Cores: 4
Dimensions: 1238 x 733 x 83 mm
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | Grundig |
| Model | 55GUB7140 |
| Model alias | 55 GUB 7140 |
| Model year | 2021 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 54.6 in (inches) |
| Diagonal | 1388 mm (millimeters) 138.8 cm (centimeters) 54.6457 in (inches) 4.5538 ft (feet) |
| Width | 1209.6 mm (millimeters) 120.96 cm (centimeters) 47.622 in (inches) 3.9685 ft (feet) |
| Height | 680.4 mm (millimeters) 68.04 cm (centimeters) 26.7874 in (inches) 2.2323 ft (feet) |
| Panel type | IPS |
| Panel bit depth | 10 bits (8 bits + FRC) |
| FRC | Yes |
| Colors | 1073741824 colors 30 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels Ultra HD (UHD) / 4K / 2160p |
| Pixel pitch | 0.315 mm (millimeters) 0.0315 cm (centimeters) 0.0124 in (inches) 0.001 ft (feet) |
| Pixel density | 80 ppi (pixels per inch) 31 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 90.69 % (percent) |
| Backlight | Edge LED |
| HDR | HDR HLG (Hybrid Log Gamma) |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Vertical frequency (digital) | 50 Hz / 60 Hz (hertz) |
Frame interpolation
Many smart TV sets use a technology for interpolating (inserting) of intermediate frames between existing ones in order to achieve more fluent visualization, especially for dynamic scenes.
| Interpolation technology | Video Perfection Index |
| Interpolation value | 1300 |
| Interpolation measurement unit | VPI |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (average) | 75.1 W (watts) |
| Power consumption (annual) | 110 kWh (kilowatt-hours) |
| Energy efficiency class | A+ |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 1238 mm (millimeters) 123.8 cm (centimeters) 48.7402 in (inches) 4.0617 ft (feet) |
| Height | 733 mm (millimeters) 73.3 cm (centimeters) 28.8583 in (inches) 2.4049 ft (feet) |
| Depth | 83 mm (millimeters) 8.3 cm (centimeters) 3.2677 in (inches) 0.2723 ft (feet) |
| Width with stand | 1238 mm (millimeters) 123.8 cm (centimeters) 48.7402 in (inches) 4.0617 ft (feet) |
| Height with stand | 775 mm (millimeters) 77.5 cm (centimeters) 30.5118 in (inches) 2.5427 ft (feet) |
| Depth with stand | 247 mm (millimeters) 24.7 cm (centimeters) 9.7244 in (inches) 0.8104 ft (feet) |
| Weight with stand | 14 kg (kilograms) 30.86 lbs (pounds) |
| Box width | 1357 mm (millimeters) 135.7 cm (centimeters) 53.4252 in (inches) 4.4521 ft (feet) |
| Box height | 895 mm (millimeters) 89.5 cm (centimeters) 35.2362 in (inches) 2.9364 ft (feet) |
| Box depth | 210 mm (millimeters) 21 cm (centimeters) 8.2677 in (inches) 0.689 ft (feet) |
| Box weight | 19.7 kg (kilograms) 43.43 lbs (pounds) |
| Stand width | 663 mm (millimeters) 66.3 cm (centimeters) 26.1024 in (inches) 2.1752 ft (feet) |
| Stand depth | 247 mm (millimeters) 24.7 cm (centimeters) 9.7244 in (inches) 0.8104 ft (feet) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 300 x 300 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | No |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | No |
TV tuner
The TV tuner is a device, which allows the receiving and visualization of a certain type of television signal. There are tuners for digital, analog, cable and satellite television.
| TV tuner | Analog (NTSC/PAL/SECAM) DVB-T2 HD DVB-C DVB-S DVB-S2 DVB-T DVB-T2 |
System on Chip (SoC)
Information about the central processor, graphic processor and the memory of the model.
| CPU cores | 4 |
OS, apps and software features
Information about the operating system, applications, various software features if available.
| Operating system (OS) | Amazon Fire TV |
Audio
Information about the audio system - number and power of the built-in speakers, supported audio technologies.
| Speakers | 2 x 20 W (watts) |
| 2.0 CH Dolby Digital Magic Fidelity |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Network
Supported network technologies and standards for exchanging data with other devices.
| Network | LAN Wi-Fi 802.11a (IEEE 802.11a-1999) 802.11b (IEEE 802.11b-1999) 802.11g (IEEE 802.11g-2003) 802.11n (IEEE 802.11n-2009) Bluetooth |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 2 x USB 2.0 1 x Ethernet RJ45 3 x HDMI 2.0 1 x Satellite In (F-type) 1 x Optical Audio Out 1 x 3.5 mm Audio Out 1 x Antenna (RF) 1 x CI+ 1.3 |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | Amazon Alexa Amazon Prime Disney+ HbbTV Netflix |
Image file formats
Smart TV sets allow the display of different image file formats.
| Image file formats | JPEG GIF PNG |
Audio file formats
Smart TV sets allow playing different audio file formats.
| Audio file formats/codecs | AC3 / AC-3 FLAC (Free Lossless Audio Codec, .flac) M4A (MPEG-4 Audio, .m4a) MP3 (MPEG-2 Audio Layer II, .mp3) WMA (Windows Media Audio, .wma) WAV (Waveform Audio File Format, .wav, .wave) |
Video file formats
Smart TV sets allow playing various video file formats.
| Video file formats/codecs | H.263 H.264 / MPEG-4 Part 10 / AVC video H.265 / MPEG-H Part 2 / HEVC MKV (Matroska Multimedia Container, .mkv .mk3d .mka .mks) MP4 (MPEG-4 Part 14, .mp4, .m4a, .m4p, .m4b, .m4r, .m4v) MPEG-4 WMV (Windows Media Video, .wmv) |