Display: 42.5 in, Direct LED, 1920 x 1080 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Refresh rate: 50 Hz / 60 Hz
TV tuner: Analog (NTSC/PAL/SECAM), DVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2
RAM: 1 GB
Storage: 8 GB
Dimensions: 958.2 x 564.1 x 89.7 mm
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | Grundig |
| Model | 43GFF6930A |
| Model alias | 43 GFF 6930 A |
| Model year | 2021 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 42.5 in (inches) |
| Diagonal | 1080 mm (millimeters) 108 cm (centimeters) 42.5197 in (inches) 3.5433 ft (feet) |
| Width | 941.184 mm (millimeters) 94.1184 cm (centimeters) 37.0545 in (inches) 3.0879 ft (feet) |
| Height | 529.416 mm (millimeters) 52.9416 cm (centimeters) 20.8431 in (inches) 1.7369 ft (feet) |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels Full HD / 1080p |
| Pixel pitch | 0.49 mm (millimeters) 0.049 cm (centimeters) 0.0193 in (inches) 0.0016 ft (feet) |
| Pixel density | 51 ppi (pixels per inch) 20 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 92.18 % (percent) |
| Backlight | Direct LED |
| HDR | HDR |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Vertical frequency (digital) | 50 Hz / 60 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (sleep) | 0.45 W (watts) |
| Power consumption (average) | 45.3 W (watts) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 958.2 mm (millimeters) 95.82 cm (centimeters) 37.7244 in (inches) 3.1437 ft (feet) |
| Height | 564.1 mm (millimeters) 56.41 cm (centimeters) 22.2087 in (inches) 1.8507 ft (feet) |
| Depth | 89.7 mm (millimeters) 8.97 cm (centimeters) 3.5315 in (inches) 0.2943 ft (feet) |
| Width with stand | 958.2 mm (millimeters) 95.82 cm (centimeters) 37.7244 in (inches) 3.1437 ft (feet) |
| Height with stand | 603 mm (millimeters) 60.3 cm (centimeters) 23.7402 in (inches) 1.9783 ft (feet) |
| Depth with stand | 219.7 mm (millimeters) 21.97 cm (centimeters) 8.6496 in (inches) 0.7208 ft (feet) |
| Weight with stand | 5.9 kg (kilograms) 13.01 lbs (pounds) |
| Box width | 1063 mm (millimeters) 106.3 cm (centimeters) 41.8504 in (inches) 3.4875 ft (feet) |
| Box height | 655 mm (millimeters) 65.5 cm (centimeters) 25.7874 in (inches) 2.149 ft (feet) |
| Box depth | 143 mm (millimeters) 14.3 cm (centimeters) 5.6299 in (inches) 0.4692 ft (feet) |
| Box weight | 8.7 kg (kilograms) 19.18 lbs (pounds) |
| Stand depth | 219.7 mm (millimeters) 21.97 cm (centimeters) 8.6496 in (inches) 0.7208 ft (feet) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 200 x 200 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | No |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | No |
TV tuner
The TV tuner is a device, which allows the receiving and visualization of a certain type of television signal. There are tuners for digital, analog, cable and satellite television.
| TV tuner | Analog (NTSC/PAL/SECAM) DVB-C DVB-S DVB-S2 DVB-T DVB-T2 |
System on Chip (SoC)
Information about the central processor, graphic processor and the memory of the model.
| RAM capacity | 1 GB (gigabytes) |
| Storage | 8 GB (gigabytes) |
OS, apps and software features
Information about the operating system, applications, various software features if available.
| Operating system (OS) | Android 11 |
Audio
Information about the audio system - number and power of the built-in speakers, supported audio technologies.
| Speakers | 2 x 10 W (watts) |
| 2.0 CH Dolby Digital |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Network
Supported network technologies and standards for exchanging data with other devices.
| Network | LAN Wi-Fi 802.11b (IEEE 802.11b-1999) 802.11g (IEEE 802.11g-2003) 802.11n (IEEE 802.11n-2009) Wi-Fi Direct DLNA Bluetooth 5.0 |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 2 x USB 2.0 1 x Ethernet RJ45 2 x HDMI 2.0 (ARC; CEC) 1 x Satellite In (F-type) 1 x Optical Audio Out 1 x 3.5 mm Audio Out 1 x Antenna (RF) 1 x CI+ 1.4 |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | Netflix Prime Video USB Recording YouTube |
Image file formats
Smart TV sets allow the display of different image file formats.
| Image file formats | JPEG GIF PNG |
Audio file formats
Smart TV sets allow playing different audio file formats.
| Audio file formats/codecs | AC3 / AC-3 FLAC (Free Lossless Audio Codec, .flac) M4A (MPEG-4 Audio, .m4a) MP3 (MPEG-2 Audio Layer II, .mp3) WMA (Windows Media Audio, .wma) WAV (Waveform Audio File Format, .wav, .wave) |
Video file formats
Smart TV sets allow playing various video file formats.
| Video file formats/codecs | H.263 H.264 / MPEG-4 Part 10 / AVC video H.265 / MPEG-H Part 2 / HEVC MKV (Matroska Multimedia Container, .mkv .mk3d .mka .mks) MP4 (MPEG-4 Part 14, .mp4, .m4a, .m4p, .m4b, .m4r, .m4v) MPEG-4 WMV (Windows Media Video, .wmv) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | Remote control |