Display: 42.5 in, LED, 1920 x 1080 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Refresh rate: 50 Hz / 60 Hz
Frame interpolation: 700 VPI (Video Perfection Index)
TV tuner: Analog (NTSC/PAL/SECAM), DVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2
Cores: 1
RAM: 1 GB
Storage: 8 GB
Dimensions: 967.5 x 567 x 77.1 mm
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | Grundig |
| Model | 43GEF4820 E AK5T00 |
| Model alias | 43 GEF 4820 E AK5T00 |
| Model year | 2021 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 42.5 in (inches) |
| Diagonal | 1080 mm (millimeters) 108 cm (centimeters) 42.5197 in (inches) 3.5433 ft (feet) |
| Width | 941.184 mm (millimeters) 94.1184 cm (centimeters) 37.0545 in (inches) 3.0879 ft (feet) |
| Height | 529.416 mm (millimeters) 52.9416 cm (centimeters) 20.8431 in (inches) 1.7369 ft (feet) |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels Full HD / 1080p |
| Pixel pitch | 0.49 mm (millimeters) 0.049 cm (centimeters) 0.0193 in (inches) 0.0016 ft (feet) |
| Pixel density | 51 ppi (pixels per inch) 20 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 90.83 % (percent) |
| Backlight | LED |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Vertical frequency (digital) | 50 Hz / 60 Hz (hertz) |
Frame interpolation
Many smart TV sets use a technology for interpolating (inserting) of intermediate frames between existing ones in order to achieve more fluent visualization, especially for dynamic scenes.
| Interpolation technology | Video Perfection Index |
| Interpolation value | 700 |
| Interpolation measurement unit | VPI |
| Picture Perfection Rate - 500 Hz |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (sleep) | 0.45 W (watts) |
| Power consumption (average) | 50.1 W (watts) |
| Power consumption (annual) | 50 kWh (kilowatt-hours) |
| Energy efficiency class | F |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 967.5 mm (millimeters) 96.75 cm (centimeters) 38.0906 in (inches) 3.1742 ft (feet) |
| Height | 567 mm (millimeters) 56.7 cm (centimeters) 22.3228 in (inches) 1.8602 ft (feet) |
| Depth | 77.1 mm (millimeters) 7.71 cm (centimeters) 3.0354 in (inches) 0.253 ft (feet) |
| Width with stand | 967.5 mm (millimeters) 96.75 cm (centimeters) 38.0906 in (inches) 3.1742 ft (feet) |
| Height with stand | 613.8 mm (millimeters) 61.38 cm (centimeters) 24.1654 in (inches) 2.0138 ft (feet) |
| Depth with stand | 240 mm (millimeters) 24 cm (centimeters) 9.4488 in (inches) 0.7874 ft (feet) |
| Weight with stand | 6.6 kg (kilograms) 14.55 lbs (pounds) |
| Stand depth | 240 mm (millimeters) 24 cm (centimeters) 9.4488 in (inches) 0.7874 ft (feet) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 200 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | No |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | No |
TV tuner
The TV tuner is a device, which allows the receiving and visualization of a certain type of television signal. There are tuners for digital, analog, cable and satellite television.
| TV tuner | Analog (NTSC/PAL/SECAM) DVB-C DVB-S DVB-S2 DVB-T DVB-T2 |
System on Chip (SoC)
Information about the central processor, graphic processor and the memory of the model.
| CPU cores | 1 |
| RAM capacity | 1 GB (gigabytes) |
| Storage | 8 GB (gigabytes) |
OS, apps and software features
Information about the operating system, applications, various software features if available.
| Operating system (OS) | Smart Inter@ctive TV |
Audio
Information about the audio system - number and power of the built-in speakers, supported audio technologies.
| Speakers | 2 x 10 W (watts) |
| 2.0 CH Dolby Digital Magic Fidelity |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Network
Supported network technologies and standards for exchanging data with other devices.
| Network | LAN Wi-Fi 802.11b (IEEE 802.11b-1999) 802.11g (IEEE 802.11g-2003) 802.11n (IEEE 802.11n-2009) Wi-Fi Direct DLNA Bluetooth 5.0 |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x USB 2.0 1 x Ethernet RJ45 3 x HDMI 2.0 (ARC; CEC) 1 x D-sub 1 x Satellite In (F-type) 1 x AV Composite In (Video + L/R) 1 x S/PDIF 1 x 3.5 mm Audio In 1 x 3.5 mm Audio Out 1 x Antenna (RF) 1 x CI+ 1.4 |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | Netflix Prime Video USB Recording YouTube |
Image file formats
Smart TV sets allow the display of different image file formats.
| Image file formats | JPEG GIF PNG |
Audio file formats
Smart TV sets allow playing different audio file formats.
| Audio file formats/codecs | AC3 / AC-3 FLAC (Free Lossless Audio Codec, .flac) M4A (MPEG-4 Audio, .m4a) MP3 (MPEG-2 Audio Layer II, .mp3) WMA (Windows Media Audio, .wma) WAV (Waveform Audio File Format, .wav, .wave) |
Video file formats
Smart TV sets allow playing various video file formats.
| Video file formats/codecs | H.263 H.264 / MPEG-4 Part 10 / AVC video H.265 / MPEG-H Part 2 / HEVC MKV (Matroska Multimedia Container, .mkv .mk3d .mka .mks) MP4 (MPEG-4 Part 14, .mp4, .m4a, .m4p, .m4b, .m4r, .m4v) MPEG-4 WMV (Windows Media Video, .wmv) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | Remote control |